Skoro každý, kto po prvýkrát vstúpi do kúzelného sveta kryptomien, je väčšinou stratený a ohromený zložitosťou celého kryptosystému. Ak aj dokonca nie ste na trhoch úplným zelenáčom, a máte už nejaké tie skúsenosti s obchodovaním s akciami alebo komoditami, budete prekvapení a udivení niektorými odlišnosťami, ktorými sa vyznačuje obchodovanie s digitálnymi menami.

Úvod

V prvých mesiacoch máte pocit, že sa strácate a spochybňujete všetko, o čom ste až doteraz boli presvedčení, že dokonale ovládate. Začnete hľadať viac informácií o coinoch, ktoré držíte vo svojom portfóliu, a pravdepodobne začnete aj prehodnocovať svoje doterajšie investície.

Aby ste boli o niečo menej zmätení, rozhodli sme sa vám priniesť klasifikáciu piatich základných fáz evolúcie. Od úplného nováčika, až po človeka skúseného a znalého, ktorý sa bez hanby môže púšťať aj do veľmi sofistikovaných a inteligentných diskusií typu: ako sa generujú bloky a prečo sú určité riešenia lepšie než iné.

Odporúčame článok: Elon Musk prezradil tajomstvo úspechu Tesly – Automobilky to nemôžu okopírovať

Fáza 1: Dobrý priateľ alebo spolupracovník

Všetci (vrátane našich mamičiek) asi poznáte nejakého človeka, ktorý bez prestania zasvätene hovorí o Bitcoine, hodnote internetu, decentralizácii peňazí a ich nezávislosti na štáte. Začnete sa zaujímať o jeho úspech, ktorý dosiahol a dostavuje sa pocit svrbenia. Chcete sa uistiť, že vám neuteká vlak a že nepremeškávate niečo, čo by mohlo znamenať ďalšiu finančnú revolúciu. A samozrejme dúfate, že jedného krásneho dňa si budete môcť za malú časť peňazí, ktoré ste ochotní investovať (a ktoré neskôr začnete skúsene označovať za fiat), kúpiť nový dom či lambo.

Prečo teraz táto osoba hovorí neustále o Ripple alebo EOS? Ako sa tieto meny líšia od Bitcoinu, o ktorom ste počúvali najčastejšie? No, veď na tom vlastne ani nezáleží. Vezmete tak malé percento z vášho ťažko zarobeného platu a rozhodnete sa investovať do kryptomien. Takže, mali by ste kúpiť Bitcoin? No áno, ale jeden celý Bitcoin je príliš drahý a navyše to vyzerá tak, že stále klesá. Niektorí ľudia okrem toho tvrdia, že BTC je zastaraný a aj tak bude v blízkej dobe nahradený jednou z tých ultrarýchlych mincí tretej generácie, akou je napríklad TRX. Počkať, nepočuli ste náhodou, že TRX čaká v najbližšej dobe ATH? A nie je XRP ten token, ktorý chcú využívať banky a ďalšie rôzne finančné inštitúcie? Teda inštitúcie, ktorým môžete dôverovať.

To všetko znie tak super a navyše tá cena! To si predsa môžete dovoliť. A tak pošlete na Binance, alebo inú kryptoburzu, svojich ťažko zarobených pár eur (respektíve dolárov), a v očakávaní vysokých výnosov investujete do kryptomien podľa finančných rád vašich kolegov.

Tip redakcie: 3 spôsoby, ako zbohatnúť na kryptomenách

Získate tak digitálne aktívum, ktorého hodnota postupne klesá a začínate pociťovať úzkosť a nepokoj. Pôvodný plán bol kúpiť mince a potom na ne na niekoľko rokov zabudnúť a HODL. Teraz ale začnete každý deň kontrolovať Coinmarketcap či podobné stránky s nádejou, že konečne uvidíte zelenú sviečku, ktorá znamená rast (teraz ju už srdečne označujete za „Moon“). Zároveň sa svojho priateľa či spolupracovníka neustále pýtate na názor a radu. Zisťuje však, že vlastne nemá poňatie o tom, čo robí, a proste mal v priebehu masívneho rastu na konci roku 2017 iba obyčajné šťastie. Nemá tušenie, ako zvládať situáciu na medveďom trhu, takže sa rozhodnete, že by ste sa radšej mali posunúť ďalej a začnete hľadať radu niekde inde.

Mohlo by vás zaujímať: Bitcoin dosiahol 13 217 $ – Čo bude nasledovať podľa traderov ?

Záver

Končíme tento článok vo chvíli, kedy ste sa sami rozhodli ukončiť fázu jedna a vstupujete do tej druhej. Gratulujeme, prvý krok evolúcie je za vami a z úplného kryptomenového greenhorna sa začínate pomaly meniť na ostrieľaného, a vo svete digitálnych mien rešpektovaného, veterána. Ale počkať, nie tak rýchlo. Cesta k tomuto cieľu je ešte dlhá a tŕnistá. Viac v ďalších dieloch nášho seriálu, takže stay tuned.

A čo vy, milí čitatelia, ste práve v tejto prvej fáze? Alebo ste už pokročili ďalej a na toto obdobie už len s úsmevom a nostalgiou spomínate? Budeme sa tešiť, ak si nájdete čas, a podelíte sa s nami o vaše kryptozačiatky v komentároch.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroj:
cryptoglobe.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance