[Seriál] Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu (6. diel) – Vyhodnotenie

Novinky Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu.
Plánujeme nákup kryptomien k hodlovaniu. Zdroj: shutterstock.com/BeautifulBlossoms
BitmarketsBitmarkets

V tomto seriáli sa venujeme investičnému plánovaniu pri nákupe kryptomien k dlhodobému držaniu. Pre tento typ investovania je potrebná trpezlivosť a disciplína. Investíciu ste si naplánovali a tohto plánu sa držíte. Jednotlivé body dlhodobého plánu sme si spoločne rozobrali v predchádzajúcich dieloch. Najskôr sme prijali riziko, potom sme si postupne stanovili koľko investovať do čohokedy kúpiť/predať a čo je cieľom investície. Dnes si povieme, akým spôsobom na konci urobíme vyhodnotenie výsledkov.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Kytka.

Trpezlivo a disciplinovane ste čakali. Nerobili ste žiadne zbrklé odchýlky od plánu a ak ste sa od neho predsa len miestami odchýlili, tak iba po dôkladnom a uváženom rozhodovaní, nie na základe emócií. Budete si toto môcť povedať na konci investície? Výborne!

Čo má vplyv na výsledky

Ak si budete môcť za rok a viac povedať, že ste splnili vyššie opísaný predpoklad investičného plánovania, tak verím, že na tom vaša investícia bude dobre. Ako výnosná bude (resp. bola), však záleží z veľkej časti aj na tom, ako dobre ste plánovali.

Predovšetkým ide teda o to, koľko ste do portfólia vložili, kedy a na aký investičný horizont ste investovali, ďalej aké kryptomeny ste si k hodlovaniu vybrali a samozrejme, či boli tieto kryptomeny úspešné a umožnili vám dosiahnuť vami vytýčené cieľové zhodnotenie.

U kryptomien vám vopred nikto nezaručí, či a do akej výšky sa vaše investície zhodnotia, ako je tomu napríklad u termínovaných vkladov. To sme však ochotní akceptovať najmä z toho dôvodu, že výnosy (napr. zo spomínaných termínovaných vkladov) sú tak nízke, že väčšinou nepokryjú ani infláciu. To znamená, že vám síce zaručí presnú sadzbu, ale prekliato nízku. Aj niektoré kryptomeny sľubujú ročné zhodnotenie investície v presne stanovenom počte percent, avšak je potrebné si uvedomiť, že aj tu bude záležať predovšetkým na kurze danej kryptomeny v okamihu predaja.

Vyhodnotenie výsledkov

Výsledky vyhodnotíme veľmi jednoducho. Najskôr si spočítame, koľko nám naša investícia zarobila. Vypočítame si zisk pri jednotlivých kryptomenách, zisk celkom, zisk v percentách, respektíve mesačný / ročný pasívny príjem, ak bolo vašou prioritou si tento príjem vybudovať a nešlo vám o samotné zhodnotenie. Zisk sa počíta ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami, čistý zisk je zisk, ktorý vám zostane po zaplatení dane z príjmov.

Následne sa s tým dá ľubovone pracovať. V tabuľkovom procesore (Excel, Google docs …) si môžete urobiť graf výnosov z jednotlivých kryptomien. Vytvoríte si jednoduchú tabuľku s percentuálnym zhodnotením jednotlivých zložiek portfólia a v karte “vložiť” zvolíte požadovaný typ grafu. To vám umožní prehľadne zhodnotiť, ktorá kryptomena vám urobila najväčšiu radosť atď. Fantázii sa medze nekladú, môžete sa s tým pohrať ako chcete.

Samozrejme nezabudnite porovnať výsledky s vašimi cieľmi a zistiť tak, či boli reálne a nakoľko sa vám ich podarilo dosiahnuť. Želám si, nech sa vám darí a nech vám vaša investícia splní všetko, čo si od nej sľubujete.

Záver

Na výsledky má vplyv voľba investičnej stratégie, voľba aktív (kryptomeny), dobré plánovanie, disciplína a rad ďalších faktorov vrátane šťastia. Veľkí investori používajú rad nástrojov, zložitých vzorcov a podobne. Osobne však verím, že v kryptomenách platí dvojnásobne pravidlo, že kto má informácie, vyhráva. V budúcom a poslednom dieli tohoto seriálu vás čakajú informácie o evidencii a daniach.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.