[Rozhovor 2. časť] Cardanians: Budovanie komunity je o práci a zisk zo stakingu Cardana bude 7 – 12 %

0

Máme tu druhú časť rozhovoru s Lukášom Bártom a Jaromírom Tesařom. Ako jedni z prvých na svete vytvorili staking pool pre Cardano. Zároveň sa im podarilo vybudovať silnú a priateľskú komunitu. Dnes sa pozrieme na to, čo všetko je k tomu potrebné a kedy bude možné Cardano stakovať na mainnete. 

Profesionálna analýza – 06.01.20 Update altcoinov – ADA, LINK, TRX

Budovanie komunity

Vybudovali ste bezvadnú komunitu. Čo k tomu bolo potrebné, a čo by ste poradili ostatným?

Zažili sme toho s Jardom bok po boku už veľa, do krypta sme naskočili aktívne v priebehu 2017 a za ten čas dobre vieme, ako sa mení náladu s obdobím bull runu a naopak bearu. Nie vždy to bolo len ružové. V našich projektoch sme zažili aj pokles členskej základne, čo bolo spôsobené najmä dlhotrvajúcim bear marketom, kedy to veľa ľudí doslova vyžmýkalo a vypláchlo. Mnohí sa už do krypta nikdy nevrátia. Alebo áno, ale začnú naskakovať zase až vo chvíli, keď uvidíme pár zelených mesiacov v rade.

Tým, že sme spoločne prešli bearom a zažili sme vzostupy, ale aj pády, tak nás to hrozne stmelilo, posilnilo vzájomnú dôveru a ukázali sa silné stránky, o ktoré sa môžeme oprieť. Od konca 2017 bolo Cardano naším hlavným favoritom a číslo jedna v rámci hodl portfólia. Venovali sme mu viac a viac priestoru, až sme si povedali, že si zaslúži separátnu skupinu. Založiť novú skupinu je jednoduché, získať do nej ľudí pomerne tiež, ale potom ide o to najdôležitejšie – obsah a osobné zapojenie sa/angažovanosť. Keď budete iba nárazovo tlmočiť zahraničné články a nedokážete k nim dať žiadny komentár alebo hlbší názor, či myšlienku, prípadne nebudete konštantný v periodicite a intenzite svojich príspevkov, ľudí to prestane zaujímať.

Aktivita je kľúčová

My sa snažíme od začiatku takmer každý deň do skupiny niečo dávať, sme veľmi silní v úvahách a analýzach a ľudia to vedia. A čo je hlavné, páči sa im to. Aby tá komunita fungovala, snažili sme sa tam vždy mať nastavenú priateľskú až rodinnú atmosféru. Keď mi napríklad niekto napíše o druhej ráno nejaký dotaz a ja práve nespím – čo väčšinou nie – tak rád a ochotne odpoviem, poradím. V skupine je vidieť ochota ľudí pomáhať si navzájom, netolerujeme útoky či urážky. Ďalej nám zrejme hrá do kariet aj to úzke zameranie. Dnes vieme o Cardane takmer všetko a snažíme sa byť viditeľní nielen lokálne, ale aj celosvetovo.

Stali sme sa oficiálnymi veľvyslancami Cardano Foundation, vybudovali sme medzinárodný projekt Cardanians.io, sme veľmi aktívni na Twitteri a viac informácií nájdete na našom webe. Dnes prevádzkujeme aj vlastný pool a vytvorili sme nezávislý porovnávač poolov a agregátor zaujímavých dát zo sveta stakingu adapools.org, ktorý za posledných pár dní neskutočne vyrástol a na dennej báze sa spomína v zahraničných článkoch, videách, či priamo od vedenia IOHK, Emurgo alebo Cardano foundation.

A to sme ešte len na začiatku. Energie máme na rozdávanie a úspechy nám dodávajú ďalšiu a ďalšiu motiváciu. Naša komunita vie, čo všetko robíme a o to radšej sú súčasťou. Spoločne sa posúvame dopredu míľovými krokmi. Takže späť k otázke – ostatným by sme poradili, že to nie je sranda a nech sa pripravia, že je to skutočne veľká časová náročnosť. A rozhodne neodporúčame byť na to sám. Dvaja a viacerí ľudia to lepšie utiahnu..

Ako založiť staking pool

CZ/SK komunita sa vďaka vám a ďalším aktívnym členom komunity podieľa na vývoji siete pomocou participácie na testnete. Čo zahŕňa založenie vlastného PoS poolu a bolo to pre vás ťažké? 

To sa dá zodpovedať rôzne. Jednako nejaký server, kde pool pobeží, znalosti správy servera, programovanie a nejaké know-how ohľadom poolu (jörmungandr). Ťažké alebo nie, skôr to bolo a stále je o tom, pružne reagovať na najrôznejšie zmeny na sieti či v samotnom programe, ktorých je celkom dosť, predsa len, sme v testnete.

Máme schopného programátora, ktorý je každý deň v pohotovosti a sme neustále v spojení, keby sa čokoľvek dialo a bolo treba optimalizovať alebo niečo znova nastavovať. To, že spoločne ladíme sieť je pre nás cťou. Ale od začiatku sme mali jasno, že pri tom jednoducho budeme a ľuďom z komunity sa snažíme kedykoľvek podať pomocnú ruku. Teší nás, že k nám nejdú iba Česi a Slováci. Na Twitteri sa objavujú ľudia z celého sveta, ktorí hlásia, že stakujú s CRDNS, pretože Cardanians je pre nich jasná voľba vďaka kvalitnému obsahu a vlastnej tvorbe.

Mainnet Cardano už čoskoro

Čo by mali ľudia, ktorí chcú stakovať Cardano, robiť?

Je to prosté. Najprv sa stať členmi našej skupiny, pretože dostanú všetko dôležité na striebornom podnose a nemusia tak zložito dohľadávať, čo je nové. Ďalej je dôležité, ak sa chce niekto zúčastniť ešte testnetu, tak základný predpoklad je, že počas novembra mal dotyčný človek mince na Daedalus alebo Yoroi.

Ak nie a boli na burze alebo na HW peňaženke, je mi ľúto, ale taký človek má smolu a prepásol šancu. Avšak nie je nutné nejako zúfať. Za pár mesiacov bude mainnet a bude to vyladené, čiže pre koncového používateľa aj jednoduchšie a s minimom chýb. Ak bol človek súčasťou 2. snapshotu, potom je to ľahké, pretože už len stačí obnoviť peňaženku zo seedu a začať delegovať vybranému poolu.

Viac informácií získate v komunite Cardano CZ/SK.

Zisky zo stakingu ADA

Pokiaľ bude človek stakovať Cardano, akú môže očakávať návratnosť? 

Nemožno jednoducho odpovedať, ešte sa to ladí a do mainnetu môže byť všetko inak. Avšak dnes sa komunikuje rozmedzie 7 – 12 % ročne, čo je myslím dosť slušné. Navyše je potrebné zdôrazniť, že vlastne ako hodleri nielen množíme mince, ale v rámci hodl stratégie sme aj presvedčení o úspechu Cardana, s čím sa spája aj rast jeho ceny.

Uvedomte si, že držaním tokenov sa stávate vlastníkmi siete, máte určitý podiel (stake). Delegovaním mincí sa aktívne podieľate na decentralizácii a časom získate tiež právo rozhodovacie. Ak sa raz bude sieť používať, bude generovať zisk. PoS nie je nákladný systém a spotreba energie sa vojde do dvoch veľkých rodinných domov. Hneď ako sa vyplatia operátori nodov, zisk ide do projektovej pokladne a ďalej ľuďom, ktorí držia svoj podiel. Prvých 10 rokov pomôžu sieti pripravené mince. Tím verí, že potom bude sieť sebestačná a poplatky ju uživia.

Čo čítať ďalej:

Bitcoin testuje 8000 $ – Je toto konečne začiatok uptrendu?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre