Šokujúce zistenie o USDT
Šokujúce zistenie o USDT. Zdroj: shutterstock.com/Formatoriginal/David Sandron

Stablecoiny sú oblasťou kryptomien, ktorá bude čoraz viac kontrolovaná zo strany regulačných orgánov. Existuje mnoho pochybností o skutočnej hodnote tokenov, ktoré sú naviazané na americký dolár. Najnovšia správa od Coindesk odhaľuje nové zistenia, ktoré by mal vedieť každý, kto vlastní tether (USDT).

Podľa stránky CoinMarketCap sa tether (USDT) nachádza na prvom mieste podľa trhovej kapitalizácie spomedzi stablecoinov, s hodnotou 68 miliárd dolárov. Zároveň je to tretia najväčšia kryptomena po bitcoine a ethereu. Postavenie tetheru ale čoraz viac slabne a jeho dominancia na trhu klesá, o čom sme vás informovali v článku Aktuálne: dominancia kontroverzného tetheru klesá. Čaká ho pád z prvého miesta?

Dokumenty zo skúmania tetheru z roku 2021 generálnym prokurátorom v New Yorku a federálnou komisiou pre obchodovanie s komoditnými futures odhalili šokujúce zistenie. Na povrch sa dostali informácie o vlastníckej štruktúre emitenta najväčšieho stablecoinu na svete. Od roku 2018 totiž iba 4 muži vlastnili až 86 % USDT.

Prvou osobou je Giancarlo Devasini, ktorý pomohol vyvinúť burzu Bitfinex a teraz je jej finančným riaditeľom. V roku 2018 vlastnil približne 43 % USDT, podľa dokumentov z Wall Street Journal. Ďalšími vlastníkmi boli generálny riaditeľ Jean-Louis van Der Velde a hlavný právny zástupca Stuart Hoegner, ktorí vlastnili 15 % USDT. Štvoricu uzatvára obchodník Christopher Harborne s podielom 13% USDT.

Tether je najväčší stablecoin na svete
Tether je najväčší stablecoin na svete. Zdroj: CoinMarketCap
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Tether a stablecoiny sa reguláciám nevyhnú

Táto správa prichádza uprostred blížiacich sa regulácií, ktoré sa zamerajú predovšetkým na stablecoiny. Hlavnou nezodpovedanou otázkou spoločnosti tether je to, že nevieme, akým množstvom dolárových rezerv je USDT krytý. 

V článku Držíte stablecoin USDT? Tieto správy by vám nemali ujsť, sme vás informovali aj o tom, že spoločnosť tether za posledný rok dosiahla nárast objemu úverov o 2 miliardy dolárov. Problémom je, že čím viac si bude tether požičiavať peňazí, tým vyššie riziko podstupujú držitelia tohto stablecoinu.

Mnohí dokonca považujú tether za Ponziho schému. Ak by na povrch naozaj vyšli dôkazy o tom, že spoločnosť nedisponuje dostatočnou rezervou, pravdepodobne by išlo o jednu z najväčších výziev pre kryptomeny. Stablecoiny sú stavebným pilierom kryptomenového sektoru a práve tether je najväčší z nich.

Mohlo by ťa zaujímať: Revolučný projekt, ktorý má dostať stablecoiny na výslnie – Cardano predstavuje Djed