Súd rozhodol o najväčšej pokute na kryptomenovom trhu

  • Binance musí zaplatiť pokutu vo výške až 4,3 miliardy dolárov.
  • Pokuta je výsledkom piatkového schválenia dohody o vine a treste s prokurátormi.
  • Napriek regulačným tlakom je burza stále jednotkou na trhu.
Novinky Binance zaplatí obrovskú pokutu
Binance zaplatí obrovskú pokutu. Zdroj: shutterstock.com/phanurak rubpol/Billion Photos
BITmarkets BITmarkets

Spoločnosť Binance Holding sa pripravuje zaplatiť astronomickú pokutu 4,3 miliardy dolárov po piatkovom schválení dohody o vine a treste s prokurátormi. Peňažná pokuta ale nie je jediným výsledkom dohody. Na operácie burzy Binance bude dohliadať tretia strana po dobu až piatich rokov, uvádza News Bitcoin.

Najväčšia pokuta vôbec

Pokuta Binance sa zaradzuje medzi tie najvyššie v histórii. Pre porovnanie, spoločnosť American Home Products musela zaplatiť 3,5 miliardy, Tyco International 3,2 miliardy a Cendant Corporation 2,8 miliardy dolárov. Prokurátori tlačili na americký súd, aby schválil pokutu uloženú Binance. Podľa sudcu Jonesa ide o prípad, kedy chamtivosť ohrozila etiku spoločnosti.

Okrem vysokej pokuty najväčšia kryptomenová spločnosť na svete súhlasila s dohľadom zo strany externého kontrolóra a jej niekdajší riaditeľ Changpeng Zhao odstúpil. Následne na jeho miesto nastúpil globálny vedúci regionálnych trhov spoločnosti Richard Teng. Touto dohodou v podstate Binance priznala plnú zodpovednosť za svoju minulosť.

V súčasnosti Changpeng Zhao čaká na rozsudok, ktorý sa dozvie už v apríli. Hrozí mu 18 mesiacov väzenia a napriek pokusom získať povolenie opustiť USA musel ostať v krajine dodnes. Dohodu o vine a treste bývalého riaditeľa súd prijal ešte v decembri 2023. Je však možné, že do väzenia sa napokon nedostane, keďže sa priznal.

95%

Bitcoin vyrástol za posledný rok o 150 %.

Začni aj ty zarábať na raste.

Sponzorovaný obsah

Binance je stále jednotkou

Pokuta 4,3 miliardy dolárov pokryje aj obvinenia spojené s Commodity Futures Trading Commission (CFTC).  Na súdny spor s americkou Komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC) to však vplyv nemá. SEC totiž vzniesla 13 obvinení proti subjektom kryptomenovej burzy a ich zakladateľovi Changpeng Zhaovi za prevádzkovanie neregistrovaných búrz a skresľovanie obchodných kontrol.

Nedávno sme informovali o tom, že kryptomenová burza Binance si drží jasné prvenstvo, a to aj napriek tomu, že čelí výraznému regulačnému tlaku. Burza vedie v likvidite aj v objeme obchodovania.

Na základe rebríčka CoinMarketCap je burza Binance najlepšie hodnotená centralizovaná obchodná platforma na trhu s kryptomenami so skóre 9,9. Denný objem obchodovania je v čase písania na úrovni 12,07 miliardy dolárov a burza taktiež dosahuje najvyššiu možnú likviditu. Platformu týždenne navštívi 14,1 milióna používateľov, ktorí môžu obchodovať až 404 mincí.

Mohlo by ťa zaujímať: Binance delistovala obľúbenú kryptomenu. Dôvodom je jej kontroverzné využívanie

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: News BitcoinTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.