Toto je najväčší problém, ktorý majú kryptomeny – Takmer vôbec sa o ňom nehovorí

Novinky Najväčší problém kryptomien
Najväčší problém kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Sidenko Tatiana/fizkes/Creativan
BitmarketsOkazio mobil

Minulý rok bol kryptomenový svet ťažko skúšaný vojnou na Ukrajine a krachom veľkých spoločností, ktoré poskytovali kryptomenové služby. Väčšina odborníkov vidí problém práve v majiteľoch búrz a kryptomenových spoločností, respektíve v ich vedení. Poďme sa ale na tento problém pozrieť z trochu iného uhla. Ak by sa tento aspekt podaril odstrániť, nemuselo by vôbec dôjsť ku minuloročným zlyhaniam.

Tether predstavuje ešte väčší problém ako FTX!

Aj napriek tomu, že pri krachu FTX sa zatiaľ odhaduje, že používatelia prišli o 8 miliárd dolárov, tak skutočne masívnejší problém sa môže skrývať v stablecoine tether (USDT). Tomuto problému sa na Kryptomagazíne venujeme už niekoľko rokov a hľadáme relevantné informácie, ktoré by mohli nie len nám, ale aj čitateľom magazínu pomôcť pochopiť celý problém. A zároveň z držby USDT aj včas vystúpiť a alokovať svoje prostriedky napríklad do bezpečnejšieho stablecoinu (je na mieste na to myslieť už dnes a porozmýšľať, aký stablecoin vlastníte). Iba dnes sme informovali, že 4 držitelia vlastnia až 86 % všetkých mincí.

Táto masívna centralizácia je odstrašujúci faktor, ktorý by nám mal jasne napovedať, že držať stablecoin USDT je vysoko rizikové. Ak by sa najbohatší človek v rámci tejto kryptomeny rozhodol všetko predať, tak nás čaká pravdepodobne rovnaký scenár, ako pri kolapse ekosystému Luna.

Čo kryptomenový svet urgentne potrebuje ?

Pozrime sa do akciového sveta. Či už sa jedná o brokerov, ktorí sprostredkovávajú obchodovanie alebo o samotné firmy, emitujúce akcie, všetci sú pod drobnohľadom. Dostať svoju firmu na burzu a tam predať akcie je aj pri najlepšej šikovnosti záležitosť na 3 a viac mesiacov. V niektorých prípadoch to trvá aj rok. Majitelia sú nútení odhaliť kompletne všetky výsledky, ktoré následne musia pravidelne akcionárom reportovať.

V novembri veľké burzy ako Binance a Crypto.com prišli s plánom auditovať rezervy vlastného kapitálu, ktorý spravujú za svojich používateľov. Žiaľ, tieto reporty sú prakticky mŕtve a nikto ich nerieši. Takže opäť to burzám prešlo a nevieme, či na pozadí nevzniká ďalší „FTX krach”.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ako by sa dal riešiť celý problém?

Zoberme si príklad z akciového sveta. Nie len, že musia vykazovať svoje zisky, ale kompletný majetok a cashflow. U búrz je trochu trápne, že vykážu, aké majú rezervy, ale niektoré nie sú schopné zverejniť svoje záväzky. Dokonca najväčší kryptomenový fond Grayscale si urobil najväčšia hanbu, že nechce ukázať absolútne nič.

Komunita aj tak veľkým burzám a fondom verí a vkladá sem svoje peniaze. Dokonca ani regulácie, ktoré majú riešiť veľké transakcie a definovať čo sú kryptomeny nevyriešia problém toku kapitálu na burzách.

Pokiaľ nedostanú zákazníci a obchodníci presný výpis aké má spoločnosti rezervy, záväzky, bankové úvery a celkový kapitál, tak dôverovať nemôžeme nikomu. To isté platí aj pri stablecoine USDT. Ak sa niektoré spoločnosti rozhodnú nezverejniť tieto údaje, pravdepodobne by mali mať oveľa menej klientov a nízku dôveryhodnosť. Lenže v tomto prípade je to len na nás tlačiť burzy k tomu, aby transparente všetko odhalili. Zároveň, maximum čo sa dá, držať u seba na hardvérovej peňaženke.

Prečítaj si aj: Vlastníte stablecoiny USDT? Toto zistenie vás šokuje

Okazio PCtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.