[Seriál] Po stopách kritikov kryptomien – Paul Krugman – časť 5.

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Máme tu ďalšieho ekonóma, ktorý nedokáže veriť, že kryptomeny majú pozitívne využitie. Po Nourielovi Roubinim (a ďalších troch kritikoch) si predstavíme Paula Krugmana. Ide o rovnako podstatného a celosvetovo uznávaného ekonóma, ktorý má obrovské množstvo skúseností nielen z ekonomického sektora, ale aj z písania a vyučovania na školách. Viac sa však o jeho živote, štúdiu, ale aj nenávisti a vyjadreniach voči kryptomenám dozviete už teraz.

Kto vlastne je Paul Krugman?

Narodený 28. februára 1953, Paul Krugman vyrastal v New Yorku, kde aj študoval a aktuálne stále pracuje. Patrí medzi najznámejších profesorov, ekonómov a odborníkov na finančný sektor na svete. Kým si však spomenieme všetky jeho významné práce, pozrieme sa na jeho štúdium a vzdelávanie.

Ekonómiu študoval na Yale University, kde získal titul summa cum laude v roku 1974. Ďalej pokračoval na nemenej známej a uznávanej univerzite MIT (Massachusetts Institute of Technology), kde získal PhD. Rovnako tu však začal rozvíjať svoj záujem o výmenné kurzy (exchange rates), obchod, ale aj o to, ako sa správajú monopoly v ekonómii.

Výskum a zameranie Paula Krugmana

Ihneď po doštudovaní začal pracovať pre MIT, na ktorej začal neskôr aj vyučovať. Takisto vyučoval aj na Stanforde, Yale, Princetone alebo London School of Economics (záujem týchto špičkových univerzít ukazuje, akým odborníkom Paul Krugman je). Pracoval aj ako poradca prezidenta Reagana, a tiež ako redaktor v The New York Times.

Paul Krugman je veľkým nadšencom písania nielen ako redaktor, ale aj ako spisovateľ. Napísal 27 kníh a viac ako 200 rôznych článkov. Prostredníctvom nich sa snaží vylepšovať poňatie verejnosti o rôznych ekonomických problémoch. Vydáva aj odborné články, ktoré mu v roku 2008 priniesli Nobelovu cenu. Išlo o prácu New Trade Theory (Nová teória obchodu). Vďaka nej si zaslúžil obrovské uznanie komunity za vplyv tejto práce na pochopenie medzinárodného obchodu.

Paul Krugman a jeho vyjadrenia o kryptomenách

„Bitcoin is Evil” (Bitcoin je zlo). Tým by sme pravdepodobne začali. Jedno z jeho najznámejších vyjadrení, ktoré vyhlásil v roku 2013. Odvtedy pravidelne o kryptomenách píše alebo rozpráva v negatívnom zmysle. Podľa neho je Bitcoin iba výmyslom bez žiadnej hodnoty a je dobrý iba na špekuláciu.

Takisto uviedol príklad, kedy svojmu holičovi vyslovene povedal, aby Bitcoin nekupoval, lebo ide iba o bublinu. Rovnako verí, že ak by sa kryptomeny dostali do popredia, celý ekonomický a finančný sektor by sa vrátil 300 rokov v čase dozadu. Videl by to ako obrovský krok späť pre finančný sektor, ktorým by celý svet utrpel.

Čo však treba Paulovi Krugmanovi nechať je fakt, že aj keď neuznáva Bitcoin, tak v blockchain technológii vidí pomerne zaujímavý technologický progres. Práve preto si ani netrúfa povedať, či sa kryptomeny vytratia úplne alebo nie. Blockchain by vraj mohol ostať medzi nami a využitie si vie predstaviť hneď v niekoľkých sektoroch.

Záver

Na koniec treba povedať, že Paul Krugman sa vyjadril, že Bitcoin môže teoreticky mať v budúcnosti vyššiu hodnotu ako zlato. To však neznamená, že je stále zástancom kryptomien (čo určite nie je). Práve naopak. Paul Krugman stále patrí medzi najväčších kritikov kryptomien. Nikoho to však nemôže prekvapovať, keďže ide o celosvetovo uznávaného ekonóma, ktorí spravidla nemajú kryptomeny v láske.

Čo čítať ďalej?

EOS vyvíja vlastnú revolučnú sociálnu sieť

Zdroje:
investopedia.com
news.bitcoin.com
nobelprize.org
britannica.com
wikipedia.org

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.