Kryptomeny ako bezpečná investícia
Kryptomeny ako bezpečná investícia. Zdroj: Shutterstock.com/leksiv

Dlhodobá korekcia na trhu s kryptomenami nám ukázala mnoho skrytých a nepoznaných problémov. To, že sa kryptomeny radia medzi rizikové investície, podčiarkol rok 2022 a situácie, ktoré výrazne poznačili tento sektor. Aj z veľkých poklesov sa však investori môžu poučiť.

Kryptomeny ako bezpečná investícia?

Jednou z najviac diskutovaných kryptomenových tém je bezpečnosť. Ide o základný princíp pri investovaní, no ľudia ho častokrát ignorujú. Typickým príkladom toho, ako „jednoducho“ investori prišli o svoje prostriedky, je krach projektu Celsius Network. V tomto prípade si ľudia mysleli, že sú vlastníkmi svojich kryptomien, no ukázalo sa, že si neprečítali obchodné podmienky spoločnosti. Ako teda docieliť, aby vami zakúpené kryptomeny boli naozaj vo vašom vlastníctve?

K téme sa nedávno vyjadril generálny riaditeľ spoločnosti Ledger Pascal Gauthier:

V žiadnom prípade nikomu nedávajte vaše mince a súkromné kľúče, pretože nemáte ani najmenšie tušenie, čo by s nimi daný subjekt mohol urobiť. Stačí len prevziať zodpovednosť.

Generálny riaditeľ spoločnosti Ledger v skutočnosti narážal na známy fakt, že pokiaľ sa vaše kryptomeny či kľúče nenachádzajú v offline peňaženke – v skutočnosti ich nevlastníte.

Omnoho šokujúcejším prípadom je priznanie burzy Coinbase v ich správe s názvom Q-10, kde sa uvádza, že kryptomeny držané obchodníkmi a investormi na burze, sú majetkom burzy. V prípade krachu burzy tak de facto nemáte nárok na svoje aktíva.

Neodporúčame preto odovzdávať akékoľvek súkromné kľúče či mince tretím stranám, aby ste sa nevystavovali zbytočnému riziku.

Prečítaj si tiež: 5 známych finančných analytikov predpovedá najbližší vývoj na trhoch. Nie je to nič pozitívne

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Regulácia kryptomien

Dôležitou a stále nezodpovedanou otázkou je regulácia, ktorá môže byť po udalostiach z roku 2022 ešte prísnejšia. Aj v tomto prípade môžu byť súkromné kľúče a mince v ohrození. EÚ prednedávnom vydala nariadenie o prevode finančných prostriedkov. Pre vás ako investorov a majiteľov súkromných kľúčov by to mohol byť problém. Čo by to znamenalo v praxi? Že vaše kryptomeny nie sú v bezpečí ani v prípade, že používate offline peňaženku.

O problematike regulácie kryptomien sme vás informovali aj v našom článku, ktorý si môžete prečítať tu: Svet kryptomien stále čaká na regulácie, aké scenáre môžu nastať?

Čo má byť vlastne cieľom regulácie? Ak by sme sa na to pozreli z pozitívneho hľadiska, predpisy musia byť navrhnuté a schválené tak, aby sa kryptomeny mohli využívať v reálnom svete. Regulácia by tak viedla ku globálnemu prijatiu. Tento stav však zatiaľ nielenže nenastal, ale sme od neho na míle vzdialení. Ak sa rozhodujete, či do kryptomien investovať teraz alebo neskôr, musíte sa jednoducho zamerať aj na tento faktor.

Nedostatok vedomostí

Či už je to otázka globálneho prijatia, veľkých strát pri poklesoch alebo bezpečnosti – všetky tieto faktory majú jedného menovateľa, a tým je nedostatok informácií a znalostí o kryptomenách.

Vzdelávanie v oblasti kryptomien
Vzdelávanie v oblasti kryptomien. Zdroj: Shutterstock.com/BAZA Production

Môže však vzdelanie investorom pomôcť? Ak by sme vzali do úvahy udalosti tohto roku, tak určite áno. Treba však dodať, že nie všetci ľudia sú ochotní venovať čas štúdiu. Skôr je dôležité apelovať na vývojárov, aby vyvíjali produkty, ktoré ľudí navedú na správnu cestu k vzdelávaniu.

Čítaj ďalej: Kryptomenový právnik Kyle Roche odstupuje od žalôb proti Tetheru a Binance. Aké sú dôvody?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance