Solana v roku 2023
Solana v roku 2023. Zdroj: Shutterstock.com/rafapress/Champ008

Ekosystém Solana prežil počas minulého roka turbulentné obdobie spojené s neustálou nestabilitou siete. Problémy nastali aj po tom, čo skrachovala burza FTX. S pribúdajúcimi mesiacmi sa tento blockchain pomaly spamätáva, o čom svedčia aj nedávne vyjadrenia výkonného riaditeľa siete, o ktorých informoval portál zycrypto.

Solana v roku 2023

Vedúci strategického a komunikačného oddelenia nadácie Solana Austin Federa uviedol optimistické plány na rok 2023. Fanúšikovia siete nemusia zúfať. Ak sa jeho slová naplnia, problémy z minulosti budú zažehnané.

Počas rozhovoru pre agentúru Bloomberg uviedol, že v roku 2023 bude značná časť prostriedkov nadácie preinvestovaná do prestavby siete, čo povedie k výraznému zlepšeniu stability. Federa ďalej ubezpečil fanúšikov, že problémy, ktoré súviseli s pádom burzy FTX a spoločnosti Alameda Research sú odstránené. Pozitívom je, že aj napriek veľkému poklesu ceny, počet aktívnych a validátorov naopak vzrástol.

Zaujímavé je, že technológia vôbec nebola súčasťou problémov, ktoré nastali. Videli sme, že komunita a vývojári po celom svete sa spojili a nahradili časti ekosystému, ktoré boli spojené s burzou FTX,“ uviedol Austin Federa.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

V minulosti sme boli v prípade Solany viac krát svedkami masívnych výpadkov siete. Federa dodal, že je to minulosť, ktorá sa už nebude opakovať.

Jednou z tých najväčších investícií je druhý klient validátora, čo je vlastne kópia systému, ktorý riadi sieť. To znamená, že ak jeden systém vypadne, existuje druhý systém, ktorý pokračovať v práci,“ dodal Federa.

Dočkáme sa znovuzrodenia?

Na tieto pozitívne slová zareagovali aj obchodníci, ktorý natívny token SOL obchodovali s cenou 23,47 dolárov. Od 29. decembra jeho cena vzrástla o obdivuhodných 193 %.

SOL/USD
SOL/USD denný graf. Zdroj: TradingView

V prípade investovania do tejto kryptomeny však treba byť aj naďalej obozretní. Portál CoinDesk informoval o vysokej aktivite v sieti aj napriek tomu, že bolo viac ako 50 miliónov tokenov uzamknutých v dôsledku krachu burzy FTX.

S týmto výskumom prišla spoločnosť Citi Research, za ktorú sa vyjadril hlavný analytik Joseph Ayouba.

Niekoľko kľúčových ukazovateľov, ako sú aktívne adresy a denný objem NFT tokenov sa vrátili na úroveň spred kolapsu burzy FTX, čo potenciálne naznačuje upokojenie niektorých používateľov v sieti,“ uvádza Joseph Ayouba.

Ak sa skutočne potvrdia plány tohto blockchainu, ktoré odstránia problémy so stabilitou a fungovaním siete, Solana sa môže opäť prinavrátiť medzi elitné kryptomenové siete.

Čítaj ďalej: Ďalšia dobrá správa pre Bitcoin alebo ide o pascu? Index chamtivosti a strachu v neutrálnej zóne