V poslednej dobe sa o ženách v oblasti technológií začína stále viac písať a hovoriť, to platí aj pre blockchain a kryptomeny. Ženy tiež začínajú prejavovať o tieto oblasti väčší záujem a niektoré sa aj aktívne podieľajú na ďalšom rozvoji odboru, či už ako spoluzakladateľky nových projektov, CEO kryptomenových firiem, PR alebo investorky.
“Máme príležitosť prestavať celý finančný systém,” povedala Galia Benartzi, spoluzakladateľka spoločnosti Bancor, ktorá v júni získala 150 miliónov dolárov. “Necháme to znova spraviť iba mužov?”
To je v skratke vyjadrená hlavná myšlienka, ktorá priťahuje väčšinu žien – možnosť zmeniť súčasný, nie práve najlepšie fungujúci systém, a podieľať sa na tejto zmene. Veľké firmy v odbore si to tiež uvedomujú a zamestnávajú stále viac žien, ako je zvykom v tejto oblasti. Napríklad jedna z najväčších amerických firiem – Coinbase – uviedla, že 46 % ich nových zamestnancov v tomto roku sú ženy.
Na druhej strane, kvóty tiež nie sú dobrým riešením. Najlepšia je inšpirácia osobným príkladom.
Elisabeth Stark
Ako prvú si predstavíme Elisabeth Stark, ženu, ktorá sa dostala od výuky peer-to-peer technológie na univerzitách Yale a Stanford k vývoju Lightning Network.
Elizabeth je obrovský fanúšik otvorených, decentralizovaných protokolov. Učila na Stanforde a Yale, kde jej študenti skúmali peer-to-peer technológiu, súkromie, software s otvoreným zdrojovým kódom a meny. Aktívne prispieva do komunity BitCoin, je poradca startupov v oblastiach od kryptomien po decentralizovanú technológiu až po AI a spolupracuje s Centrom Coin. Má právnické vzdelanie z Harvardu. V súčasnosti pôsobí na pozícií spoluzakladateľky a CEO LightningLabs.
V tomto videu (v EN) hovorí Elisabeth o tom, ako sa dostala k Bitcoinu a o mnohých ďalších zaujímavých témach:
O Lighting Network sme už niekoľkokrát písali – v skratke Lightning Network (LN) je riešenie pre škálovanie, ktoré je vo vývoji už niekoľko rokov. Protokol vytvára systém mimo reťazec (off-chain) vytvorením siete platobných kanálov, kde finančné prostriedky nie sú zverené tretej strane. Teoreticky sľubuje, že bude škálovať Bitcoin tým, že povolí tisíce transakcií za sekundu bez toho, aby ohrozil jeho decentralizovanú podstatu. Prvá platba v tejto sieti prebehla úspešne 28. 12. 2017.
Elisabeth o Lightning Network hovorí v tomto videu (v EN):
Elisabeth hovorí vo videu o ďalšom využití blockchainu, napríklad ako základnú sieť pre nový decentralizovaný internet.
Adaptácia a rozšírenie
Medzitým došlo k ďalšiemu rozšíreniu a adaptácií. Nedávno už sieť Lightning Network dosiahla počet 1 000 aktívnych uzlov.
Posledná správa o adaptácií technológie Lightning Network je z Japonska. Spoločnosť Chubu Electric Power Company, tretí najväčší poskytovateľ elektrických zariadení v Japonsku, spolupracuje so spoločnosťou Nayuta Inc. a softwarovou spoločnostou Infoteria na Internet of Things (IoT), aby experimentovala s možnosťou využitia technológie Blockchain a siete Lightning Network pre zaznamenávanie platieb za nabíjanie elektrických vozidiel (EV) a plug-in hybridov (písali sme o tom tu)
Určite je dobre vidieť, že možností využitia je veľa, teraz bude záležať na tom, ako sa táto technológia uchytí v praxi.
Ďalší diel
Nabudúce si predstavíme Blythe Masters, bývalú bankárkou z JPMorgan Chase & Co., ktorá dala v banke výpoveď, aby mohla založiť vlastnú spoločnosť Digital Asset Holdings.
A pokiaľ ste nečítali, tak tu je prvý diel seriálu Ženy v kryptomenách – jasná nerovnosť