Skupina Slovákov si v budúcom roku prilepší až o 700 eur. Patríte medzi nich?

  • 13. dôchodky budú v roku 2025 ešte vyššie.
  • Niektorí penzisti od štátu dokonca dostanú viac ako 700 eur.
Ekonomika Skupina Slovákov dostane viac ako 700 eur
Skupina Slovákov dostane viac ako 700 eur. Zdroj: Shutterstock.com/Canon Boy, Jaroslav Moravcik
BITmarkets BITmarkets

Jozef Mihál, odborník na dôchodky, predikoval nové výšky trinástych dôchodkov. Ide o sumy, ktoré sú založené na priemerných mesačných sumách jednotlivých druhov dôchodkov vyplatených počas roka 2023. To platí aj v roku 2024.

Mihál na sociálnej sieti Facebook uvádza, že mnohí ľudia sa pýtajú, prečo budú poberatelia predčasných starobných dôchodkov v roku 2024 dostávať o 30 € viac ako tí, ktorí majú starobné dôchodky.

Rozdiel bude výrazne väčší

Poukazuje však na to, že pri tejto sume to nekončí. V roku 2025 by sa mal tento rozdiel zvýšiť až o 90 eur v prospech predčasných penzií.

Ďalej dodal, že dôvodom je to, že navrhnutý zákon vládnej koalície bol schválený drvivou väčšinou poslancov Národnej rady Slovenskej republiky bez väčších pripomienok. Predčasné starobné dôchodky, ktoré sa v súčasnosti vyplácajú na Slovensku, sú v priemere výrazne vyššie ako starobné dôchodky.

Väčšina starobných dôchodcov, ktorí majú teraz 70, 80 alebo 90 rokov, dostáva dôchodky, ktoré boli priznané pred 10, 20 alebo 30 rokmi. Napriek opakovaným „valorizáciám” sú tieto dôchodky pomerne nízke a týmto spôsobom znižujú celkový priemer dôchodkov.

„Prax ukazuje, že náš dôchodkový systém má zle nastavenú valorizáciu, čo vedie k nízkym starobným dôchodkom pre tých, ktorí sú v dôchodkovom veku. A keďže na Slovensku je zdravého rozumu málo, odráža sa to potom aj na nelogicky nastavenej výške trinástych dôchodkov,” píše Mihál.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

13. dôchodky v roku 2025 >>>

Späť
Strana 1/3Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.