gold-zlato

Často sa hovorí, že zlato je stabilným držiteľom hodnoty a s týmto tvrdením sa dá len ťažko polemizovať. Celá história ľudstva je lemovaná zlatými mincami. Prečo má ale práve zlato takú hodnotu?

Fundamentálna hodnota zlata

Ak sa pozrieme späť do histórie, zlato malo takmer v každej kultúre svoje miesto. Ľudia sú k nemu istým spôsobom priťahovaní a aj dnes je to kľúčový prvok globálnej ekonomiky.  Nie je to vôbec náhodná voľba. Zlato má totiž vlastnosti, ktoré sú pre prenos a uloženie hodnoty kľúčové.

Ak sa pozrieme na periodickú tabuľku prvkov, môžeme rovno ignorovať plyny a kvapaliny, pretože sa skutočne na prenos hodnoty nehodia. Logicky sa ponúkajú kovy, ktoré vydržia a ich prenos bude jednoduchý.

Na prenos hodnoty tak mohli slúžiť kovy ako meď či železo. A napr. meď sa tiež používa na mince nízkej hodnoty. Lenže ako železo, tak aj meď sú veľmi náchylné na koróziu. Rovnako tiež hliník bol nevhodným na ukladanie hodnoty. Z psychologického hľadiska je jeho ľahkosť jednoducho niečo, čo ľuďom nesedí.

Zlato je výnimočné

Tie vhodné vlastnosti má práve zlato. Nielenže je ťažké, ale zároveň je odolné voči vplyvu času, čo z neho robí perfektné úložisko hodnoty. A nikdy sa nesmie zabudnúť na vlastnosť, ktorá je pre ľudskú psychiku kľúčová. Zlato je lesklé. Pre ľudskú myseľ je príťažlivé a preto sa mu ďaleko ľahšie pridáva hodnota.

Využite blockchainu: Ako blockchain v módnom priemysle zachráni svet

Práve to viedlo dlhé generácie našich predkov k využívaniu zlata ako nositeľa hodnoty. Pretože sa dá zlato jednoducho roztaviť, je tiež vhodné na výrobu mincí. Rozšírenie zlata ako prijímaného platidla viedlo k tomu najdôležitejšiemu, čo je ľudská dôvera.

Dôvera je kľúčom

Ľudská dôvera je kľúčom k hodnote zlata. Čím viac ľudí verí, že tento lesklý kov je cenný, tým lepšie postavenie bude mať. A ako bolo popísané vyššie, zlato má aj fundamentálne kvality na to, aby sa stalo nositeľom hodnoty.

Hoci už v dnešnej dobe existujú iné možnosti, kde uchovávať hodnotu, ktoré majú podstatne silnejší fundamentálny základ, tak zlato si stále drží svoju výsadnú pozíciu. Tú si pravdepodobne ešte dlhú dobu uchová. Je to totiž majetok, ku ktorému sa ľudia stále vracajú, pretože dôvera v zlato sa budovala po mnoho generácií.

Zlato je tak kombináciou fundamentálnych hodnôt a dôvery, ktorú doň vkladajú ľudia. A tento po generácie budovaný konsenzus len tak nezmizne.

Čo čítať ďalej?

[PREHĽAD TRHU] Brutálny výplach – Altcoiny krvácajú – XRP sa môže hanbiť!

Zdroj:
investopedia.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Libor

Podstatné je, že zlato sa stalo platidlom pri výmene tovarov až keď o tom rozhodla spoločenská autorita, panovník, kráľ, kmeňová rada starších, parlament zákonom a podobne. Inak to bude iba vzácna komodita. Autorita môže túto výsadu platidla istej komodite aj zrušiť, tak ako bol zrušený zlatý štandard. Nestačí ak jednotlivec objaví komoditu so super vlastnosťami, platidlom sa nestane, ak to nie je stanovené autoritou pre celú spoločnosť nejakou formou nariadenia, zákona. To je aj prípad Satoshiho a jeho nasledovníkov “objaviteľov nových platidiel”.