EOS, respektíve jeho materská spoločnosť Block.one, prichádza s novým projektom. Chystá sa spojiť svet sociálnych médií s blockchainom a chystá vlastnú sociálnu sieť. Bude konkurovať Facebooku a Twitteru?

Sociálne siete – pre väčšinu ľudí každodenný chlieb

Sociálne siete sú dnes až neodmysliteľné. Bývajú každodenným nástrojom na komunikáciu, reklamu, obchod, prípadne slúžia tiež k prokrastinácii a to nielen počas skúškového obdobia. Okrem toho však často bývajú terčom kritiky kvôli cenzurovaniu obsahu, nedostatočnej ochrane dát, či dokonca kvôli nekalému zaobchádzaniu s citlivými informáciami používateľov. Spojenie sociálneho a komunikačného média s transparentnosťou blockchainu sa teda zdá ako skvelý nápad, ktorého sa teraz zhostila spoločnosť EOS, respektíve jej materská spoločnosť Block.one. Tá v tlačovej správe z 1. 6. 2019 oznámila vývoj novej sociálnej siete, ktorá bude založená na blockchaine. Nazývať sa bude Voice.

Podľa spoločnosti bude platforma využívať ich vlastný blockchain, teda EOS, čo sa zrejme dá čakať a javí sa ako logický krok. EOS v tlačovej správe, ktorá bola vydaná v spolupráci s magazínom Cointelegraph, ďalej uvádza, že blockchain EOS má zabezpečiť práve takú potrebnú transparentnosť platformy, ktorá bude zbavená rôznych skrytých algoritmov alebo iných mechanizmov slúžiacich k podsúvaniu na mieru šitého obsahu používateľom, či už reklamného alebo iného.

„Pravdou je, že súčasné platformy sociálnych médií sú navrhnuté tak, aby svojich používateľov skôr využívali“, hovorí Brendan Blumer, riaditeľ spoločnosti Block.one. Ďalej hovorí o tom, že súčasný obchodný model sociálnych médií je postavený na tom, že celý obsah a všetky dáta vlastní daná platforma a že vo výsledku z toho všetkého najviac ťaží platforma, nie používateľ.

„(Sociálne médiá) sú navrhnuté tak, že naše informácie ponúkajú a dražia rôznym inzerentom, následne tieto informácie speňažia a naše účty sú zaplavované rôznymi obchodnými ponukami podľa dikcie toho, kto za tieto informácie zaplatí. Voice toto zmení“, pokračuje Brendan Blumer.

V tlačovej správe ďalej stojí, že sa Block.one nedávno spojil s burzou Coinbase, teda s jednou z najznámejších kryptomenových búrz na svete. Block.one sa totiž pripojil do vzdelávacieho programu Coinbase Earn, ktorý umožňuje používateľom prístup k vzdelávacím kurzom o kryptomenách. Za kurzy sa platí kryptomenou a to spravidla tou, o ktorej sa používateľ chce vzdelávať.

Môže sa v dnešnom svete uchytiť nová sociálna sieť?

Nejde však o prvý pokus spojiť sociálne siete a blockchain dohromady. Napríklad Facebook plánuje spustiť vlastnú kryptomenu s názvom Globalcoin. Tá však podľa štúdie spoločnosti Diar bude najskôr čeliť radu problémom vďaka starnúcej základni používateľov. Okrem Facebooku sú ďalšími v rade záujemcov o spojenie sociálneho a komunikačného média s blockchainom napríklad Telegram, Kik alebo Line.

Voice najskôr nebude pre také zabehnuté sociálne médiá ako je Facebook či Twitter žiadnou veľkou konkurenciou. Môže sa však stať akýmsi lídrom vo svete tokenovej ekonomiky, ktorá pomaly prichádza. Okrem iného má k tomu výborné predpoklady aj vďaka tomu, že vedúci technologického výskumu spoločnosti Block.one je Dan Larimer, ktorý v minulosti pomáhal so spustením platformy Steemit – sociálneho média, kde používatelia dostávajú za zdieľanie obsahu zaplatené. Larimer okrem iného tiež vynašiel priekopnícky algoritmus DPoS (Delegated Proof of Stake).

Zdroj:
Cointelegraph.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michal V.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.