Švédsko: finančné a environmentálne orgány sú znepokojené rastúcou energetickou spotrebou z ťažby kryptomien. Chcú zákaz v celej EÚ!
Mohlo by ťa zaujímať: Bude Zimbabwe ďalšou krajinou, ktorá prijme BTC ako zákonné platidlo?
Regulátori obviňujú Bitcoin za veľa emisií
Rastúca hodnota kryptomenových aktív priťahuje čím ďalej, tým viac spoločnosti, ktoré sa chcú angažovať v ťažbe Bitcoinu. No vďaka metóde proof of work je, bohužiaľ, jeho ťažba energetický náročná. Takéto vyjadrenia prišli od švédskeho finančného regulátora a Agentúry na ochranu životného prostredia.
Oba úrady nedávno vydali výzvu na zákaz energeticky náročnej ťažby digitálnych mien v celej Európskej únii, pričom poukázali aj na obavy z potenciálnej migrácie ťažiarov po zásahu Číny. V škandinávskych krajinách ich priťahuje obnoviteľná energia. Toto zneužívanie ale môže narušiť švédsku snahu o klimatickú neutralitu a úsilie splniť ciele Parížskej dohody.
Podľa regulátorov „je dôležitejšie, aby Švédsko a celá Európska únia mohli využívať obnoviteľnú energiu tam, kde poskytuje najväčší prínos pre spoločnosť ako celok”.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Švédsko je povestná eco-friendly krajina
Podľa vyhlásenia zverejneného finančnou inšpekciou, spotreba elektrickej energie vo Švédsku už výrazne vzrástla. Dosahuje už viac ako 1 TWh za rok. Takéto množstvo energie by stačilo na zabezpečenie najmenej 200 000 domácností.
Štátna energetická spoločnosť Vattenfall v krajine je zatiaľ za ťažbu kryptomien. Vníma ju ako priemyselnú činnosť, ktorá môže pomôcť výrobcom elektrickej energie prekonať niektoré výzvy, ktorým čelia. Henrik Juhlin, vedúci Vattenfallu, tvrdí, že ťažba má potenciál vyvážiť zaťaženie elektrických sietí.
Švédsko čoraz viac prechádza na obnoviteľné zdroje. Výroba veternej a solárnej energie závisí od faktorov, ktoré sú mimo ľudskej kontroly. Ťažiari ale môžu využiť prebytok dostupnej elektrickej energie.
Netreba zabúdať, že zákaz kryptominingu v EÚ by v skutočnosti mohol zvýšiť emisie uhlíka na celom svete, pretože ťažiari by sa mohli premiestniť do regiónov fungujúcich na uhlí, ktoré je najmenej ekologické.
Čítaj ďalej: Mineri stále nepredávajú BTC napriek vysokej cene – aký majú dôvod?