Štvú vás mining skripty bežiace v prehliadači bez vášho súhlasu? Firefox prichádza s riešením

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

So stále rastúcou obľubou kryptomien sa častejšie objavujú aj rôzne nepríjemnosti či priamo hrozby, ktorým je treba čeliť. Jedným z týchto problémov je nedovolená ťažba kryptomien na počítačoch ničnetušiacich ľudí.

Proti tomu sa rozhodla začať bojovať aj spoločnosť Mozilla, ktorá vydáva aktualizáciu pre svoj prehliadač Firefox, ktorý po novom obsahuje možnosť blokovania kryptomenových ťažiarskych skriptov na webových stránkach. Túto novinku oznámila Mozilla na svojom blogu v utorok.

Ako tieto skripty zakázať?

Voľba blokovania mining skriptov bude k dispozícii v záložke „Privacy & Security” (Súkromie a zabezpečenie) vedľa nastavenia cookies a ďalších vecí. Po novom si tam používatelia budú môcť zaškrtnúť políčko, ktoré zabraňuje spúšťaniu „cryptominers”.

ff option

Kryptomenové mining skripty bežia na webových stránkach a využívajú výpočtovú silu procesora na ťažbu kryptomien. Pochopiteľne, že obvykle bez upozornenia alebo súhlasu používateľov. A celý zisk putuje na účet hackerov. Spoločnosť Mozilla to popisuje takto:

„Tieto skripty spomaľujú váš počítač, rýchlejšie sa vybíja jeho batéria (v prípade notebookov) a tiež sa výrazne zvyšuje spotreba elektriny.”

Možnosť blokovať tieto skripty sa po prvýkrát v prehliadači Firefox objavila v beta verzii v apríli tohto roku, kedy Mozilla zahájila spoluprácu s firmou Disconnect, ktorá sa zameriava na kybernetickú bezpečnosť.

Patrí sa ešte dodať, že Mozilla nie je v tomto boji sama. Webový prehliadač Opera vo svojej verzii pre smartfóny tiež ponúka ochranu pred podobnými útokmi a Google Chrome zabanoval minerov prostredníctvom svojich rozšírení.

Tip redakcie: Ako ochrániť svoj PC a smartfón pred kryptojackingom

Nedovolená ťažba kryptomien a ďalšie hrozby

Nedovolená kryptomenová ťažba, niekedy tiež nazývaná kryptojacking, rýchlo získava u zločincov na popularite. Kód, ktorý spúšťa ťažbu, môže byť šírený ako malvér, ktorý preniká priamo do počítačových systémov, alebo môže byť hackermi umiestnený na webové stránky. Ich prostredníctvom môžu útočníci využívať stroje ničnetušiacich obetí.

Mimochodom, vedeli ste, že môžete svoj výkon počítača poskytnúť na ťažbu kryptomien úplne transparentne a prispieť tak napríklad na charitu? Viac informácií v tomto článku.

Správa, za ktorou stojí spoločnosť Skybox Security, uvádza, že v minulom roku metóda nelegálnej ťažby kryptomien predstavovala 32 percent všetkých kybernetických útokov, zatiaľ čo ransomvér mal na svedomí “iba” 8 percent. Zaujímavé je, že o rok skôr bola situácia presne opačná. Ransomvér útoky tvorili 32 percent všetkých útokov a kryptojacking predstavoval 7 percent.

Záver

Je jasné, že zločinci budú hľadať a využívať všetky mysliteľné spôsoby, ako zarobiť, a kryptojacking je pre nich celkom jednoduchou cestou. Čo je veľmi pozitívne, je fakt, že aj výrobcovi prehliadačov na to reagujú a snažia sa proti tomu bojovať.

Čo čítať ďalej?

Najlepší spôsob, ako začať s kryptomenami – vyvarujte sa začiatočníckych chýb!

Zdroj:
coindesk.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.