[Seriál]: Kryptomeny, ktoré generujú pasívny príjem – Dash

Pre začiatočníkov Kryptomeny, ktoré generujú pasívny príjem – Dash.
Kryptomeny, ktoré generujú pasívny príjem – Dash. Zdroj: shutterstock.com/24K-Production
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

V úvodnej časti nášho seriálu o kryptomenách, ktoré vám budú generovať pasívny príjem, sme si vysvetlili, ako funguje algoritmus Proof of stake (POS). Dnes sa pozrieme na prvého zástupcu tejto skupiny – Dash.

Základy Dash a krátka história

Dash je open source peer-to-peer kryptomena, ktorá sa vyznačuje okamžitými prevodmi a zabezpečuje, aby ostali súkromné. Začiatky tejto kryptomeny siahajú do roku 2014, kedy sa na trh uviedol jeho predchodca – kryptomena XCoin, neskôr bol názov pozmenený na Darkcoin, aby sa v marci definitívne zmenil na Dash (anglická skratka „Digital Cash”  – digitálne peniaze). Celkový počet Dash, ktorý bude v obehu je stanovený na 18 miliónov. Momentálne je vyťažená necelá polovica, teda 7,8 milióna. Hlavnými atribútmi Dashu sú decentralizácia, súkromie a rýchlosť transakcií.

Ako zarábať s Dash

DASH umožňuje holderom tejto meny získavať dividendy pod podmienkou spustenia masternode. Na to, aby ste tak mohli učiniť, musíte:

  • byť vlastníkom 1000 coinov tejto meny
  • mať priradenú IP adresu / virtuálny server (VPS)
  • byť ochotný nechať bežať masternode 24 hodín denne, maximálne s 1 hodinovým prerušením

Koľko reálne zarobím

Vzhľadom na to, že spustenie masternodu vyžaduje značnú vstupnú investíciu vo forme nákupu tejto meny, ako aj podmienky časového charakteru, tvorcovia ponúkajú celkom zaujímavé ohodnotenie.

Užívatelia, na počítačoch ktorých daný masternode beží, dostanú zaplatených 45% z odmeny za vyťaženie bloku. Obvykle sa každých 7 dní vyplácajú každému masternodu približne dva Dash coiny. V súčasnosti sa výnos pohybuje niekde na úrovni 11%. Táto odmena bude v nasledujúcich rokoch klesať, ale vzhľadom na stúpajúcu hodnotu kryptomeny, výnos by mal byť stále dostatočne motivujúci.

Počet a rozdelenie masternodov

Počet masternodov je k dnešnému dňu približne 4700 kusov, čo robí túto peer-to-peer sieť jednou z najväčších na svete. Z praktického hľadiska platí jednoduchá rovnica – čím viac uzlov, tým bezpečnejšie služby a väčšia kapacita pre koncových používateľov tejto kryptomeny.

Len pre zaujímavosť – z celkového počtu 4700 masternodov, je až 25% lokalizovaných v USA. Na druhom mieste je Holandsko nasledované Litvou a Nemeckom. Naši českí susedia zabezpečujú 18 masternodov, kým u nás beží len 7.

Čo ak nemám 1000 coinov

Vzhľadom na to, že dnes je hodnota 1000 coinov tejto meny celkom slušná suma, užívatelia, ktorí si nemôžu dovoliť toľko investovať, majú možnosť zarábať na takzvaných Masternode shares (akciách).

Tie je možné zakúpiť u sprostredkovateľa, ktorý odmenu za fungovanie masternodu následne rozdelí medzi jednotlivých akcionárov. Túto službu ponúka napríklad spoločnosť masternode.me. Minimálny vklad je 25 Dash coinov, pričom platby vám začnú prichádzať akonáhle masternode potvrdí 100 transakcií. Dôležité je dodať, že spoločnosť si účtuje
15 % poplatok.

Sumár :
Názov: Dash
Kód meny: DASH
Vznik: 2015
Supply: cca 18 miliónov
Generovanie blokov: každé 2.5 minúty
Oficiálna peňaženka: Dash Core Wallet

Záver

Zvážte sami, či tento typ investície stojí za vyskúšanie, alebo či ostanete verný klasickému holdovaniu bez akýchkoľvek podmienok na množstvo držaných coinov. Každopádne aj toto je forma ako vám kryptomeny môžu generovať ďalší prijem.

Ak vás náš seriál oslovil, určíte si nenechajte ujsť aj ďalšiu časť o PoS kryptomenách, ktorú pre vás pripravujeme.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
dash.org
dashmasternode.org

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.