Bitcoin

Bitcoin je bez menších pochybností najlepším a zároveň aj najmodrejším aktívom tohto storočia. Pred 10 rokmi si ale málokto vedel predstaviť, že bude možné posielať medzinárodné transakcie za niekoľko sekúnd s takmer nulovým poplatkom. Samozrejme, netreba zabúdať aj na iné altcoiny, ako napríklad XLM a ADA. V tomto článku sa ale pozrieme na dôvody, prečo Bitcoin už čoskoro môže dosiahnuť ATH. 

Dlhodobý bullish trend

Bitcoin počas posledných rokov neustále rástol. Kríza v roku 2008 a 2009 miesto toho, aby zničila Bitcoin hneď na začiatku pri vzniku, nemala žiadny vplyv na cenu a ani na technológiu. Potom prišli roky 2015 a 2016, kedy prišla na celý trh z dôvodu migračnej krízy krátkodobá recesia. Ani tento fundament nemal žiadny vplyv na Bitcoin.

Rok 2020 a korona kríza

Príchodom roka 2020 svet zasiahla nečakaná pandémia koronavírusu. Ľudia v panike začali predávať všetko, čo mali. Akcie, indexy a dokonca aj niektoré menové páry stratili desiatky percent. A čo Bitcoin?

Bitcoin si opäť počínal vynikajúco. Ani panika na trhu a nárazový 50 % prepad neodradil investorov a hodlerov. Zatiaľ čo na začiatku pandémie koronavírusu bola cena BTC na úrovni okolo 8 000 USD, tak v súčasnosti sa obchoduje za 11 500 dolárov. Spoločne so zlatom sú to jediné dve aktíva, ktoré počas kríz vždy rástli a pravdepodobne aj budú rásť.

Globálna recesia a alternatívne investície

Veľké množstvo investorov aj naďalej láka investovať do akcií alebo forexu. Potom je tu ale druhá skupinka ľudí, ktorá je jednoducho nahnevaná zo súčasného fungovania systému. Frustrácia vzniká z rôznych dôvodov. Napríklad vysoké dane, korupcia, rozkrádanie našich peňazí cez štát a v neposlednom rade okrádanie cez úvery.

Ľudia jednoducho nemajú dôvod ďalej veriť štandardným aktívam, preto hľadajú alternatívne investície. Príkladom je zlato, ktoré len za posledných 20 rokov urobilo približne 15-násobne zhodnotenie.

Možno ťa bude zaujímať: Dokáže Tether pokoriť Ethereum? Bloomberg v tom má jasno! A čo vy?

Investícia do zlata… A čo Bitcoin?

Prečo takto rastie a akú to má súvislosť so záujmom o investovanie do zlata? Cena každého aktíva sa vyvíja na základe dopytu a ponuky. Pokiaľ sa investori zaujímajú o zlato a následného ho aj nakupujú, tak cena rapídne rastie. Jednoducho sú ľudia ochotní zaplatiť aj viac, len aby ho za každú cenu kúpili. Presne takto sa Bitcoin z 1 USD (v roku 2010) dostal na aktuálnu hodnotu 11 5000 USD.

Zatiaľ čo do akcií investujú obvykle boháči, tak Bitcoin je mena pre všetkých. BTC vlastnia bohatí, ale aj chudobní. Dokonca veľa bezdomovcov a extrémne chudobných ľudí v minulosti priznali, že nakupujú každý mesiac Bitcoin čo iba za jeden dolár, len aby sa k nemu dostali.

Čo keď BTC zlyhá?

A takto sme sa dostali do roku 2020, kedy BTC už nie je len trápne aktívum, do ktorého investujú každý mesiac desiatky ľudí, ale ide o globálnu menu, do ktorej investujú chudobní aj bohatí. Ak dôvera ľudí zostane naďalej, tak sa Bitcoin už čoskoro dostane na ATH. Ak aj dôjde k zlyhaniu, stále tu máme desiatky ďalších vynikajúcich altcoinov, ako napríklad ETH, LTC a EOS.

Prečítaj aj:

Čo viedlo bankárov k založeniu Fedu? Fakty o skorumpovanom systéme