Svitá na lepšie časy, Bitcoin potvrdzuje dno

Kategorie: Analýzy, Bitcoin, Titulky
Bitcoin sa odrazil od dna
Bitcoin sa odrazil od dna. Zdroj: Shutterstock.com/Varavin88/Jes2u.photo

V dnešnom článku sa pozrieme na jednu z kľúčových onchain metrík z Glassnode, ktorá nám pomôže odhadnúť dno korekcie. Bitcoin stále pokračuje v rastúcom trende a zdá sa, že minimum trhu už bolo dosiahnuté. Napriek tomu by investori nemali podľahnúť strachu zo zmeškanej príležitosti. Trh by totižto čoskoro mal vychladnúť.

Metrika pomeru trhovej a realizovanej hodnoty MVRV určuje, aký je pomer medzi trhovou a realizovanou kapitalizáciou Bitcoinu. Trhová hodnota predstavuje násobok trhovej ceny s aktuálneho počtu vyťažených BTC. Na druhej strane, realizovaná hodnota počíta s trhovou cenou BTC v čase, keď sa naposledy pohlo UTXO.

UTXO predstavuje nevyčerpaný transakčný výstup. Je to množstvo kryptomeny, ktorá zostane po každej transakcii zrealizovanej na blockchaine. Realizovaná hodnota nám pomáha eliminovať stratené a nepoužívané mince z výpočtu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dosiahol Bitcoin skutočné dno?

Ako vidíme na grafe nižšie, metrika MVRV formuje dno na hodnote, ktorá v minulosti vždy znamenala koniec korekcie. Keď trhová hodnota klesne pod realizovanú hodnotu, ide o oblasť podhodnotenia Bitcoinu. V súčasnosti je trhová hodnota oproti realizovanej veľmi nízka, čo naznačuje dlhodobú nákupnú zónu.

MVRV metrika

MVRV metrika. Zdroj: Glassnode

Napriek tomu, že Bitcoin formuje dno, trhová cena môže vytvoriť klesajúci trend, čo sa na metrike prejaví vytvorením bočného pohybu, aký sme mohli vidieť aj začiatkom roka 2015. Onchain analýza ale slúži na dlhodobé predikcie a preto krátkodobé zmeny na trhovej cene nás zaujímať nemusia. O tom, ako môže vyzerať dlhodobý cenový pohyb Bitcoinu sme vás informovali v našej analýze už skôr.

Podľa grafu na TradingView Bitcoin dosahuje v čase písania článku trhovú cenu 21 146 dolárov. Ak sa zaujímate o podrobnú krátkodobú analýzu, môžete si prečítať článok Kryptomenoví investori sa znovu tešia – Bitcoin rastie najviac od roku 2020.

Denné objemy obchodov podľa Coinmarketcap dosahuje Bitcoin na úrovni 22,1 miliardy dolárov a trhová kapitalizácia narástla na 407,6 miliardy dolárov. Dlhodobí investori naozaj môžu považovať súčasný pohyb za formovanie dna, no krátkodobo je potrebné mať na pamäti, že cena potrebuje počas rastu vytvárať aj korekcie.

Mohlo by ťa zaujímať: Najlacnejšie kryptomeny pre investovanie v roku 2023