Čakajú nás lacnejšie ceny bytov
Čakajú nás lacnejšie ceny bytov. Zdroj: Shutterstock.com/Lerbank-bbk22

Podľa najnovšej správy z dielne banky Goldman Sachs sa bude situácia na trhu s nehnuteľnosťami zhoršovať rýchlejším tempom, ako sa pôvodne očakávalo. Vyzerá to tak, že bubline s nehnuteľnosťami začína praskať.

Lacnejšie ceny bytov

FED naďalej pokračuje v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb. Tento fakt sa však zatiaľ nestihol naplno prejaviť  a podľa analytikov spoločnosti Goldman Sachs sa môžeme pripraviť na zhoršujúce sa podmienky na trhu s bývaním.

Obavy začali pribúdať po zverejnení správy o predaji existujúcich domov, ktorý počas septembra klesol o 1,5 %. Ide už o ôsmy pokles za sebou, čo naznačuje najdlhší a najhorší prepad od roku 2007.

Hoci predaj existujúcich domov zaznamenal pokles, tento negatívny jav prebiehal pomalšie ako na začiatku roka a ceny domov sa tak postupne zvyšovali. Očakávame, že sa zhoršovanie situácie na trhu s bývaním zrýchli,“ uvádza sa v správe spoločnosti Goldman Sachs.

Ceny nehnuteľností môžu klesnúť
Ceny nehnuteľností môžu klesnúť. Zdroj: Shutterstock.com/Virrage Images

Prečítaj si tiež: Cena elektriny na burze výrazne poklesla, naďalej ale hrozí, že budeme platiť aj o 100 % viac

Analytici však skonštatovali, že sme stále neboli svedkami vplyvu zvyšujúcich sa úrokových sadzieb. Tie sa aktuálne pohybujú na úrovni 7 % pri hypotékach s trvaním 30 rokov. Analytici poukazujú aj na nesúlad medzi ponukou a dopytom aj napriek tomu, že sa ponuka existujúcich domov zvýšila z 2,9 na 3 %. Je to však stále výrazne menej ako 3,9 % v roku 2019.

Podľa spoločnosti Pantheon Macroeconomics sme stále neboli svedkami totálneho ekonomického zrútenia, a tak sa dá očakávať prepad cien nehnuteľností až o 20 %. K tomuto názoru sa prikláňa aj profesor Jeremy Siegel, ktorý očakáva druhý najhorší prepad cien nehnuteľností od 2. svetovej vojny.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance