Ako maximalizovať zisky zo signálov a technických analýz – časť prvá

Novinky Ako maximalizovať zisky zo signálov a technických analýz.
Ako maximalizovať zisky zo signálov a technických analýz. Zdroj: shutterstock.com/OHishiapply
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Cena Bitcoinu bude na konci roku 1 000 dolárov. Alebo sa jeden Bitcoin bude v decembri predávať za 100 000 dolárov. Predikcií je určite nespočetne nielen na koniec roku, ale aj na rok 2020. Ide však zatiaľ iba o odhady alebo špekulácie. Ľudia, ktorí sa snažia často odhadovať ceny majú na to rôzne metódy, ako napríklad fundamentálna alebo technická analýza. A my sa práve dnes pôjdeme pozrieť na rôzne termíny a informácie z tohto prostredia v prvej časti našich článkov o signáloch a technickej analýze.

Hneď na úvod treba povedať, že tento článok vás nejde učiť ako robiť správnu technickú analýzu. Takisto nebude dávať ani žiadne typy alebo rady ohľadom toho, ako sa môže trh vyvíjať. Ak vás zaujímajú tieto informácie vrelo vám odporúčame našu stránku trading11.com.

Ako fungujú signály

Na začiatok sa poďme pozrieť na to, ako fungujú signály alebo čo si predstaviť pod pojmom signál, pretože je pomerne časté stretávať sa so signálmi v rôznych skupinách. Nemusia byť však niekedy dostatočne vysvetlené a preto práve nováčikovia môžu mať s nimi problémy. Signál samotný by mal v najzákladnejšej forme obsahovať 3 základné informácie.

  1. The buy range (zóna nákupu) – v jednoduchosti ide o čísla (najčastejšie vyjadrené v jednotkách Satoshis alebo dolároch), ktoré majú naznačovať, kedy je vhodný čas na nákup kryptomeny (vzhľadom na jeho cenu, potenciál alebo novinky).
  2. The sell targets (cieľ predaja) – pri cieli ide o číslo, ktoré vám má naznačovať, kedy máte danú kryptomenu predať. Často je sell targetov viac a je väčšinou na vás, ktorý sa rozhodnete zvoliť. Závisí to najmä od toho, ako veľmi ste ochotní riskovať. Čím vyšší zisk očakávate a ste ochotní zniesť, tým väčší risk musíte očakávať.
  3. The stop loss – cena, ktorá sa dá na väčšine búrz nastaviť aj automaticky. Ide o akúsi poistku v prípade, že by sa po nákupe cena vyvíjala inak, ako ste predpokladali. Často vie stop loss znížiť straty, ku ktorým by mohlo dôjsť.

Fundamentálna analýza v skratke

Zvyčajne tieto tri typy informácií stačia k tomu, aby sa investor rozhodol, či má investovať. Avšak ak ide o signály, tak tie vedia byť efektívne iba natoľko, nakoľko je dobre odvedená technická analýza za nimi. Do určitej miery vie aj fundamentálna analýza pomôcť a to napríklad v nasledujúcich prípadoch:

  1. Blížiace sa míľniky – rôzne blížiace sa míľniky vedia veľmi ovplyvniť cenu danej kryptomeny. Môže ísť pritom o rôzne udalosti, ako napríklad airdrop, coin burn, oznámenie spolupráce alebo fork.
  2. Novinky – tento bod je sčasti spojený aj s míľnikmi, avšak pri novinkách môže ísť aj o rôzne regulačné a daňové správy, ktoré boli vydané.
  3. Komunita a tím – na cenu kryptomeny môže mať veľký vplyv aj tím a komunita okolo danej meny. Akékoľvek správy či už pozitívne alebo negatívne vedia ovplyvniť cenu pomerne výrazne.

Technická analýza

Potom, čo sme si ujasnili úplne základy a zistili, ako nám môže pomôcť aj fundamentálna analýza, sa už ale poďme spoločne pozrieť na tú technickú. Technická analýza sa zaoberá obchodnými stratégiami, ktoré boli zvyčajne spájané s akciovými burzami.

Ide o snahu obchodníkov nájsť na grafoch rôzne formácie, tvary alebo šablóny, ktoré sa na grafoch vyskytujú častejšie a preto môžu pomôcť predvídať budúci vývoj trhu. V jednoduchosti povedané, ide o snahu ako predpokladať vývoj ceny na základe rôznych psychologických aspektov.

Je technická analýza efektívna?

Sú ľudia, ktorí majú na efektivitu technickej analýzy v kryptosvete rôzne názory. Nájdu sa napríklad takí, ktorí tvrdia, že kvôli veľkej volatilite je efektivita technickej analýzy takmer nulová. Môže to byť napríklad kvôli tomu, že na trhu sa nachádzajú nielen veteráni so skúsenosťami z akciových trhov alebo forexov, ale aj ľudia, ktorí slovo Bitcoin počuli iba pred 5 minútami, ale ihneď sa rozhodli investovať. Aj vzhľadom na týchto investorov nie je žiadnym prekvapením, že veľká cenová senzitivita je spojená s rôznymi novinkami alebo hypom.

Na druhej strane sú ľudia, ktorí si nevedia vynachváliť úspešnosť technickej analýzy aj pri kryptomenách. Uvádzajú, že práve kvôli ľuďom, ktorí sa riadia výhradne emóciami je technická analýza pomerne často úspešná.

Ďalším dôvodom, prečo traderi veria technickej analýze je fakt, že sa v kryptosvete využíva pomerne veľa botov (stroje/programy, ktoré obchodujú za vás). A práve obchodovanie týchto botov môže pridať na efektivite technickej analýzy.

Záver

V druhom článku na túto tému sa budeme venovať viac limitáciám, ktoré má technická analýza a rovnako aj pár radám, ktoré by ste mali mať na pamäti pri investovaní. Signály a technická analýza určite nie sú úplne bezchybné a preto sa treba venovať aj negatívam alebo limitáciám, s ktorými sa pri investovaní na základe TA môžete stretnúť.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek pomocou tohto linku. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
hackernoon.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.