Stellar: Prvý krypto protokol s certifikátom Sharia

BITmarkets BITmarkets

Doba veľkých zákazov kryptomien je azda už z väčšej časti za nami a väčšina krajín sa pripravuje na ich reguláciu (ako sme naznačili napr. v tomto článku). Do niektorých krajín je však s kryptomenami trochu ťažšie preniknúť, a to z dôvodu striktných náboženských zásad a zákonov. Zásadný pokrok sa však podaril tímu z projektu Stellar.

Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 iba za 10 € mesačne

Na začiatok si uvedieme známe meno – Jed McCaleb. Jed je zakladateľom burzy Mt. Gox a spoluzakladateľom Ripple Labs. Po uzatvorení burzy a nezhodách s Ripple však odchádza a  v roku 2014 zakladá vlastnú platformu pre uskutočňovanie transakcií – Stellar. O jej využití premýšľal v minulosti napríklad gigant IBM, ktorý ju chcel zakomponovať do svojho blockchainového projektu. Teraz sa však môže Stellar pýšiť významným prvenstvom.

Prvá kryptomena integrovateľná v islamských krajinách

Finančné inštitúcie, ktoré chcú obchodovať v krajinách, kde platia islamské zákony šaría, musia získať takzvaný certifikát Sharia. Certifikáty vydáva miestny kontrolný úrad, teda Shariyah Review Bureau (SRB). Proces schválenia zahŕňa posúdenie zvažovaného aktíva či finančnej služby so štandardmi neziskovej organizácie AAOIFI, ktorá realizuje účtovné a audítorské práce pre islamské finančné inštitúcie.

Mohlo by vás zaujímať: Malta má svoj prvý obojsmerný Bitcoin bankomat

Pozíciou prvej kryptomeny, ktorá tento certifikát obdržala, sa môže pochváliť práve Stellar. Získal totiž ako prvý „DLT protokol” takzvaný certifikát Sharia. SRB svoje rozhodnutie o udelení certifikátu sieti Stellar zdôvodňuje v 16-stranovom dokumente, v ktorého závere stojí, že úrad nenašiel žiadne ustanovenia, ktoré by nezodpovedali islamským princípom a pravidlám šaría. Dodáva však nasledovné:

Užívatelia siete, ktorí sa usilujú o dodržiavanie zásad šaría by však mali vziať na vedomie, že iba dodržiavanie priložených pokynov automaticky nezaručuje zhodu s pravidlami šaría.”

Nadácia stojaca za projektom Stellar považuje získanie certifikátu za veľký úspech. Podľa prehlásenia bude vďaka tomu umožnená spolupráca naprieč mnohými krajinami na Blízkom východe a v juhovýchodnej Ázii. V oznámení sa uvádza:

„V spolupráci s SRB nám tento certifikát umožní naďalej rozvíjať systém Stellar aj v regiónoch, kde je nutné, aby finančné inštitúcie spĺňali finančné zásady a pravidlá islamu. Islamské finančné inštitúcie v Perzskom zálive (Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty) a časti juhovýchodnej Ázie (napr. Indonézia a Malajzia) tak budú môcť integrovať technológiu Stellar do svojich produktov a služieb.”

Je Bitcoin halal?

V poslednej dobe sú kryptomeny medzi obyvateľmi islamských krajín horúcou témou. Niektorí z nich spochybňujú, či aktíva s tak veľkou nestálosťou, ako je napríklad Bitcoin, nie sú obchodom na úrovni úžery. Tá je podľa zákona šaría zakázaná. S týmto tvrdením už v minulosti nesúhlasil napríklad Mufti Muhammad Abu Bakar, jakartský úradník dohliadajúci na dodržiavanie zásad šaría v spoločnosti Blossom Finance. Ten prehlásil, že Bitcoin je v súlade s pravidlami halal. Argumentoval tým, že v mnohých krajinách je legálnou menou.

Záver

Prvou kryptomenou, ktorá získala certifikáciu Sharia pre platby a tokenizáciu aktív, sa stal Stellar. To je zrejme (okrem oznámenia Coinbase) jedným z dôvodov, prečo XLM za posledných 24 hodín zaznamenal viac než 30% rast ceny. Stellar prekonal LTC a poskočil zo siedmej priečky na šiestu najväčšiu kryptomenu podľa celkovej kapitalizácie (podľa CMC). Predsudky bokom, pre XLM ide o obrovskú príležitosť a ďalší míľnik pre všeobecné osvojenie kryptomien na celom svete. Je však treba dodať, že ide zatiaľ o začiatok cesty tejto kryptomeny do islamských krajín.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michael.

Zdroj:
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI