Prečo je dôležité diverzifikovať?

Pre začiatočníkov Prečo je dôležité diverzifikovať?
Prečo je dôležité diverzifikovať? Zdroj: shutterstock.com/masuti
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vo všetkých príručkách investovania je špeciálne zdôrazňované, že investíciu je nevyhnutné diverzifikovať, teda rozložiť medzi viaceré aktíva s ohľadom na minimalizáciu rizík. Čo však presne znamená tá minimalizácia rizík?

Pod rizikom budeme chápať riziko straty – či už dosiahnutie straty v pravom slova zmysle (záporného výnosu) alebo dosiahnutie nižšieho výnosu, ako by bolo možné. Na ilustračnom príklade si ukážme, prečo je dôležité a žiadúce portfólio diverzifikovať.

Príkladová štúdia

Predpokladajme, že dvaja investori, Adam a Eva, sa 1. januára 2017 rozhodli investovať 100 dolárov do kryptomien s investičným horizontom jeden rok (do 31. decembra 2017). Adam poznal z kryptomien iba Bitcoin, preto ho nakúpil za celých 100 dolárov. Eva nakúpila rovnomerne top 5 mien podľa trhovej kapitalizácie, konkrétne BTC, ETH, XRP, LTC a XMR. Vložila teda 20 dolárov do každej kryptomeny. Pre jednoduchosť predpokladajme, že obidvaja portfólio nemenili a investíciu držali bez zmeny až do 31. decembra 2017, kedy coiny predali (s nulovými poplatkami na burze).

S nulovými poplatkami môžete reálne obchodovať napríklad na burze GDAX. Pozrite si náš návod na použitie.

mena | začiatok    | koniec         | výnos (%)
BTC   | 963,06$    | 13 170,18$ | 1 367,53%
ETH   | 8,26$       | 721,66$      | 8 736,80%
XRP   | 0,00654$  | 2,12$         | 32 415,90%
LTC    | 4,37$       | 220$          | 5 034,32%
XMR   | 13,58$     | 338,1$       | 2 489,69%

Dáta berieme zo stránky coinmarketcap.com

Uvedený príklad má rôzne metodické nejasnosti. Napríklad, prečo bolo vybraných práve spomínaných päť mien? Prípadne prečo bol vybraný práve horizont jedného roka? Ale na ilustráciu potreby diverzifikácie snáď poslúži.

Prečo je vhodné diverzifikovať?

Hoci Adam dosiahol závratné ročné zhodnotenie 1 367,53%, Eva portfólio zhodnotila o
10 008,85%. Keby si Adam pri nákupe zvolil miesto Bitcoinu napríklad Ethereum, dosiahol by zhodnotenie 8 736,80%, čo sa blíži k tomu, ktoré dosiahla Eva. Keby však nakúpil Ripple, dosiahol by trikrát lepšie výsledky. Lenže ako mal predtým vedieť, ktorý coin bude mať najvyšší výnos?

Ľahko sa mohlo stať, že by zvolil coin s ešte nižším výnosom, resp. stratou, ktorá je z psychologického hľadiska nepríjemnejšia (človek sa ľahšie vyrovná s menším ziskom oproti očakávaniu, ako s reálnou stratou investície, pričom pre katastrofický scenár sa stačí pozrieť na nedávny prepad ponzi-schémy BitConnect). Eva rozložila riziko a keby nejaký coin z jej portfólia za relevatné obdobie cenovo krachol, iste by ju to nepotešilo, ale nič zásadné by sa nestalo – stále má veľkú šancu, že ostatné coiny stratu vyrovnajú a niečo zarobia. Adama by podobný krach mohol zruinovať. Práve v tom je zakopaný pes a dôvod pre diverzifikáciu portfólia.

Časová diverzifikácia

Okrem diverzifikácie portfólia je dôležitá tiež diverzifikácia časová. Trh sa z nášho pohľadu často správa nepredvídateľne a hoci v duchu súčasnej nálady okolo kryptomien veľká časť ľudí optimisticky do budúcnosti predpokladá všeobecný rast kryptotrhu. Ale nemusí to tak byť. Veď, aj súčasná situácia testuje nervy nejedného špekulanta. Kto s vidinou rýchleho zisku investoval všetky krátkodobo voľné finančné prostriedky v polovici decembra minulého roka, je pravdepodobne smutný.

Rozdeľte si nákup!

Stratu mohol zmierniť a možno aj úplne eliminovať postupným nákupom v rôznych časových intervaloch, čím sa výsledná cena v konečnom dôsledku “spriemeruje” a pri nižšom riziku prinesie primeraný zisk.

Môžete namietnuť:

„Veď ak si spravím dôkladnú analýzu a investujem všetky prostriedky do najvýnosnejšej meny v najvhodnejšom čase, bude zisk najvyšší a nepotrebujem nakupovať menej výnosné coiny v rôznych časových intervaloch.”

Áno, to je síce pravda, ale určiť tú správnu menu a čas s ohľadom na komplexnosť trhu a rôzne externé vplyvy, resp. nálady nedokážu ani profesionálni traderi. Preto je málo pravdepodobné, že sa to podarí práve vám. Do určitej miery ide vlastne o hádanie výsledku náhodného pokusu, preto vsadiť všetko na jednu kartu môže byť vzrušujúce, ale na konci pravdepodobne nepríjemné.

Páčil sa vám tento článok? Podobné publikujeme každý deň. Sledujte nás na facebooku, nech vám neuniknú horúce informácie zo sveta kryptomien. AK máte nejaké otázky alebo chcete diskutovať, radi vás privítame na našom fóre.

Článok pre Kryptomagazin napísal náš čitateľ Martin Um. Ďakujeme!