Stačí iba málo. Tieto rady ti vedia každý mesiac ušetriť stovky eur

Titulky Ako ušetriť každý mesiac stovky eur
Ako ušetriť každý mesiac stovky eur. Zdroj: shutterstock.com/andriano.cz/lovelyday12
BITmarkets BITmarkets

Aj napriek tomu, že väčšina Slovákov vie šetriť, tak patríme ku najchudobnejším štátom v Európskej Únii. Hlavne počas aktuálne krízy by sme mali prehodnotiť náš rozpočet, pretože nikdy nevieme, či v dôsledku vysokej inflácie a stále pretrvávajúceho riziká krízy, nebude ešte horšie.

Nevieme ovplyvniť svetovú ekonomiku, ani politikov či dokonca vojnu na Ukrajine, ktorá má za následok vysoké ceny energií. Náš život je ale vždy len v našich rukách a každý deň môžeme urobiť zmeny ku lepšiemu, vďaka ktorým sa budeme mať lepšie. A práve tento článok ťa môže nakopnúť v šetrení a zmeniť ti život.

Prečo je dôležité si odkladať peniaze a šetriť?

Nikdy nevieš, či o mesiac sa ti výrazne nezmení v práci situácia a budeš nútený odísť. Možno príde ďalšia veľká recesia, ktorá ťa, či už ako zamestnanca alebo podnikateľa, dostane úplne na kolená. Vtedy je dôležité mať rezervy. Môžeš si už dnes začať optimalizovať rozpočet a odkladať práve na horšie časy. Optimálne je mať vždy pripravené peniaze aspoň na 3 mesiace dopredu.

S ušetrenými peniazmi, aby sa neznehodnocovali v hotovosti alebo na bankovom účte, môžeš ďalej napríklad aj investovať. Viac o investovaní sa dočítaš v našich ďalších návodoch:

Pozri si svoj rozpočet a zapíš si všetky náklady

Rôzne prieskumy hovoria, že polovica firiem neprežije prvých 5 rokov. Najväčší problém vidíme práve vo vysokých nákladoch, ktoré neumožňujú firme dlhodobý chod a udržateľnosť. Je logické, že nie každý je dobrý manažér a vie ideálne prehodnocovať rozpočet. Každý si ale vie spísať svoj rodinný rozpočet a zrátať všetky transakcie za každý mesiac.

Osobný rozpočet v tabuľke

Osobný rozpočet v tabuľke. Zdroj: excel

Celú excel tabuľku na finančný rozpočet si vieš stiahnuť na našom Discorde. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a LinkedIne

Tvoja tabuľka by mala vyzerať nasledovne. Môžeš si vytvoriť buď 3 kategórie položiek, na ktoré míňaš rôzne sumy. Jednoducho si poukladaj všetky tvoje náklady do tabuľky podľa priority zhora nadol. Najdôležitejšie položky, ako platba za energie, nájom a jedlo daj úplne hore.

Potom môže napríklad nasledovať cena za cestu do práce ako položka, kde sa vždy dá urobiť optimalizácia cesty autobusom alebo na bicykli. A na spodok daj nepotrebné veci, nad ktorými by si mal začať premýšľať, akú vážnosť a nutnosť im dávaš. Určite hneď teraz dokážeš škrtnúť minimálne 4 položky, ktoré k životu nepotrebuješ.

Všetky položky v zelenom sú tvoje hlavné, ktoré by si prioritne mal každý mesiac zabezpečiť, aby boli uhradené. Potom, ako bolo spomenuté, tvoj cieľ by mal byť ušetriť na položkách, ktoré máš napríklad žltou farbou, ako dôležité, ale nie prioritné. Napríklad dovolenky. Má zmysel sa zamyslieť, či sa nedá ušetriť a dovolenku si urobiť výnimočne tento rok na Slovensku. Peniaze si odložíš na horšie časy.

V poslednej sekcii, vyznačenej napríklad červenou farbou máš služby ako predplatné, cigarety, zábava, prípadne luxusné šperky a obed v reštaurácií. Pokiaľ si chceš vytvoriť dobré finančné návyky, tak hneď teraz by si si mal vybrať jednu položku, ktorú škrtneš. A to dokonca aj v prípade, ak nie si aktuálne v zlej finančnej situácií. Každé ušetrené euro dnes sa ti môže niekoľkonásobne zísť viac v budúcnosti. Dokonca, šetrenie môže byť prvý krok ku zníženiu závislosti na alkohole, cigaretách a pozeraní filmov na Netflixe.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Investuj správne svoj čas

Veľmi zaujímavý krok, ktorý ti vie priniesť z dlhodobé hľadiska úspech a v neposlednom rade finančne prilepšenie je optimalizácia času. Rieši ju iba málokto. Ale práve od nášho času, ako ho zainvestujeme, sa odvíja nesmierne veľa. Rovnako ako si vedieš tabuľku na rozpočet odporúčame si viesť tabuľku aj na svoj čas. Vieš zistiť, kedy a prečo napríklad veľa neproduktívne oddychuješ.

Alebo dokonca môžeš zistiť, že spíš veľmi málo, čo môže mať za následok únavu a menšiu produktivitu. V konečnom dôsledku o 2 hodiny menej spánku môže tvoju produktivitu na ďalší deň znížiť o 50 %. Čiže miesto práce, ktorú by si robil 4 hodiny, ju robíš 8 hodín. Takže ísť spať o 2 hodiny neskôr sa ti nemusí oplatiť.

Rovnako môžeš míňať svoj čas pozeraním filmov. Nie je, samozrejme, zlé si vždy po práci oddýchnuť. Ale vždy iba s mierou. Dokonca pre niekoho je efektívnejšie po hlavnej práci ešte každý deň investovať svoje 2 hodiny, nie do oddychu a pozerania filmu, ale do ďalšej práce.

Či už pri budovaní nového biznisu, alebo druhej, doplnkovej práce. A toto je ďalší krok, ako každý mesiac mať o stovky eur viac. Neboj sa. Možno zo začiatku to nebude príjemné popri hlavnej práci budovať nový biznis alebo si budovať kariéru podnikateľa na voľnej nohe. Nikdy ale nevieš, či sa ti biznis nerozbehne a budeš následne celý život žiť nezávisle na iných a určovať si sám kedy a koľko budeš pracovať. Oplatí sa ti to? Preto každú investovanú minútu do čohokoľvek dobre prehodnocuj a uvažuj, ako by si mohol svoj čas minúť čo najefektívnejšie.

Každý je iný človek a potrebuje iný čas na oddych, prípadne prácu. Preto začni sledovať samého seba, zapisuj si koľko spíš, koľko hodín obetuješ práci a koľko naopak na neproduktívne veci. Možno ak by si robil niečo rozumnejšie, tak vieš byť o niekoľko rokov niekde úplne inde. Aj malé zmeny dnes, vedia mať za niekoľko rokov veľké výsledky.

Ako podnikateľ môžeš ušetriť na nákladoch a daniach

Aj v prípade, že si podnikateľ môžeš ušetriť. Ako sme spomenuli hneď na začiatku článku, tak najväčší problém je, že veľmi skoro podnikatelia miesto toho, aby vybudovali firmu sami a učili sa na svojich chybách, tak hľadajú niekoho, na koho prácu delegovať.

Je pravda, že ako začínajúci podnikateľ by si mal hľadať skratky. Viem, že nie vždy sa dá všetko robiť dokonale. Už len tvorbu webu môže podnikateľa stáť 1 000 eur a k tomu ďalších 1 000 eur za VOP a GDPR. Web sa dá cez WordPress urobiť behom jedného dňa a úplne zadarmo.

U právnych dokumentov je to trošku ťažšie, ale minimálne základné šablóny sa dajú nájsť aj na internete, aby sme pokryli riziko, že na webe nie je vôbec nič. Ďalším príkladom môžu byť reklamné kampane. Tie pri troche hľadania na internete a študovania, sa dajú rovnako naučiť a behom pár hodín aj spojazdniť. Nemusíte platiť 1 000 eur mesačne za marketéra, ktorý vám to nastaví a bude posielať reporty.

Každý podnikateľ by mal mat vyrovnaný rozpočet

Každý podnikateľ by mal mať vyrovnaný rozpočet. Zdroj: shutterstock.com/Jester-Flim

Pre úplne začínajúcich podnikateľov alebo tých trochu zabehnutých taktiež odporúčame si viesť tabuľku mesačných a budúcich nákladov. Podľa toho si vyberáš, čo je teraz priorita a čo naopak práca navyše, ktorá je na súčasný biznis veľmi drahá. Vždy sa dá nájsť riešenie investovania vlastného času a danú prácu nedelegovať.

Pri zabehnutom biznise sa problém nákladov začína u veľa podnikateľov otáčať (vždy ale je to veľmi individuálne). Firma už je zabehnutá, má svoje procesy, riaditeľov a v neposlednom rade aj bežných zamestnancov. Míňa veľké peniaze na reklamy a rozvoj firmy.

Tu sa môžeme dostať do bodu, že zisk firmy je pomerne veľký a z celého obratu (nie istého zisku) iba na daniach musíme zaplatiť 10 %. V takomto prípade je lepšie nájsť možnosti ako peniaze minúť na nákladoch. Rozšíriť portfólio produktov, zobrať nových zamestnancov a investovať do reklamných kampaní. Radšej minúť peniaze na biznis, ako ich poslať štátu. Nie vždy sa dá urobiť optimalizácia tak, aby bola daň 0 % a treba počítať, že je to bežná súčasť firmy, po konci zdaňovacieho obdobia zaplatiť daň. Ale keď sa dá, tak prečo neoptimalizovať?

Taktiež môžeš investovať do reklamy, ktorá ti neskôr prinesie nových klientov a firma sa začne rozširovať. V konečnom dôsledku porastie hodnota firmy, ktorú o niekoľko rokov môžeš predať za výrazne vyššiu cenu.

Prečítaj si aj: Moja stratégia, ako v roku 2023 zarobiť 10 000 eur na kryptomenách

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.