Graf na dnes: Polygon. Zdroj: shutterstock.com/Skorzewiak

Dnes sa spoločne pozrieme na jeden z projektov, ktorý v čase, keď čoraz viac investorov stráca dôveru v kryptomeny, predstavuje jeden z variantov, ktorý môže poskytnúť relatívnu istotu a stabilitu nielen z hľadiska cenového vývoja, ale aj využitia. Reč je o kryptomene Polygon.

Polygon nemusíme príliš predstavovať. Stačí, keď spomenieme, že ide o platformu 2. vrstvy, ktorá sa využíva na škálovanie a vývoj infraštruktúry druhej najväčšej kryptomeny Etherea. Cieľom projektu je širšia masová adopcií kryptomien a vyriešenie problémov práve so škálovateľnosťou blockchainovej siete, čo je problém, na ktorý s zameriavajú mnohé vznikajúce projekty.

Graf na dnes: MATIC/USDT. 1D
Graf na dnes: MATIC/USDT. 1D. Zdroj: Tradingview

Sieť bola spustená v roku 2017 a odvtedy sa s podporou veľkých investorov a inštitúcií dostala až na 10. miesto v rebríčku kryptomien podľa trhovej kapitalizácie. Ako sme vás v minulosti informovali v článku 4 dôvody, prečo by ste mali venovať pozornosť kryptomene MATIC, existuje viacero objektívnych a fundamentálnych dôvodov, prečo Polygon a jeho token MATIC priťahuje pozornosť investorov.

Záujem inštitúcií

Podpora veľkých korporácií a finančných gigantov znamená pre kryptomeny istotu v podobe väčších investícií a záujmu zo strany investorov. V roku 2022 sme v prípade Polygonu mohli vidieť nárast záujmu veľkých značiek. O sieť prejavila záujem spoločnosť Meta, ktorá na nej chce budovať svoj NFT ekosystém. Podobný záujem prejavila aj dcérska spoločnosť Instagram. Na účely NFT chce Polygon používať aj kávový gigant Starbucks.

Automobilová spoločnosť Mercedes Benz chce používať Polygon ako súčasť svojej decentralizovanej platformy Acentrik na zdieľanie údajov, a práve Polygon pre svoju škálovaciu efektívnosť je na tento účel vhodný kandidát. Vo sfére módy sieť podporujú značky ako Adidas, Macy’s či Dolce & Gabbana.

Dolce Gabbana využiva na NFT sieť Polygon
Dolce Gabbana využiva na NFT sieť Polygon. Zdroj: shutterstock.com/Tupungato

Známa banka JPMorgan uskutočnila svoj prvý blockchainový obchod, ktorý sa realizoval práve na sieti Polygon. Nešlo len o symbolický krok, ale o ukážku toho, ako možno v praxi prepojiť svet tradičných fiatových peňazí s revolučnou technológiou blockchainu.

Záverečné slovo

Polygon oproti zvyšku kryptomenového trhu neklesol príliš výrazne. Od svojho maxima z decembra 2021 pri hodnote takmer 3 doláre klesol token MATIC o 70 %. Počas posledných týždňov patrila kryptomena medzi najviac výkonné projekty, ktoré dokázali minimalizovať straty po prepade Bitcoinu pod vplyvom krachu burzy FTX.

Pokiaľ hľadáte projekt v rámci diverzifikácie portfólia, Polygon patrí medzi horúcich kandidátov, či už z hľadiska ceny alebo využitia siete.

Aký je váš pohľad na kryptomenu Polygon? O svoj názor sa môžete podeliť v komentári.

Čítaj tiež: Graf na dnes: zlato sa prebudilo, aký vývoj možno čakať do konca roka?