BTC opcie a futures
BTC opcie a futures. Zdroj: Shutterstock.com/Morrowind

Aby obchodníci BTC pochopili, či súčasná cenová dynamika napodobňuje koniec septembra, mali by začať analýzou prémie bitcoinových futures kontraktov. Na rozdiel od perpetuálnej zmluvy tieto futures nemajú sadzbu financovania, takže ich cena sa bude výrazne líšiť od bežných spotových búrz.

Meraním rozdielu vo výdavkoch medzi futures a bežným spotovým trhom môže obchodník zmerať úroveň vzostupu na trhu. Prílišný optimizmus zo strany kupujúcich vedie k tomu, že trojmesačný futures kontrakt sa obchoduje s 15-percentnou alebo vyššou anualizovanou prémiou (základom).

BTC futures 3-mesačná prémia september 2021
BTC futures 3-mesačná prémia, september 2021. Zdroj: laevitas.ch

Napríklad začiatkom septembra sa základná sadzba pohybovala od 9 % do 13 %, čo naznačuje dôveru. Ale 29. septembra, tesne predtým, ako Bitcoin prekonal 45 000 USD, bola prémia za 3-mesačné futures na úrovni 6,5 %. Vo všeobecnosti sa hodnoty pod 5 % zvyčajne považujú za medvedie, takže hodnota 6,5 % koncom septembra znamenala, že investori prejavovali nízku dôveru.

BTC futures 3-mesačná prémia
BTC futures 3-mesačná prémia. Zdroj: laevitas.ch

Pokiaľ ide o súčasné trhové podmienky, existuje veľa podobností so septembrom 2021. Tesne predtým, ako Bitcoin prekonal 45 000 dolárov, inicioval 62-percentný nárast. Po prvé, súčasná prémia za 3-mesačné futures na bitcoiny je na úrovni 6,5 % a indikátor sa nedávno pohyboval od 9 % do 11 %, čo odráža mierny optimizmus.

Ak chceš nakúpiť Bitcoin, Ethereum či iné kryptomeny, jednoznačne odporúčame využiť služby burzy Binance. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky.

Mohlo by ťa zaujímať – Glassnode analýza – 30 % ponuky BTC je v strate, čo signalizuje odraz cien nahor

Čo hovoria opcie BTC?

Nečakané pozitívne pohyby na trhu sa dejú vtedy, keď to investori najmenej očakávajú a presne tento scenár sa deje práve teraz. Aby sa potvrdilo, či bol tento krok špecifický pre daný nástroj, treba analyzovať aj trhy opcií. 25-percentný delta skew porovnáva ekvivalentné call (nákupné) a put (predajné) opcie. Indikátor sa zmení na pozitívny, keď prevláda „strach“, pretože prémia ochranných predajných opcií je vyššia ako kúpne opcie.

Naopak platí, že keď sú tvorcovia trhu býčí, spôsobí to, že sa 25-percentný delta skew posunie do zápornej oblasti. Hodnoty medzi zápornými 8 percentami a kladnými 8 percentami sa zvyčajne považujú za neutrálne.

Deribit Bitcoin opcie 25% delta skew september 2021
Deribit Bitcoin opcie 25 % delta skew, september 2021. Zdroj: laevitas.ch

25-percentný delta skew sa do konca septembra 2021 pohyboval okolo 10 %, čo naznačuje úzkosť zo strany obchodníkov s opciami. Tvorcovia trhu a arbitráže predražovali ochranné put (medvedie) pozície.

Deribit Bitcoin opcie 25% delta skew
Deribit Bitcoin opcie 25-percentný delta skew. Zdroj: laevitas.ch

Podľa aktuálneho ukazovateľa 25-percentný delta skew sú obchodníci s opciami neutrálni. Avšak 10. januára sa metrika dotkla pozitívnej hranice 8 %, čo signalizuje miernu medvediu tendenciu.

Metriky derivátov ukazujú, že súčasné podmienky na trhu sa podobajú koncu septembra, keď Bitcoin otočil 24-dňový klesajúci trend a v nasledujúcich troch týždňoch spustil 62-percentný nárast. Bude sa tento jav opakovať? Bitcoinoví býci v to určite dúfajú.

Prečítaj si tiež – Až 43 % objemu obchodovania s BTC prebieha počas trhových hodín v USA

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre