Kryptomeny môžu zachrániť a kardinálne zmeniť životy miliónom obyvateľov, mohli by podporiť hospodársky rast a zlepšiť prístup k finančným službám.
Nám sa to ťažko predstavuje, no skúsme za vžiť do kože tých, ktorí žijú v krajinách „3. sveta”. Vezmime si takú Venezuelu, ktorá ekonomicky kolabuje už nejaký ten piatok.
Obyvatelia tejto nádhernej, no ekonomicky a politicky zruinovanej krajiny v južnej Amerike majú problémy si kúpiť potraviny na pár dní s ich mesačným platom. Nieje to výmysel, ale bohužiaľ krutá realita pre ľudí vo Venezuele. Hyperinflácia, nízke mzdy a hospodárska nestabilita aj v iných rozvojových krajinách nútia občanov hľadať riešenia, aby mohli rodine položiť jedlo na stôl.
Mohlo by ťa zaujímať: Kryptomeny ako platidlo nie, avšak Rusko môže úplne zlegalizovať ťažbu Bitcoinu!
Pozitíva a perspektívy v rozvojových krajinách
Výhoda kryptomien je tá, že sú doslova pre každého, stačí pripojenie na internet. Vtedy si môže ktorýkoľvek človek na planéte založiť kryptopeňaženku na prijímanie či odosielanie finančných prostriedkov a denne využívať transakcie. Týmto spôsobom môžu digitálne aktíva pomôcť dosiahnuť finančné začlenenie a stať sa alternatívou k bankovým účtom v chudobnejších krajinách. Mimochodom, s bankami je v týchto krajínach tiež veľký problém, väčšina ľudí nemá ani len účet v banke.
Zahraničné prevody sú veľmi dôležité pre ekonomiku rozvojových krajín. Technológia blockchain má buď veľmi nízke, alebo už vôbec žiadne transakčné poplatky a môže ponúknuť efektívne spôsoby prevodu peňazí a výmeny mien. Neexistujú žiadne zásahy tretích strán a peniaze je možné previesť za niekoľko sekúnd.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Kryptomeny v krajinách „3. sveta” sa musia najprv uplatniť
Už spomenuli niektoré výhody používania kryptomien, ako sú napríklad jednoduchšie a rýchlejšie prevody finančných prostriedkov. Používatelia majú väčšiu kontrolu nad samým sebou a niesu pod kontrolou tretích strán.
Avšak v niektorých krajinách, ak ľudia potrebujú peniaze, musia mať prístup k bankám či bankomatom. Treba brať na vedomie, že v mnohích krajinách takéto služby niesú dostupné.
Ak sa majú digitálne aktíva stať skutočne funkčným pre každého na svete, infraštruktúra sa musí výrazne zlepšiť, pretože najmä v krajinách tretieho sveta nie sú veľmi vítané. Takže aj keď ľudia budú mať prístup, prevody či výber hotovosti bude problém.
Len málo ľudí si v týchto krajinách môže takéto veci dovoliť, ale masové každodenné používanie digitálnych peňazí si bude vyžadovať čas a progresívnu politiku, čo bude veľký problém. Kto vie, možno sa to časom zmení aj v týchto krajinách.
Čítaj ďalej: Spôsobí pád Evergrande veľký výpredaj na Bitcoine a akciách?