Evergrande krach
Evergrande krach, zdroj: shutterstock.com/Autor: Sergei Elagin

Situácia v Čine sa naďalej zostruje. Čínsky developerský gigant Evergrande prakticky v hodine dvanástej splatil časť zo svojho 300 miliardového dlhu. Naďalej je však situácia dosť zlá.

Evegrande minulý mesiac ohlásil, že sa môže dostať do platobnej neschopnosti. Ak by sa tak stalo, môže dole strhnúť aj ďalšie veľké svetové firmy, ktoré by prišli o svojho hlavného odberateľa. Zároveň by sa výrazne zvýšila nezamestnanosť. Ťažko tento prípadný krach porovnávať napríklad s rokom 2008. Dôležité je však to, že trhy to určite neminie.

Fakty o Evegrande a vplyve na trhy

Evergrande má výrazný vplyv na trhu. Z veľkej časti negatívne správy spôsobili minulý mesiac lokálny pokles ako na akciovom, tak aj na kryptomenovom trhu. Keďže ide stále iba o domnienky a odhady, či firma prežije alebo skolabuje, fundamenty nemajú až takú silu zahýbať s trhom.

Horšie by to bolo v prípade skutočného vyhlásenia krachu. V takomto prípade bude veľmi diskutabilné, či sa začne bear market, alebo sa trh spamätá veľmi rýchlo, podobne ako začiatkom roka 2020 z koronakrízy. Pre trh je aktuálne dôležité sledovať práve to, či firma splatí všetky dlhy alebo skrachuje. To, čo vidíme teraz na trhoch, prípadne sme mohli vidieť minulý mesiac, je iba čisto špekulatívny vývoj, ktorý síce určite z veľkej časti súvisí s čínskym developerom, no nemá však výrazný vplyv na stabilný rast ekonomiky a trhov.

Chceš nakúpiť a obchodovať kryptomeny? Burza Binance je aktuálne najlepšie hodnotenou burzou na svete s veľmi lacnými poplatkami za nákup. Vytvor si teraz účet cez náš >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Rozhodujúci moment nastane počas nasledujúcich 12 mesiacov, keď sa rozhodne, čo ďalej s touto firmou. V hre je niekoľko scenárov. Samotný krach, vyhrabanie sa zo zlej situácie nejakým spôsobom alebo záchrana od čínskej banky. Všetky tieto možnosti sú v hre a môžu rozhodnúť, či sa zopakuje rok 2008, alebo nie.

Čo reálne očakávať?

Momentálne sa veľmi ťažko dá odhadovať, aký osud čaká najväčšieho čínskeho developera. Pokiaľ firma neskrachuje, všetky pohyby na trhoch nebudú mať žiadne opodstatnenie. Fud správy tu vždy boli a budú. A práve preto ich treba vnímať s mierou. Už minulý mesiac sa hovorilo, ako cena BTC môže spadnúť pod 30 000 USD. Aj napriek veľmi negatívnym fundamentov a vyjadreniam popredných ekonómov sa nič také nestalo a naopak, niekoľkokrát sme od vtedy prekonali dokonca historicky najvyššie hodnoty. Ako na akciovom, tak aj na kryptomenovom trhu.

Prečítaj si aj: Binance staking – Ako na pasívny príjem až do 110,32 % p.a

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre