Južná Kórea poľavuje v obmedzeniach.
Južná Kórea poľavuje v obmedzeniach. Zdroj: shutterstock.com/T.Dallas

Južná Kórea patrí bezpochyby medzi štáty, ktoré sa o kryptomeny zaujímajú vo veľkom. Nejeden prieskum ukázal, že percento ľudí vlastniacich digitálne meny patrí v tomto štáte medzi najvyššie. Narastajúce objemy (hovoríme najmä o pároch s kórejským wonom) na burzách v tejto krajine preto môžeme brať ako pozitívny signál, že kryptomeny sú na dobrej ceste. Navyše, všetko naznačuje, že v poslednom kvartáli tohto roku sa budú objemy na burzách hýbať smerom nahor.

Rok 2018 priniesol pokles objemov kórejského wonu

Objemy v Južnej Kórei pritom tento rok vôbec nevyzerali ružovo. Na začiatku roku výrazne klesli (ako pri všetkých kryptomenách, pochopiteľne). Počas druhého a tretieho kvartálu sa s kórejským wonom obchodovalo stále iba sporadicky. Až v posledných týždňoch sa objemy na burzách v Južnej Kórei výrazne zvýšili, čo môže naznačovať začiatok pozitívneho sentimentu.

Na konkrétne štatistiky sa pozrela spoločnosť CryptoCompare, ktorá zistila, že od začiatku októbra 2018 sa obchodovanie s kryptomenami v Južnej Kórei výrazne navýšilo. V istých dňoch dokonca objemy iba na kórejských burzách predstavovali cez 50% všetkých uzavretých obchodov.

Mal kórejský won problém aj kvôli hackom?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo v Kórei malo dôjsť k stagnácii medzi júnom a septembrom, mali byť najmä hacky a útoky na burzy. Iba v júni boli napadnuté burzy Bithumb a Coinrail, pričom v oboch prípadoch boli ukradnuté kryptomeny v hodnote miliónov dolárov.

Práve kvôli týmto útokom sa väčšina platforiem rozhodla z časti pozastaviť výbery a vklady na dané burzy, čo zabrzdilo rast objemov kórejského wonu. Niet sa čomu čudovať, veď burza Bithumb patrí medzi najväčšie v celom kryptosvete a je známa aj práve vďaka výrazným objemom kórejského wonu.

Je dôvod na rast objemov wonu prekvapujúci?

Aj napriek tomu, že sa nikdy nedá s úplnou určitosťou povedať, čo stojí za rastom na kryptomenových trhoch (volatilita často robí svoje aj sama), jeden dôvod sa v tomto prípade môže zdať naozaj logický. Tým je prekvapujúca volatilita na tradičných trhoch, ktorá mohla prinútiť investorov z Južnej Kórey „presedlať” na Bitcoin.

Dôvod, prečo by investori takto učinili je prekvapivý, ale logický. V posledných dňoch je totiž Bitcoin stabilnejší ako iné investičné nástroje. Práve preto sa investori mohli rozhodnúť preliať časť svojho portfólia do Bitcoinu. Ak na to použili práve kórejsky won, tak sa objemy tejto meny navýšili paradoxne práve vďaka volatilite na tradičných trhoch.

Záver

Potenciál na rast objemov tejto meny však ešte rozhodne je. Jeden z najvyššie postavených politikov v krajine sa iba nedávno vyjadril, že aktuálny zákaz ICO v krajine sa môže čoskoro zmeniť. Údajne by sa tak mohlo stať už do konca tohto roku. Ak by sa teda mohlo v Južnej Kórei opäť využívať ICO ako spôsob na vyzbieranie finančných prostriedkov, objemy kórejského wonu na burzách sa môžu ešte určite výrazne navýšiť.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
usethebitcoin.com