Riaditeľ BIS nechce, aby centrálne banky vydávali vlastné kryptomeny

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kritik Bitcoinu a generálny riaditeľ banky pre medzinárodné vysporiadanie (BIS), Agustin Carstens, sa vyslovil proti emisii digitálnych mien centrálnymi bankami (CBDC).

Carstens oznámil, že CBDC by mohli vytvoriť bankovú paniku tým, že by ľuďom umožnila rýchlejšie prevádzať finančné prostriedky z komerčných bánk na účty centrálnych bánk. Tým by sa systém destabilizoval. Ďalším problémom, o ktorom Carstens hovorí, by bol vplyv úrokových sadzieb na verejný dopyt po peniazoch.

Carstens údajne povedal, že tento dopad by mohol viesť k väčším zostatkom centrálnych bánk, ktoré vyžadujú akumuláciu aktív. To by mohlo potenciálne ovplyvniť likviditu finančných trhov.

„Centrálne banky nebrzdia inovácie len z rozmaru, ale nemali by ich ani urýchľovať bez toho, aby zvážili všetky prevádzkové riziká.”

Carstens tvrdí, že „Bitcoin je kombináciou Ponziho schémy, bubliny a environmentálnej katastrofy” a žiadal centrálne banky, aby regulovali kryptomeny viac, aby sa nestali hlavnou súčasťou finančného systému.

Záver

Sami už vieme, že kryptomeny pravdepodobne nespustia Armagedon v podobe krachu finančného systému. Ak sledujete dianie za posledné mesiace, všetky krypto projekty sa snažia vyjsť v ústrety existujúcim inštitúciám a splniť všetky požadované pravidlá. Centrálne banky zatiaľ nijako razantne nezasahujú a sledujú, čo sa vlastne deje. Kryptomeny majú mnoho odporcov aj priaznivcov a realita, ktorú budete môcť sledovať za niekoľko rokov, sa bude nachádzať približne uprostred týchto dvoch táborov. Nedôjde teda ani ku globálnemu krachu bánk, ale ani ku krypto revolúcii, ktorá by zastúpila súčasný systém. Oba tieto tábory by sa mali spojiť a čerpať z výhod tejto evolúcie, čo sa možno aj stane.

Čo čítať ďalej

Čínsky rebríček kryptomien – EOS prvý – TRON druhý – ETH tretie – Neuveríte kde je Bitcoin

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.