FED robí chybu a USA smerujú do recesie.
FED robí chybu a USA smerujú do recesie. Zdroj: shutterstock.com/Rawpixel.com

Profesor Jeremy Siegel z americkej univerzity Wharton vidí veľký problém v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb FED-om v snahe skrotiť infláciu. Taktiež sa obáva, že centrálna banka robí najväčšiu chybu vo svojej histórii a môže vyvolať hlbokú recesiu.

Minulý týždeň v stredu FED zvýšil úrokové sadzby o ďalších 75 bázických bodov a ďalšie zvyšovanie sadzieb sa očakáva do začiatku roka 2023.

Situácia sa zhoršuje

Podľa profesora Siegela sa inflácia začína pomaly stabilizovať, avšak FED stále pokračuje vo zvyšovaní sadzieb.

Siegel sa vyjadril nasledovne:

„Posledné dva roky sa stali tými najhoršími v 110-ročnej histórii FED-u keďže predstavitelia zostali pokojní vo chvíli, keď všetko bolo na vzostupe (…) Jediná vec, ktorá neklesá, sú mzdy. Mzdy sú v režime dobiehania, avšak väčšina ľudí stále zaostáva za infláciou,“ povedal Siegel.

Akademik taktiež poukázal na to, že ceny ropy klesli na úrovne, ktoré neboli zaznamenané od začiatku roka 2022, teda pred geopolitickým konfliktom na Ukrajine. Okrem toho, ceny nehnuteľností rastú a aktivity v oblasti výstavby domov začínajú klesať.

Mohlo by ťa zaujímať: Globálna ekonomika bude na tom v roku 2023 ešte horšie, varuje šéf MMF. Aké sú dôvody?

Jeremy Spiegel.
Jeremy Spiegel. Jeremy Spiegel. Zdroj: bloomberg.com

Profesor kritizuje FED

Profesor Siegel očakáva, že prísne opatrenia zo strany FED-u budú naďalej zaťažovať ceny akcií, a ak budú sprísňujúce opatrenia FED-u pokračovať až do roku 2023, môžeme si podľa Siegela byť istí, že nás čaká hlboká recesia.

FED je až príliš prísny a robí presne tú istú chybu ako pred rokom. FED má mizerné výsledky v presnom predpovedaní toho, kde očakáva úrokové sadzby v budúcnosti. Som z toho veľmi znepokojený a sklamaný.

Na záver profesor dodal, že vo FED-e budú nútení znížiť úrokové sadzby oveľa rýchlejšie, ako si myslia. To by mohlo pripraviť akcie na potenciálne zotavenie z ich pokračujúceho poklesu.

Elon Musk taktiež súhlasí s názormi profesora a na svojom twitteri uverejnil status, kde napísal, že Siegel má evidentne pravdu.“

Čo si myslíte o predikcii profesora Siegela? O svoj názor sa podeľte v komentári nižšie.

Prečítaj si tiež: Viac ako 70 % Američanov si myslí, že sa stane miliardármi z investovania do kryptomien!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance