Sieť Ethereum je v súčasnosti dominantným protokolom prvej vrstvy z hľadiska nasadenia smart kontraktov. Konkurenčné protokoly však získavajú na popularite tým, že ponúkajú menej nákladné transakcie. Navyše urýchľujú aj čas na potvrdenie transakcie. Jeden z projektov, ktorý bol za posledný mesiac na vzostupe, je Tezos, blockchainová sieť typu proof-of-stake. Je navrhnutá tak, aby sa v priebehu času vyvíjala bez toho, aby bolo potrebné absolvovať hard fork.
Údaje z TradingView ukazujú, že od 21. júla sa cena vyšplhala o zhruba 150 % nahor. Jeho 24-hodinový objem obchodovania narástol nad 1 miliardu dolárov.
Pozrime sa teda na tri hlavné dôvody, ktoré stoja za rastom tohto tokenu:
- vylepšenia siete prostredníctvom nedávneho upgradu „Granada”
- prijatie siete Tezos niekoľkými veľkými bankovými inštitúciami
- atraktívne odmeny za vklad, ktoré lákajú držiteľov tokenov k vloženiu mincí
Aktualizácia protokolu znižuje transakčné náklady
Ako už bolo spomenuté, sieť Tezos je samoobslužný blockchain, ktorý je možné v priebehu času aktualizovať bez hard forku. Sieť celkovo prešla od spustenia siedmimi úspešnými aktualizáciami, k trom z nich došlo v roku 2021. Posledná aktualizácia „Granada” bola implementovaná 6. augusta.
https://twitter.com/tezos/status/1423588645785776129
Niektoré z vylepšení tejto nedávnej inovácie zahŕňajú skrátenie doby blokovania zo 60 sekúnd na 30 sekúnd a zníženie spotreby plynu inteligentnými zmluvami v priemere 3 až 6-krát. Nová aktualizácia tiež zaviedla likviditu, ktorá stimuluje veľké množstvo decentralizovaného poskytovania likvidity medzi XTZ a tzBTC.
Mohlo by ťa zaujímať – Analýza BTC – vytvára sa reverzný pattern? Bitcoin krátkodobo stráca silu
Tezos prijatý veľkými bankami
Druhým faktorom, ktorý pomohol zvýšiť cenu, bolo prijatie spoločnosti Tezos spoločnosťou Crypto Finance AG a švajčiarskou bankou InCore. Obe plánujú v sieti spustiť nový nástroj na tokenizáciu.
Thank you #InCoreBank and @inacta for another successful collaboration project! The innovative and compliant standard for asset #tokenisation of financial products (FA2) we have enabled together on @tezos is definitely shaping the #blockchain industry.https://t.co/vEENshU4Kh
— Crypto Finance Group (@CryptoFinanceAG) August 24, 2021
Obe spoločnosti vyvinuli aj nový štandard tokenov Tezos na tokenizáciu majetku s názvom štandard tokenov DAR-1. Ten umožní odblokovanie nových funkcií s podporou inteligentných zmlúv, ktoré podporujú finančné trhy. InCore tiež odhalil, že spustí služby inštitucionálneho vkladania a obchodovania pre XTZ. To finančným inštitúciám umožní schopnosť stakingu pre aktíva svojich klientov.
Atraktívne odmeny za vklad obmedzujú ponuku
Zdá sa, že väčšina tokenov XTZ bola odstránená z obehu vďaka stakingu s cieľom získať odmeny. Podľa údajov spoločnosti StakingRewards je aktuálna ročná sadzba pre držiteľov tokenov, ktorí ponúkajú svoje XTZ, 7,85 %.
V čase písania článku údaje z TZStats naznačujú, že 77,65 % z celkovej ponuky XTZ sa aktívne vkladá do siete. To výrazne obmedzuje počet tokenov dostupných na trhu a je potenciálnym zdrojom pozitívneho cenového tlaku.
Prečítaj si taktiež – Prečo AVAX iba za mesiac narástol o 350 %? Tu sú tri hlavné dôvody