TOP 5 metrík na predpovedanie vrcholu BTC
TOP 5 metrík na predpovedanie vrcholu BTC. Zdroj: Shutterstock.com/increation87

V najnovšom vydaní týždenného reportu spoločnosti Glassnode bolo navrhnutých päť top metrík predpovedajúcich špičky trhu BTC. Každý z nich používa roky údajov o reťazci a trhu. V tomto článku si prejdeme každý jeden.

Mayer Multiple

Mayer Multiple je prvým nástrojom spomenutým v správe, ktorá bola vydaná v pondelok. Popisuje sa ako „jednoduchý, ale efektívny pomer medzi cenou a 200 DMA“ (200-dňový kĺzavý priemer). Mayerov násobok používa štatistické metódy na preukázanie, že hodnota 2,4 Mayerovho násobku bude odrážať nepravdepodobný extrém. V tomto scenári sa cena z dlhodobého hľadiska zvýšila 2,4-krát.

Mayer multiple
Mayer multiple. Zdroj: Glassnode

Pomocou toho dostaneme horné pásmo 110 000 $ s potenciálom trendu vyššie alebo nižšie, v závislosti od toho, ako sa cena zmení na 200 DMA.

Top price model

Druhým nástrojom je model najvyššej ceny. Tento nástroj bol pôvodne vytvorený analytikom Willym Woom ako prispôsobený model, ktorý násobí celkovú priemernú cenu faktorom 35. V tomto prípade je celková priemerná cena 6,1 tisíc dolárov. Vynásobením faktorom 35 by bitcoinový vrchol dosiahol 214 000 dolárov.

Top price model
Top price model. Zdroj: Glassnode

Wooov model sa ukázal ako oveľa menej volatilný nástroj na predpovedanie trhovej špičky ako Mayer Multiple. Je to preto, že Mayer Multiple závisí od 200 DMA, ktoré sa pohybuje oveľa pomalšie v porovnaní s celkovým priemerom ceny.

BTC Z-skóre MVRV

Táto metrika využíva štatistickú normalizáciu na meranie štandardných odchýlok spotovej ceny od realizovanej ceny. Správa ďalej vysvetľuje tento tretí nástroj tak, že vysoké hodnoty na trhu znamenajú, že investori naďalej držia veľké nerealizované zisky, čo naznačuje, že stimul na predaj dosiahol maximum. To by mohlo pomôcť predpovedať, kedy trh dosiahne vrchol.

MVRV Z-skóre BTC
MVRV Z-skóre BTC. Zdroj: Glassnode

Naopak, dno možno nájsť, keď s najväčšou pravdepodobnosťou prebieha kapitulácia investorov. Súčasný trh je približne „na polceste, po dramatickom ochladení po vrchole v apríli,“ uvádza sa v správe.

Ratio RHODL

Pomer RHODL je štvrtým nástrojom, ktorý navrhuje spôsob, ako predpovedať vrchol trhu. Analyzuje modely nákupu a predaja medzi staršími a novšími investormi a používa to na predpovedanie vrcholu.

Spodná časť trhu nastáva, keď starší, inteligentnejší investori nakupujú a držia maximálny objem ponuky. Pre predpovedanie vrcholu je správna inverzná hodnota. To sa deje v prípade, keď starší investori predali svoje podiely a novší, špekulatívni investori, skúpili ponuku.

Realizované hodl ratio
Realizované hodl ratio. Zdroj: Glassnode

Pomer RHODL naznačuje, že trh dosiahne vrchol, keď bude počet novších (mladých) mincí na trhu vysoký v porovnaní so staršími mincami. Správa uvádza, že v súčasnosti pomer RHODL konsoliduje rovnako ako v roku 2013. To naznačuje, že medzi týždennými a ročnými mincami existuje stabilná rovnováha.

Reserve risk BTC

Tento nástroj je nástrojom, ktorý využíva údaje v reťazci v plnom rozsahu. Zdôrazňuje účinky držiteľov, ktorí odmietli predať svoje podiely na býčom trhu. Pokiaľ budú investori naďalej držať svoje mince, cena aktíva bude naďalej rásť.

Ceny sa však časom dostanú do bodu, keď je väčšina držiteľov ochotná predať. Len čo sa to stane, náklady príležitostí budú realizované na strane investorov, čo spôsobí, že metrika rezervného rizika bude trendovať vyššie a bude dosahovať vrcholy.

Reserve risk components
Reserve risk components. Zdroj: Glassnode

Treba poznamenať, že napriek býčiemu trhu a veľkým objemom BTC nahromadených za posledných šesť mesiacov, rezervné riziko naďalej klesá.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre