Elon Musk prezradil tajomstvo úspechu Tesly – Automobilky to nemôžu okopírovať

0

Viete ako zarobiť 4-5% mesačne?

Zúčastnite sa nášho webináru:

Používame iba 10% „katalógových“ dielov. Všetko si vyvíjame sami!

Zakladateľ automobilky Tesla Elon Musk nedávno v rozhovore objasnil, prečo jeho firma zažíva tak veľký úspech, ako sa mu podarilo rozvrátiť celý automobilový priemysel a prečo ho konkurenti nedoženú. Základom úspechu Tesly je podľa Elona diametrálne odlišný prístup k stavbe áut. A nejde iba o fakt, že nenájdete Teslu s benzínovým motorom.

Tesla v skutočnosti nevyvíja autá. Vyvíja stroje, ktoré vyrobia stroje, ktoré vyrobia autá. Presne tým je spoločnosť jedinečná a preto dokáže tak rýchlo iterovať svoje dizajny. Nie je obmedzovaná tak, ako konkurencia.

Môže vás zaujímať: Tesla Battery Day v 16. minútach

Tesla vs. konkurencia – Katalógový vývoj a výroba vlastných strojov

Väčšina súčasných výrobcov automobilov sa venuje katalógovému vývoju. Pozliepajú dokopy tie najlepšie súčiastky, hodia na to peknú kapotu a auto ide do sveta. Tesla zvolila iný prístup. Interne stavia nespočetné množstvo robotov, ktoré sú schopné vyrábať a spájať rôzne súčiastky.

Cieľom Elona Muska je vyvinúť veľkú krabicu, do ktorej sa z jednej strany strkajú materiály a z druhej strany vychádzajú hotové autá (alebo ďalšie výrobky). Celý proces má byť plne automatický.

„Vyrábame stroje, ktoré vyrábajú stroje, ktoré vyrábajú stroje.“

– povedal Elon Musk

To podľa neho znemožňuje jednoduché okopírovanie dizajnu Tesly. Zatiaľ čo ostatní výrobcovia majú prístup ku viac menej rovnakým súčiastkam s rovnakými obmedzeniami, Tesla si tie svoje vyvíja a vyrába sama. Pri vývoji nemusí myslieť na široké spektrum zákazníkov a tak je schopná lepšie sa sústrediť na svoj cieľ – vyrobiť čo najlepšie a najlacnejšie elektrické auto.

Ak chce výrobca automobilov do svojich vozidiel zakomponovať novú technológiu, dizajnový prvok či funkciu, niekto najprv musí vytvoriť stroj, ktorý to umožní. Tesla si svoje stroje vyrába sama.

Vertikálna integrácia

Druhým tajomstvom úspechu Tesly je vertikálna integrácia. Predávať auto ako Model 3 so zrýchlením z 0 na 100 za tri a pol sekundy za 35 000 $ a nebyť v strate, to chce poriadne osekávanie nákladov. Tesla je šialene vertikálne integrovaná. Zatiaľ čo konkurencia iba objednáva diely ktoré „nastrká“ pod kapotu, Tesla si všetko vyrába zo surových materiálov.

Tesla je v podstate 12 startupov

Elon Musk svoju automobilku označil ako reťazec minimálne dvanástich startupov ktoré sa venujú všetkému od vývoja elektrických motorov, batérií či autonómnych systémov až po budovanie celosvetovej siete nabíjacích staníc.

Tesla nefunguje ako startup, Tesla funguje ako množstvo startupov, ktoré na sebe závisia. A uriadiť taký kolos, to dokáže iba jediný človek na tomto svete – Elon Musk.

Ale nie všetko ide hladko. Tesla má množstvo problémov s kvalitou vozidiel, ktoré predáva. Jednému zákazníkovi dokonca po dvoch hodinách jazdy odpadla strecha!

Nepríjemné! Nová Tesla nevydržala ani dve hodiny a odpadla jej strecha!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre