Ťažiari momentálne nemajú na ružiach ustlané – a bude ešte horšie

BitmarketsFreedum fighter mobil

Už včera sme vám priniesli správu, že jedna z popredných amerických ťažobných firiem, Giga Watt, krachuje. Pred pár dňami sme sa venovali situácii v Číne, kde mining farmy taktiež vďaka prísnym kontrolám pomaly končia. O tom, že situácia pre ťažiarov momentálne vôbec nie je ružová, svedčí aj dnešná aktuálna správa, tentokrát z Európy.

Koniec lacnej energie pre ťažiarov v Nórsku

Podľa správy miestneho spravodajského portálu Aftenposten sa vláda rozhodla, že mineri v krajine budú musieť platiť bežnú sumu za spotrebovanú elektrickú energiu, a to už od Nového roku.

Tip redakcie: Estónska spotreba energie bola uložená na blockchain

Viaceré ťažiarske firmy majú v súčasnosti elektrinu de facto za pár drobných. Aby som bol presný, dostávajú zľavu za cenu elektriny rovnakú, ako veľké priemyselné podniky v krajine. Vyjadrené v číslach, je im účtovaná cena len 0,48 øre (0,00056 dolára) za jednu kilowatthodinu namiesto štandardnej sadzby 16,58 øre (0,019 dolára). To je len 2,8 percenta štandardnej sadzby.

„Nórsko už naďalej nemôže poskytovať obrovské daňové úľavy pre tú „najviac špinavú časť” kryptomenového priemyslu, na ktorého konci sú vyťažené Bitcoiny. Táto činnosť vyžaduje mnoho energie a taktiež generuje veľké emisie skleníkových plynov po celom svete,”

uviedol v správe jeden z predstaviteľov nórskeho parlamentu, Lars Haltbrekken.

Ak naozaj dôjde od Nového roka k ukončeniu dotácií, ťažiari Bitcoinu budú taktiež nútení platiť vyššie dane, čo povedie k ďalšiemu znižovaniu ich čistého zisku. To všetko navyše v čase, kedy súčasné nízke ceny kryptomien vyvíjajú nemalý tlak na ťažiarsky priemysel.

Za energiu je dlžná stovky tisíc dolárov aj krachujúca americká spoločnosť Giga Watt (písali sme o tom tu), ktorej celkové dlhy sa podľa uverejnených dokumentov pohybujú vo výške takmer 7 miliónov dolárov.

Mohlo by vás zaujímať: Je ťažba Bitcoinu skutočne tak energeticky náročná?

„Je to šokujúce”

Návrh na zrušenie podpory bol údajne navrhnutý Nórskou správou daní, agentúrou, ktorá spadá priamo pod Ministerstvo financií tejto severskej krajiny. Následne bol tento návrh schválený a zapracovaný do štátneho rozpočtu na rok 2019.

Ostro sa proti tomuto rozhodnutiu vyjadril Roger Schjerva, hlavný ekonóm ICT Norway, ktorý označil toto rozhodnutie za šokujúce. Podľa neho došlo k zmene rámcových podmienok bez akejkoľvek diskusie, konzultácií či dialógu s ťažiarskym priemyslom. Dodal ešte, že krajina by nemala vravieť NIE príjmom a novým pracovným miestam, ktoré ťažba kryptomien prináša.

Súvisiace s témou: Ťažba kryptomien na Islande spotrebuje viac energie, než domácnosti

Záver

Ako môžeme vidieť, vytvoriť zisk v súčasnej neistej situácie na trhu je v tomto odvetví naozaj veľmi náročné, a to aj napriek stále lepším technológiám a novým generáciám minerov. Navyše, strata takejto lacnej elektrickej energie je niečo, čo sa bude len veľmi ťažko nahrádzať, a môže to mať vplyv aj na výkon celej Bitcoinovej siete. Nezostáva nič iné, len dúfať, že sa snáď už čoskoro dočkáme nejakých optimistickejších správ.

Zdroj:
coindesk.com

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek D.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Kvakomat PC bannerCrypto All Stars mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.