Spiace bitcoiny.
Spiace bitcoiny. Zdroj: shutterstock.com/Anel Alijagic/Morrowind

Napriek zvýšeniu trhovej ceny zostáva objem presunutých BTC extrémne nízko. Aktivita v sieti podľa správy Decrypt naznačuje nízky záujem o bitcoin, podľa týždennej analýzy od Glassnode.

Denne je prevedených približne 115 000 BTC (aj vrátane tej istej mince), ktoré sa zaraďujú do skupiny mincí starých maximálne 6 mesiacov. V minulosti sme boli svedkami takých nízkych úrovní len niekoľkokrát. Väčšinou sa to zhodovalo s formovaním dlhodobého minima.

Celková ponuka stará menej ako 6 mesiacov, sa pohybuje v čase písania článku na úrovni približne 4,3 milióna BTC. Naopak, stará ponuka mincí nečinných viac ako 6 mesiacov, je blízko historického maxima vo výške 15 miliónov BTC. Pre zaujímavosť, mince staršie ako 1 rok prekročili hranicu 12,9 milióna mincí. Extrémna dominancia hodlerov ale môže pre trh znamenať problém, o ktorom sme vás informovali v článku Bitcoin bude čeliť vážnemu problému. Rast tejto metriky je neúprosný.

Bitcoin: ponuka nad 6 mesiacov držby
Bitcoin: ponuka nad 6 mesiacov držby. Zdroj: Glassnode
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prečo hodleri nepresúvajú bitcoin?

Z onchain analýzy vyplýva, že napriek rastúcemu trendu, kedy bitcoin zaznamenal najziskovejší január desaťročia, väčšina dlhodobých držiteľov nepohla so svojimi mincami. Aký majú na to dôvod? Držitelia, ktorí nakupovali naposledy mince v priebehu posledných 2 rokov, pravdepodobne majú nerealizované straty.

To znamená, že januárový rast nebol dostatočne atraktívny na to, aby hodleri presúvali svoje držby. V súčasnosti trhu dominujú dlhodobí držitelia a metrika krátkodobých držiteľov sa začala zobúdzať iba nedávno. Preto je pravdepodobné, že ak rastúci trend bude pokračovať, bude krátkodobých držiteľov pribúdať a mnohé mince staršie ako 6 mesiacov sa zobudia.

Na druhej strane je potrebné počítať aj s faktom, že spiace mince sú do značnej miery ovplyvnené aj objemom stratených BTC, ktoré už nikdy nebudú súčasťou mladých mincí. Druhým faktorom je rastúce pochopenie samotného trhu a čoraz viac držiteľov presúva svoje mince do externých peňaženiek, kde ich plánujú držať dlhodobo.

Extrémne množstvo spiacich BTC by mohlo znamenať, že v najbližších mesiacoch dôjde k zvýšenej volatilite, čo spôsobí zobudenie viacerých hodlerov.

Mohlo by ťa zaujímať: Riziko pádu sa zvyšuje – Bitcoin stratil rastovú silu