Roubini vs Hayes – dlho očakávaná debata sklamala naozaj všetkých!

Novinky Rešpektovaný ekonóm Nouriel Roubini: Nadchadzajúca kríza bude horšia ako kedykoľvek predtým.
Rešpektovaný ekonóm Nouriel Roubini: Nadchadzajúca kríza bude horšia ako kedykoľvek predtým. Zdroj: shutterstock.com/seyephoto
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O tom, že Nouriel Roubini, večný kryptomenový kritik sa má stretnúť v otvorenej debate s Arthurom Hayesom sme hovorili už v polovici júna. Debata v taiwanskom Taipei už prebehla a iba nedávno zverejnila burza BitMEX oficiálny záznam z tohto podujatia. Ako dopadla táto debata nazývaná aj „Tangle in Taipei Crypto Spat?”

Katastrofa z oboch strán

No, dopadlo to hádam aj tak, ako sa dalo čakať. Otvorenej a rozumnej konverzácie bolo naozaj veľmi málo. Zato urážok, osobných verbálnych útokov a uštipačných komentárov bolo požehnane. Debata tak mala naozaj nízku výpovednú hodnotu najmä voči kryptomenám.

Aj napriek tomu sa však pokúsim vybrať aspoň pár hlavných bodov z oboch strán, ktoré nie sú vyslovene brané ako útoky na jedného alebo druhého. Verte mi, nebola to vôbec ľahká úloha. Takmer každé jedno slovo aj z jednej, aj z druhej strany by sa totiž dalo brať ako útok na protistranu. Čo rozumné teda povedali Roubini a Hayes a aké fakty a argumenty používali?

Najpodstatnejšie body Nouriela Roubiniho

Pokiaľ by sme to nebrali iba vyslovene z pohľadu „názorov” na kryptomeny, tak Nouriel Roubini sa točil najmä okolo troch hlavných bodov. Upozorňoval na to, že kryptomeny nie sú škálovateľné, regulované a sú veľmi centralizované.

Pri škálovateľnosti veľmi rád porovnával Bitcoin napríklad s Visou a počtom transakcií za sekundu. Tie sa v prípade najväčšej kryptomeny majú hýbať iba okolo 5 tps (transakcií za sekundu). Naopak, Visa má mať až 20 000 tps a tak by podľa neho kryptomeny nemali mať nikdy šancu v konkurovaní finančným platobným systémom ako Visa. Rovnako podotkol, že za 10 rokov existencie sa v tomto pri Bitcoine nič nezmenilo a preto nie je dôvod na to, aby sa niečo zmenilo v budúcnosti.

Ako slávny ekonóm a veľký zástanca centrálnych bánk a aktuálneho monetárneho systému, Nouriel Roubini samozrejme podotkol, že kryptomeny nie sú vôbec regulované. Prostredníctvom toho majú okrádať najmä malých investorov o peniaze. Naopak, regulované finančné inštitúcie (ako napríklad banky a burzy) majú vždy chrániť záujmy najmä malých investorov.

Pokiaľ vás takéto debaty z kryptomenového sveta zaujímajú a nechcete o ne prísť, dajte odber na kryptomagazin.sk.

Tretí argument proti kryptomenám smeroval na adresu centralizovanosti. Tá má byť podľa neho najmä v prípade kryptomenových búrz a takisto kryptomenových ťažiarenských spoločností obrovská. Snažil sa tak ukázať na akési „pokrytectvo” zo strany kryptomenovej komunity, ktorá by sa mala snažiť o decentralizovanosť, avšak opak je pravdou.

Najpodstatnejšie body Arthura Hayesa

Tu sa nepozrieme priamo na reakcie na komentáre od Nouriela Roubiniho, ale skúsime si vymenovať iné body, ktoré sa Arthur Hayes snažil vysvetliť. Pokiaľ vás tieto reakcie však zaujímajú, nájdete ich tu. Okrem reakcií na Nouriela Roubiniho totižto Arthur Hayes zdôrazňoval slobodu, ktorú by kryptomeny mohli dodať, ale takisto sa venoval aj súkromiu jednotlivcov.

Arthur Hayes, CEO burzy BitMEX, niekoľkokrát počas tejto debaty poukázal na to, že v dnešnej dobe je súkromie veľmi drahé. Práve v tom prípade majú pomôcť kryptomeny (aj keď nie všetky sú anonymné samozrejme). Takisto sa snažil poukázať aj na to, že prostredníctvom fiatu a hlavne cashu sa preperie oveľa viac peňazí ako prostredníctvom kryptomien (narážka na Roubiniho).

Avšak najzaujímavejší názor, o ktorý sa Arthur Hayes podelil, bol jeho pohľad na kryptomeny ako na „inú možnosť alebo alternatívu”. Ľuďom po celom svete majú kryptomeny priniesť niečo, čo tu doteraz ešte nebolo. Majú im dať možnosť voči tradičným menám a monetárnym systémom. Tie nás sklamali napríklad pri poslednej finančnej kríze. Tak aspoň Arthur Hayes vníma kryptomeny z pohľadu ideológie.

Záver

Samozrejme, že povedaného bolo ešte oveľa viac. Obaja sa napríklad vyjadrili aj k bezpečnosti kryptomien, páke, akú BitMEX ponúka alebo k budúcnosti kryptomien ako takých. Pokiaľ vás táto debata zaujíma alebo chcete vedieť, kto z nej vyjde ako „víťaz,” celé video s približne 50-minútovou diskusiou si môžete pozrieť tu.

Čo čítať ďalej?

[PREDIKCIA] Vývoj Bitcoinu v lete – Kam až môžeme padnúť?

Zdroj:
bitcoinist.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.