Slovákov čaká ďalšie zvyšovanie úrokov. Za hypotéky si priplatíme

Novinky Hypotéky sa predražia
Hypotéky sa predražia. Zdroj: shutterstock.com/Tanoy1412/Grusho Anna
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Vysoká inflácia v eurozóne spôsobuje, že Európska centrálna banka (ECB) je nútená agresívne zvyšovať úrokové sadzby. Podľa agentúry Reuters nás tento scenár čaká aj v najbližších mesiacoch, keďže ECB reagovala na zhoršujúce sa makroekonomické prostredie s časovým oneskorením v porovnaní s FED-om.

Jedna z najdôležitejších otázok, ktorú si kladie každý ekonóm je či inflácia už dosiahla svoj vrchol. Pokiaľ by to naozaj bola pravda, znamenalo by to uvoľnenie tlaku na globálne trhy, z čoho by profitovali mnohé aktíva. Odpoveď na túto otázku sa môžete dozvedieť v našom článku Dosiahla inflácia svoj vrchol?

Podľa údajov z TradingView vidíme, že inflácia v USA začala klesať o niekoľko mesiacov skôr porovnaní s eurozónou. Hlavným dôvodom je, že FED reagoval skôr a okamžite agresívne zvyšoval úrokové sadzby. ECB sa rozbiehala pomalšie, čo znamená, že aj pokles inflácie v eurozóne bude oneskorený. V čase písania článku sa inflácia v USA nachádza na úrovni 6,50 %, zatiaľ čo v eurozóne dosahuje 9,20 %.

Inflácia v USA a eurozóne

Inflácia v USA a eurozóne. Zdroj: TradingView

ECB plánuje zvyšovať úrokové sadzby vo februári aj marci o ďalších 50 bázických bodov. Dokonca sa očakáva, že túto politiku bude centrálna banka uplatňovať aj nasledujúce mesiace. To znamená, že Slovensko a ďalšie členské štáty sa môžu pripraviť na zdražovanie finančných produktov akými sú hypotéky.

Prečítaj si tiež: Inflácia v USA prudko klesla: prečo Európa zaostáva?

Sú hypotéky v súčasnosti správnou voľbou?

Zvyšovanie úrokových sadzieb spôsobuje zníženú dostupnosť hypoték. To sa následne prejaví na zníženom dopyte a ceny nehnuteľností by mali klesať. Detailnejšie sa o trhu nehnuteľností môžete dočítať v článku Slováci POZOR: plánujete kúpu nehnuteľnosti? Teraz je ten správny čas.

Potenciálni záujemcovia o hypotéku majú dve možnosti. Môžu vyčkávať na lacnejšie ceny nehnuteľností, no zároveň sa predraží hypotéka. Druhou možnosťou je kúpa nehnuteľnosti za súčasných cenových podmienok. V roku 2023 pravdepodobne ceny domov a bytov už nebudú rásť a očakáva sa stagnácia resp. mierny pokles.

Dôležitý je aj zámer kúpy nehnuteľnosti. Väčšina záujemcov, ktorí využívajú financovanie prostredníctvom hypotéky nekupuje nehnuteľnosť z investičných dôvodov. To znamená, že vhodnejšou voľbou je kúpa už v roku 2023, bez ohľadu na to, že ceny nebudú v strednodobom horizonte rásť.

Z dlhodobého hľadiska je takmer isté, že hodnota domov a bytov bude rásť. Navyše vysoké úrokové sadzby pravdepodobne do pár rokov opäť klesnú na nižšie úrovne. Napriek tomu ak niekto uvažuje o kúpe nehnuteľnosti v roku 2023, musí akceptovať, že čím dlhšie čaká, tým viac sa hypotéka predraží.

Mohlo by ťa zaujímať: Globálny kolaps sa blíži, tvrdí americký analytik trendov

Freedum fighters PCOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.