Top 10 investorov predpovedá vývoj ceny Bitcoinu

Novinky Top 10 investorov predpovedá vývoj ceny Bitcoinu.
Top 10 investorov predpovedá vývoj ceny Bitcoinu. Zdroj: shutterstock.com/SasinParaksa
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Obrovský pokles a nestálosť ceny Bitcoinu z decembrovej špičky, čítajúci 20,000 dolárov, až na približne 6,000, s miernym nárastom na momentálnu hodnotu okolo 8,000 dolárov, vzbudil radu špekulácií ohľadne budúceho vývoja ceny BTC. Na túto tému vyjadrilo niekoľko investorov svoje názory a ich pohľady sa razantne líšia. 

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal.

Nestálosť ceny je jedným z hlavných znakov Bitcoinu a už mnohokrát sme počuli, že práve to je z hľadiska investovania najväčším rizikom. Avšak je pravda, že nestálosť ceny Bitcoinu, a kryptomien obecne, značne sťažuje akékoľvek predikcie jeho budúceho vývoja. A je to poznať i na názoroch niekoľkých popredných kryptoinvestorov. Niektorí zostávajú optimistickí, veštiaci Bitcoinu až miliónové hodnoty, iní bývajú pesimistickejší a nedávajú Bitcoinu príliš veľkú šancu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o investovaní do kryptomien, navštívte náš nový portál TRADING11.

Klesne BTC pod 100$..?

Pesimizmus (alebo možno realizmus, to však uvidíme až v nasledujúcich niekoľkých rokoch) pretrváva napríklad u Kennetha Rogoffa, ekonóma z Harvardu. Ten hovorí, že súčasná situácia, zahrňujúca vysokú volatilitu, podvody a nelegálnu činnosť, ako je napríklad pranie peňazí a daňové úniky, ale taktiež neisté, blížiace sa regulácie, Bitcoin ohrozujú. Do budúcna si myslí, že jeho cena sa bude blížiť skôr hodnote smiešnych sto dolárov. Zároveň však hovorí, že je skôr nereálne, že by v globálnom meradle bola regulácia ku kryptomenám a bitcoinu nepriaznivá. Za príklad dáva Maltu, ktorá sa stáva niečím ako pionierom v oblasti regulácie Blockchainu.

“V spojených štátoch sme ešte najmenej niekoľko mesiacov od jasného regulačného stanoviska. Avšak obecne vzaté je situácia omnoho jasnejšia než bola predtým,”

prehlásil Rogoff.

..alebo bude dosahovať hodnoty až 1,000,000$?

Naopak veľmi pozitívny zostáva napríklad tvorca známeho antivírusového programu John McAfee. Ten si stále stojí za svojím výrokom z minulého roka, keď povedal, že hodnota BTC dosiahne v roku 2020 až 1 milión dolárov. A stojí si za tým i za cenu svojho mužstva, ktoré údajne zje, pokiaľ sa jeho predikcia nesplní.

S podobným názorom je však ťažké sa stretnúť. Napríklad známy vyznávač HODLovania Tim Draper prehlásil, že sa Bitcoin do štyroch rokov vyšplhá na štvrť milióna dolárov.

Väčšie zabezpečenie bude mať za následok príliv vládnych peňazí

To by sme teda mali pesimistické a optimistické názory. Ako však vyzerá ona zlatá stredná cesta? Napríklad CEO spoločnosti Abra, za ktorou stojí americká banka American Express, vidí problém v nedostatku vládnych a inštitucionálnych investícií. To je podľa nej spôsobené nedôverou v súčasné technologické možnosti a taktiež vďaka možným rizikám hackerských útokov.

Podľa Abry by prekonanie týchto zábran malo za následok obrovský príval inštitucionálnych peňazí, čo by mohlo mať na vývoj ceny Bitcoinu veľmi pozitívny vplyv. A podobný názor má i CEO spoločnosti Zilqa, Xinshu Dong, podľa ktorej, je kľúčová kontrola zabezpečenia smart-contract protokolov na verejných blockchainoch čím dôjde ku zníženiu bezpečnostných rizík.

“Pre akúkoľvek spoločnosť, ktorá vedie časť svojho podnikania na verejných reťazcoch, je kľúčové mať systém, ktorý zníži bezpečnostné riziká na minimum a zamedzí vzniku incidentov podobných tomu, aký sa stal DAO (chyba v kódu viedla k strate 60 miliónov dolárov, pozn. red.). Akonáhle budú vyriešené tieto bezpečnostné otázky a riziká budú znížené na minimum, začnú väčšie spoločnosti viac podporovať blockchain čo povedie k väčším inštitucionálnym investíciam,”

prehlásil Dong.

Najväčší problém predstavuje snaha neohroziť pri vývoji niektoré zo základov tejto technológie. Teda decentralizáciu, škálovateľnosť a predovšetkým bezpečnosť. Avšak tieto zábrany už vieme pomaly prekonať. Bezpečnosť a ochrana pred útokmi má byť zaistená vďaka overovaniu smart-contract protokolov, presnejšie povedané k prevereniu kódu, či neobsahuje chyby a nie je možné sa do neho nabúrať.

Ďalším krokom vpred môže byť napríklad proces sharding. Jeho použitie skúma napríklad Ethereum a Zilqa. Výsledkom má byť väčší počet transakcií za sekundu, než v súčasnej dobe dosahuje napríklad Visa alebo MasterCard. Zilqa už tento proces otestovala.

Postupný pokles

Podľa názoru známeho blogera, vystupujúceho na Twitteru pod menom Super Crypto, môžu cenu BTC výrazne ovplyvňovať veľké investičné firmy. Tie môžu cenu Bitcoinu rapídne posúvať hore i dolu, podľa toho či sa rozhodnú pre predaj či nákup veľkého množstva BTC. Podobne tomu je aj pri rope, striebre alebo zlata, ktorých množstvo je taktiež obmedzené. Cena BTC bude podľa nej postupne klesať, i v dôsledku spustenia CME a CBOE futures, s občasným miernym nárastom.

Záver

Ako možno vidieť, pohľad na možný vývoj ceny Bitcoinu sa rapídne líši a väčšina z nich nie je úplne optimistická. Celkom určite je však pravda, že bezpečnostné riziko a neistý postoj inštitúcií a vlád predstavujú veľké prekážky. Na druhú stranu vývoj blockchainu ide stále dopredu a je vyvíjaná celá rada technológií a procesov, ktoré majú za cieľ zvýšiť celkové zabezpečenie. Rovnako nás v tomto roku čaká celá rada regulácií kryptomien a blockchainu, ktorých dopad by mal byť v globálnom meradle viac než pozitívny a mohol by prilákať veľké množstvo vládnych a inštitucionálnych peňazí.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.