Kryptomena spoločnosti Telegram (TON) je na 70 % hotová

BitmarketsOkazio mobil

V roku 2017 sa roztrhlo vrece s ICO. Jednou zo spoločností, ktorá vstúpila do priestoru kryptomien, bol Telegram s kryptomenou TON. Telegram je známy pre svoju liberálnu povahu, keďže ako jedna z mála sociálnych sietí pomáha chrániť obsah konverzácií pomocou šifrovania. Aj z tohto dôvodu je Telegram napríklad v Rusku na hranici zákona.

Úspech Telegramu

Telegram uspel v masívnej konkurencii na internete hlavne z jedného kľúčového dôvodu. Je ním absencia možnosti špehovania. Ak píšete na Telegrame, máte veľkú istotu, že vaše dáta nielen nespracováva, ale taktiež ich nemôže ani predávať. V rámci dnešného sveta, v ktorom je špehovanie na dennom poriadku, sa stal Telegram útočiskom pre tých, ktorí nechcú, aby ich digitálne identity kontrolovali a kradli veľké korporácie ako Google či Facebook.

Tu sa ponúka úplne kľúčové prepojenie s kryptomenami, ktoré umožňujú kontrolu nad svojimi vlastnými dátami. Fakticky sa dá pomocou kryptografie docieliť to, že budete jediný, kto dokáže rozšifrovať svoje dáta pomocou súkromného kľúča. To je naozaj veľmi blízko vízii Telegramu, ktorý sa snaží vytvoriť bezpečné prostredie pre užívateľov.

Mohlo by vás zaujímať: Severná Kórea financovala vlastný režim pomocou hackovania búrz a ICO

Rekordné ICO

Okolo ICO pre Telegram Open Network sa strhlo doslova šialenstvo. TON sa tak stal druhým najväčším ICO v histórii a to hneď za EOS, ktoré vybralo viac než 4 miliardy dolárov. Veľký rozdiel medzi ICO TON a EOS je v tom, že zatiaľ čo EOS vyberalo svoje financie primárne od verejnosti, TON bol takmer výhradne financovaný v rámci súkromného predaja.

Akreditovaní investori tak nakoniec vložili do projektu TON približne 1,7 miliardy dolárov, čo je skutočne veľká čiastka. Pri týchto projektoch sa ponúka otázka, či vôbec existuje v kryptopriestore nejaký projekt, ktorý by naozaj potreboval také ohromné množstvo peňazí na rozvoj.

Podľa reportu, ktorý bol publikovaný na sieti Linkedin, je celý projekt približne na 70 % hotový. Dobrou správou pre investorov je taktiež fakt, že virtuálny stroj, ktorý bude zaisťovať smart kontrakty a ďalšie služby, je už v podstate kompletný. Má byť veľmi podobný tomu, ktorý poznáme z ETH.

Tip redakcie: Najúspešnejšie ICO na svete – nečakali by ste, ktoré to je

Pochyby a riziká

Ako už sme spomínali, jednou z kritík projektu TON je zbytočná miera vybraných prostriedkov. Druhá, nemenej dôležitá, je aj kritika sľubov. TON totižto sľubuje vysoké množstvo transakcií a neuveriteľný počet side-chainov (2 na 92). Ale projekt je vo vývoji relatívne krátko, pretože jeho vývoj začal až na konci roku 2017. Mnohí kritici projektu sú tak skeptickí, či sa TONu podarí dosiahnuť svoje ciele, a ako dlho to vlastne potrvá.

TON by mal umožňovať mnohé funkcie. Jednou z najdôležitejších funkcií je decentralizovaný cloud fungujúci ako úložisko dát, na ktorom by mal byť schopný prevádzkovať služby vo veľkosti Youtube, či pôvodný Telegram. Ďalšími neštandardnými bonusmi sú potom skrývanie IP adresy či vlastná DNS služba.

Viac sa dozvieme až keď bude TON spustený. Vzhľadom na to, že má byť už na 70 % kompletný, je vysoko pravdepodobné, že by sme v nasledujúcich 6 mesiacoch mali vidieť výsledky práce spoločnosti Telegram.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.