Pri kryptomenách sa často spomínajú aj banky, ktorým by kryptomeny mali brať zákazníkov, prácu a tak povediac aj „kšeft.” Veľmi často sa s kryptomenami spomínajú konkrétne najmä centrálne banky. Ale čo to vlastne centrálne banky sú a aké sú ich úlohy? Aké centrálne banky nájdeme po svete a v čom sa odlišujú? Aj na to sa spoločne pozrieme v našom najnovšom seriáli o centrálnych bankách. A kde je lepšie začať ako u našich susedov?
Predstavujeme vám Českú národnú banku (ČNB)
Centrálna banka Českej republiky, Česká národní banka, je finančný orgán, ktorý má pod dohľadom finančný stav v republike. Sleduje nielen dianie v republike (a trh danej republiky), ale je zodpovedný aj za reakcie na krízu alebo korekcie na finančných trhoch. Sídlo tejto banky sa nachádza pochopiteľne v hlavnom meste Českej republiky, v Prahe.
ČNB je takisto súčasťou Európskeho systému centrálnych bánk. Podieľa sa tak na plnení úloh nielen v rámci krajiny, ale aj mimo nej. Tu je však rozdiel medzi centrálnymi bankami štátov, ktoré prijali euro a tými centrálnymi bankami štátov, ktoré euro nemajú ako menu. A keďže Česko má vlastnú menu, ČNB sa zaujíma najprv o chránenie vlastnej meny a až potom plánov Európskeho systému centrálnych bánk. Hlavným cieľom ČNB je totižto ochrana vlastnej meny v rámci krajiny.
Najväčším riadiacim orgánom v ČNB je banková rada. Tá sa skladá z guvernéra, dvoch viceguvernérov a štyroch ďalších členov bankovej rady. Všetci títo členovia sú vymenovaní prezidentom na dobu 6 rokov (maximálne dve obdobia po sebe).
Menová politika a ČNB
Čo je ale tým hlavným cieľom Českej národnej banky? V jednoduchosti povedané je to starostlivosť o cenovú stabilitu. Takisto sa ČNB snaží o vytvorenie nízko inflačného prostredia (spravidla to býva zhruba 2 % ročne). Ďalšou úlohou je finančná stabilita a bezpečné fungovanie finančného systému a finančných trhov v celej krajine. Týmto spôsobom chce ČNB prispievať nielen k hospodárskemu rastu ekonomiky Českej republiky, ale aj k bezpečnosti finančných trhov.
Práve k dodržiavaniu bezpečnosti a stability pomáha menová politika ČNB. Prostredníctvom tlačenia peňazí (alebo sťahovania ich z obehu) tak riadi banka obeh peňazí (bankoviek a mincí) v krajine. Celkovo však dohliada aj na celý bankový sektor, poisťovací sektor, ale aj na zmenárne a kapitálové trhy.
Veľmi podstatné pri ČNB (ale aj pri centrálnych bankách všeobecne) však je, aby bola nezávislou inštitúciou. Práve to banke umožní byť nezaujatou v plnení svojich úloh. Rozdiel medzi fiškálnou politikou a monetárnou politikou tak bude stále zachovaný. Priamo o monetárnu politiku sa stará totižto ČNB. Aj keď jej cieľom je spravovať banku v súlade s hospodárskou politikou vlády, „odstup” medzi vládou a centrálnou bankou musí byť dodržaný. Ak by sa tak nestalo, mohla by vláda priamo ovplyvňovať obeh peňazí (a mnoho ďalšieho) a tak ovplyvňovať ekonomickú situáciu priamo v krajine vo svoj prospech (napríklad zníženie nezamestnanosti pred voľbami).
Záver
Českou národnou bankou začíname našu novú minisériu o centrálnych bankách po celom svete. Okrem ČNB si určite predstavíme aj Národnú banku Slovenska, Federal Reserve, Bank of England, European Central Bank a ďalšie. Ak by ste sa chceli dozvedieť o akejkoľvek inej centrálnej banke, tak nám napíšte svoj návrh do komentárov tu pod článkom alebo na Facebooku.
Čo čítať ďalej?
Zdroje:
cnb.cz
zprávy.cz
wikipedia.org
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.