Polovica Slovákov vôbec netuší, že ich dôchodok sa zníži

  • Prieskum ukázal, že približne polovica Slovákov nevie o zmenách, ktoré sa týkajú druhého piliera.
  • Budúci penzisti by si mali na dôchodok šetriť aj sami.
Novinky Mladých Slovákov čaká nižší dôchodok
Mladých Slovákov čaká nižší dôchodok. Zdroj: shutterstock.com/Goksi
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Informáciu o znížení odvodov do 2. dôchodkového piliera od tohto roka zachytilo 56 % Slovákov. Medzi mladou generáciou do 34 rokov vie o tejto zmene dokonca len 45 % ľudí. Vyplýva to z prieskumu z konca januára tohto roka, ktorú na reprezentatívnej vzorke 1000 obyvateľov nad 18 rokov realizovala agentúra 2Muse pre spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko.

Zníženie odvodu do 2. piliera z 5,5 na 4 % hrubej mzdy najviac zredukuje budúce dôchodky práve mladým ľuďom, upozornil finančný analytik OVB Marián Búlik. Výskumníci z Oranžovej obálky vypočítali, že 25-ročný človek s aktuálnym príjmom 1400 eur príde pri budúcom dôchodku z 2. piliera o 88 eur mesačne.

„Ide o stratu už po navýšení dôchodku z 1. piliera, ktorá mala kompenzovať zníženie odvodov. V skutočnosti sa nič také neudeje, keďže dôchodková reforma spred dvoch rokov rast aktuálnej dôchodkovej hodnoty, z ktorej sa počíta dôchodok z 1. piliera, spomalila. To znamená, že ľudia by mali začať súkromne investovať na dôchodok viac, aby vykryli nižšie odvody do 2. piliera,” upozornil Búlik.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Na dôchodok by si mali Slováci šetriť aj sami

Svoje súkromné investovanie na dôchodok chce však podľa prieskumu zvýšiť len štvrtina Slovákov. Ide pritom o mierne viac mužov (26 %) ako žien (24 %). Medzi mladou generáciou do 34 rokov plánuje svoje súkromné investovanie na dôchodok zvyšovať 39 %, vo vekovej skupine 34 – 54 rokov je to 28 %.

Analytik pripomenul, že v minulom roku zarobili fondy v 2. pilieri sporiteľom v priemere vyše 9 %. Najlepšie indexové fondy v troch správcovských spoločnostiach zhodnotili majetok klientov o vyše 18 %. Na takýto výsledok sa sporitelia nemôžu v ďalších rokoch automaticky spoľahnúť.

„Je však vysoko pravdepodobné, že akciové podielové a ETF fondy pri pravidelnom investovaní dosiahnu výnos vysoko nad infláciou, a dokážu tak súkromné úspory výrazne zhodnotiť. Dokazuje to štatistika 300-ročnej existencie kapitálových trhov. Pri investovaní v trvaní niekoľko desiatok rokov sa úspory ľudí vysoko pravdepodobne znásobia, a tým pádom dokážu reálne zvýšiť ich dôchodky,” priblížil Búlik. Na každé zvýšenie dôchodku o 100 eur potrebujú mať ľudia podľa neho našetrených približne 20 000 eur.

Pozitívom, na ktorom sa dá stavať, je podľa analytika oproti minulosti vysoký podiel investujúcich Slovákov. V prieskume uviedlo 30 % oslovených, že investujú do fondov, akcií alebo dlhopisov. Väčšina zo Slovákov (59 %) uprednostňuje pravidelné investovanie.

Prečítajte si aj: Slovenských penzistov čakajú v roku 2024 viaceré zmeny. Pripravili sme ich prehľad