Stále viac búrz udáva falošné objemy denných transakcií

Novinky Burzy častokrát podvádzajú
Burzy častokrát podvádzajú. Zdroj: Shutterstock.com/Kateryna Onyshchuk
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O tom, že niektoré burzy radi zveličujú a umelo si zdvíhajú objem už dávno vieme. Snažia sa tak prilákať ľudí najmä na svoju likviditu a popularitu, avšak celkovo to nikomu neprospieva. Práve preto sa Blockchain Transparency Institute (BTI) rozhodol pozrieť viac na objemy, ale aj transparentnosť a navštevovanosť takmer 130 najväčších kryptobúrz. S tým ako dopadli niektoré burzy však určite fanúšikovia kryptomien spokojní nebudú.

Až 70% búrz zverejňuje nepravdivé údaje o objeme

Údaje, ktoré táto spoločnosť zverejnila sú pomerne zarážajúce. Podľa ich výskumu je objem transakcií nafúknutý až o 6 miliárd dolárov každý jeden deň. Najhoršie zo všetkých búrz obstáli BiBox, Bit-Z, ZB alebo LBank. Veľmi zle obstála takisto aj Upbit. O tej sme však už informovali v tomto článku. Táto burza je stále vyšetrovaná práve kvôli falošným objemom, podvodom a praniu špinavých peňazí.

Nie všetky burzy však musia byť také zlé. Napríklad Kucoin a Cryptopia si podľa BTI veľmi polepšili najmä na popularite. Práve kvôli veľkej návštevnosti investorov a obchodníkov sa obe burzy výrazne vyšvihli v dennom objeme. Je tomu tak najmä preto, že na tieto burzy chodí veľa investorov, ktorí síce nie vždy obchodujú s veľkým počtom finančných prostriedkov, avšak celkovo spravia pre tieto burzy vysoký celkový objem.

Gemini a Coinbase sa snažia bojovať proti

Práve Gemini a Coinbase sa snažia bojovať proti akýmkoľvek burzám, ktoré zverejňujú nepravdivé čísla. Podstatné pri tom však je, že tieto burzy začínajú najprv pracovať na sebe a zlepšovať svoje funkcie. Coinbase napríklad spustila Coinbase Trade Surveillance Program. Tento systém by mal odhaliť akúkoľvek podozrivú aktivitu pri obchodovaní na daných burzách, čím by mal ubezpečiť najmä inštitucionálnych investorov, že tento sektor je stále bezpečnejší a bezpečnejší.

Veľmi podobný systém na kontrolu objemu a podozrivých aktivít na burze používa aj  Gemini. Už od apríla spolupracuje spolu s NASDAQom na kontrole všetkých párov ponúkaných burzou Gemini. SMARTS Market Surveillance je systém, ktorý NASDAQ poskytol pre túto kryptoburzu. Tá v rebríčku najbezpečnejších a najlepších búrz v tomto sektore poskočila z 24.miesta na 16.miesto (podľa BTI).

Na prvom mieste neohrozene kraľuje Binance. Nasledujú ju Bitfinex, Coinbase Pro, Bithumb a Kraken. V prvej desiatke nájdeme ešte burzy ako Huobi, Bitstamp, Okex, Bittrex a BitFlyer, čo sú všetko veľmi známe burzy.

Záver

Problémy s falošnými objemami a burzami, ktoré si na to nedávajú pozor neubúda. Aj napriek tomu, že sa napríklad Upbit už istý čas zmieta v problémoch, niektoré burzy sa z toho akoby nepoučili. Uvidíme ako dopadne vyšetrovanie práve Upbitu, pretože pokiaľ by bola táto finančná inštitúcia napríklad zatvorená alebo zrušená, určite by si ostatné burzy začali dávať oveľa väčší pozor. To by určite celému kryptosvetu pomohlo.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Zdroj:
bitcoinist.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.