Aktuálne: Najväčšia krytomenová burza čelí žalobe. Kryptomeny reagujú masívnym výpredajom

Kategorie: Inštitúcie, Novinky, Titulky
Aktuálna správa na Kryptomagazíne
Aktuálna správa na Kryptomagazíne.

Najväčšia kryptomenová burza na svete, Binance, čelí žalobe, ktorá bola podaná americkou Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC). Podľa správy News Bitcoin obžalobe čelí nie len spoločnosť, ale aj riaditeľ Changpeng Zhao (CZ). Token binance coin (BNB) okamžite na spotovom trhu reagoval a zaznamenal cenový prepad 10 % za jediný deň.

Prečo SEC zažaloval Binance?

Vedúci predstaviteľ burzy mal prevádzkovať 5 bankových účtov, ktoré patrili nezávislej americkej pobočke burzy Binance.US. Na jednom z nich sa mali nachádzať finančné prostriedky amerických zákazníkov, ako uviedla agentúr Reuters. Vyšetrovanie prinieslo informácie o tom, že už skrachovaná banka Silvergate umožnila Guangyingovi Chenovi (blízkemu Changpeng Zhaovi) kontrolovať účty v roku 2019 a 2020.

Len deň na to SEC podala žalobu na burzu za rovnaké obvinenia. SEC vzniesla 13 obvinení proti subjektom kryptomenovej burzy a ich zakladateľovi Changpeng Zhaovi za prevádzkovanie neregistrovaných búrz a skresľovanie obchodných kontrol.

Ak sa zaujímate o podobné témy týkajúce sa problémov Binance, odporúčame vám prečítať si aj nasledujúce články:

BNB sa prepadol o 10 %

Ako vidíme na grafe nižšie, token burzy binance coin (BNB) podľa údajov z TradingView reagoval masívnym poklesom až 10 % len za 24 hodín. Táto správa ale ani zďaleka nespôsobila iba pád tokenu BNB. Klesal celý trh a spolu s ním aj najväčšie kryptomeny ako bitcoin (-6,00 %) a ethereum (-5,70 %).

Prepad tokenu BNB.

Prepad tokenu BNB. Zdroj: TradingView

Na základe údajov z analytickej platformy Glassnode môžeme presne identifikovať, koľko bitcoinov odišlo z burzy Binance v priebehu 24 hodín v dôsledku žaloby zo strany SEC-u. Dňa 5. júna opustilo burzu až 10 471 BTC v hodnote 277 miliónov dolárov. Ide zatiaľ o najväčší denný odliv v roku 2023 a zároveň najvyšší od 13. decembra 2022.

Odliv bitcoinov z Binance.

Odliv bitcoinov z Binance. Zdroj: Glassnode

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Spoločnosť Binance je sklamaná

Bezprostredne po obžalovaní burza reagovala oficiálnym vyjadrením, v ktorom uviedla, že je sklamaná týmto rozhodnutím viesť súdny spor namiesto spolupráce. Odmietnutie spolupráce je údajne len ďalším príkladom nesprávneho a vedomého odmietnutia Komisie poskytnúť potrebné objasnenie a usmernenia pre sektor digitálnych aktív.

Ak súdny spor skončí v neprospech burzy a dokáže sa, že boli zmiešané finančné prostriedky zákazníkov a príjmy spoločnosti, pôjde bezpochyby o najväčšiu ranu pre kryptomenový trh vôbec. Aj keď je nemožné predpovedať budúcnosť, svet digitálnych mien bude v takomto prípade čeliť podobnému prepadu, ako keď skracovala kedysi druhá najväčšia burza FTX.

Mohlo by ťa zaujímať: Súd medzi Binance a CFTC bude mať významný dopad na kryptomeny