Satoshi Nakamoto.
Satoshi Nakamoto. Zdroj: shutterstock.com/IstvanCsak

Satoshi Nakamoto a jeho milión Bitcoinov

Satoshi Nakamoto – človek, ktorého identitu nikto nepozná. Jedna z najväčších záhad kryptomien. Kto je tento neznámy génius? Žije ešte?

Deväť rokov po publikovaní Bitcoin White Paperu má táto kryptomena hodnotu 110 miliárd dolárov. Celý krypto-trh  sa šplhá k 200 miliardám. Bitcoin v poslednej dobe takmer každý deň prekonáva svoje maximá. Počas písania tohto článku je podľa stránky coinmarketcap.com na 6600$.

Čo by sa však stalo, ak by Satoshi Nakamoto naraz predal všetky svoje Bitcoiny? Podľa mnohých odhadov je to milionár. A rozhodne tým nemyslíme na doláre. Nie. Satoshi Nakamoto má cirka milión Bitcoinov. To je 5% všetkých BTC mincí, ktoré môžu existovať.

Záplava Bitcoinov

Hodnota Bitcoinu v poslednej dobe závratne stúpa. Za posledný mesiac sa zvýšila o cca 2000$ a zdá sa, že ešte stále sme nenarazili na strop. Faktom však je, že reálne je v obehu iba zlomok všetkých coinov. Veľa BTC majú investori uložené vo svojich peňaženkách, veľa sa nenávratne stratilo…

bitcoin graf 1.11.2017

Ak by Satoshi Nakamoto zaplavil trh miliónom Bitcoinov, hodnota tejto kryptomeny by poriadne klesla. Prepad by však teoreticky nemusel byť až taký zničujúci. Záležalo by na spôsobe predaja.

Vymieňať BTC za doláre v malých čiastkach niekoľko mesiacov, možno aj rokov, by bola asi najlepšia možnosť a možno by sme si to ani nevšimli.

Na druhej strane, priame dumpnutie miliónu BTC na burzy by znamenalo katastrofu. Okamžitý flash crash by celý trh expresne poslal na dno. V novinách a na internetových weboch by sa písalo o “prasknutí bubliny” a mnohí by v panike všetko predali. V konečnom dôsledku by teda zaplavovanie trhu mohlo pokračovať.

Nehovoriac o tom, že pravdepodobne každému by sa aktivoval stop-loss order, takže o krypto tokeny by v tento deň určite nebola núdza.

Sila jedného muža

Ak máte milión Bitcoinov, v podstate kontrolujete celý trh. Viete spôsobiť prudké vzostupy, aj pády. Netreba však zabúdať na ďalších Bitcoin miliardárov. Dnes už o nich nie je núdza. Týmto ľuďom sa určite nepáči, že Satoshi predstavuje veľké riziko a pravdepodobne majú pripravený plán záchrany.

Jeden milión Bitcoinov určite má moc poslať kapitalizáciu trhu na niekoľkomesačné minimum. Kryptomeny by sa však v konečnom dôsledku určite spamätali a nasledoval by comeback vo veľkom štýle. Krypto-komunita je príliš silná na to, aby ju zničil jeden človek, skupina ľudí, banka, štát… Veríme v lepší finančný systém, ktorý nie je závislý na vláde. V Inštitúte kryptoanarchie by vám o tom vedeli porozprávať.

Po noci vždy nasleduje deň

Nech už je akokoľvek zle, vždy sa nakoniec vyčasí a príde ďalší pekný deň. Písať to teraz, keď je Bitcoin na maxime, je pre mňa samozrejme ľahké. No spomeňte si na tieto slová o dva/tri týždne, keď vás budú svrbieť prsty.

Samozrejme, riziko, že by Satoshi Nakamoto naraz predal všetky svoje Bitcoiny, je takmer nulové. Predsa len, je to jeho výtvor a nemá dôvod ničiť ho. Veď ani nie je jasné, či žije. Či ide o jedného človeka, alebo sa za týmto pseudonymom ukrýva skupina ľudí. Alebo dokonca nejaká krajina? To s určitosťou nikto nevie.

Sledujte nás na facebooku.

Inspired by: cointelegraph.com