Kryptomenová burza Binance zlomila dôležitý rekord

  • Binance si drží prvenstvo v objeme obchodovania a likvidite už rekordné dlhé obdobie.
  • Podľa najnovších údajov má trhový podiel 53,14 %.
  • Kryptomenové burzy čelia prísnemu regulačnému tlaku.
Novinky Burza Binance stále dominuje trhu
Burza Binance stále dominuje trhu. Zdroj: shutterstock.com/Thongden Studio/Sergei Elagin
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na základe najnovších údajov z prieskumu spoločnosti Kaiko je Binance jasným víťazom spomedzi všetkých kryptomenových búrz na svete. Správa Coinedition uviedla, že burza vedie v likvidite aj v objeme obchodovania, a to aj napriek tomu, že v minulom roku odstúpil riaditeľ a spoločnosť a dodnes čelí súdnym sporom.

Binance si drží prvenstvo rekordne dlhý čas

Kryptomenová burza Binance má podľa najnovších údajov podiel 53,14 %, čím jasne dominuje celému trhu z hľadiska objemu trhového podielu. Burza sa ale umiestňuje na prvej priečke už dlhodobo a nezastavili ju ani súdne spory. Napriek týmto výzvam si Binance udržala svoju pozíciu vedúcej burzy v objeme a likvidite.

Samotný údaj o podiele nepredstavuje rekordné číslo, no spoločnosť dokázala to, čo žiadna iná. Drží si rekordné obdobie jednoznačné prvenstvo, a to aj napriek tomu, že burza nevstúpila na trh medzi prvé. Changpeng Zhao ju založil až v roku 2017. To z nej robí kryptomenovú spoločnosť, ktorá nemá obdoby.

Dominancia Binance pokračuje

Dominancia Binance pokračuje. Zdroj: Coinedition/Kaiko

95%

Bitcoin vyrástol za posledný rok o 150 %.

Začni aj ty zarábať na raste.

Sponzorovaný obsah

Problém za problémom

Spoločnosť čelila v roku 2023 extrémnemu regulačnému tlaku a súdnym sporom. Niektoré z nich pokračujú dodnes. Binance musela zaplatiť astronomickú pokutu 4,3 miliardy dolárov na urovnanie na uzavretie viacročného vyšetrovania burzy a jej riaditeľa Changpeng Zhaa. Napokon došlo k dohode medzi burzou a ministerstvom spravodlivosti, ktoré už nebude pokračovať v trestnom stíhaní.

Changpeng Zhao musel priznať vinu a oznámiť, že odstúpi z funkcie. Toto rozhodnutie ale na súdny spor s americkou Komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC) nemalo žiadny vplyv. SEC totiž vzniesla 13 obvinení proti subjektom kryptomenovej burzy a ich zakladateľovi Changpeng Zhaovi za prevádzkovanie neregistrovaných búrz a skresľovanie obchodných kontrol.

Napriek všetkým týmto problémom si burza aj naďalej razí cestu vpred. Je ale podstatné pripomenúť, že podobným súdnym sporom čelia aj ďalšie popredné kryptomenové burzy ako napríklad Coinbase alebo Kraken.

Na základe rebríčka CoinMarketCap je burza Binance najlepšie hodnotená centralizovaná obchodná platforma na trhu s kryptomenami so skóre 9,9. Denný objem obchodovania je v čase písania na úrovni 14,77 miliardy dolárov a burza taktiež dosahuje najvyššiu možnú likviditu. Platformu týždenne navštívi 13,7 milióna používateľov, ktorí môžu obchodovať až 403 mincí.

Mohlo by ťa zaujímať: Binance delistovala obľúbenú kryptomenu. Dôvodom je jej kontroverzné využívanie

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.