Peter Schiff: Ekonomika dostane na frak a ľudia to pocítia na celom svete

Novinky Dolár má spustiť ekonomickú recesiu
Dolár má spustiť ekonomickú recesiu. Zdroj: youtube.com/c/peterschiff a shutterstock.com/Tavrius
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Známy ekonóm Peter Schiff opäť varoval verejnosť pred ekonomickým pádom, ktorý údajne pocítia ľudia na celom svete. Podľa správy News Bitcoin má byť jedným z hlavných spúšťačov dedolarizácia a následný kolaps amerického dolára. Medzitým však dolár zaznamenal historicky najvyššiu dominanciu na pôde medzinárodného obchodu.

Schiff vysvetlil, že proces zbavovania sa amerického dolára je už realitou. Údajne má však v budúcnosti dôjsť k masovému exodusu globálnej rezervnej meny. Jedným z hlavných spúšťačov bude rozpočtový deficit, ktorý bude počas ďalšej recesie neudržateľný.

V čase písania článku je podľa USDebtClock deficit USA na úrovni 1,8 bilióna dolárov, pričom výdavky dosahujú až 6,2 bilióna dolárov. Celkový národný dlh je zároveň najvyšší spomedzi všetkých krajín na svete a čoskoro prekoná 33 bilióna dolárov. Podľa Schiffa je rozpočtový deficit omnoho vyšší a v blízkej budúcnosti môže prekonať až 5 biliónov dolárov.

Dlh USA

Dlh USA. Zdroj: USDebtClock

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dolár sa teší z rekordnej dominancie

Schiff uviedol, že mnohé krajiny na celom svete sa zriekajú amerického dolára v medzinárodnom obchode. Dôvodom je, že USA použilo dolár ako zbraň na sankciovanie. V skutočnosti ale väčšina krajín, ktoré žiadali o vstup do BRICS vlastní v rezervách viac amerických dolárov ako všetkých ostatných mien dohromady.

Podľa údajov globálnej služby SWIFT predstavuje podiel transakcií s americkými dolármi až rekordných 46 %. Pre porovnanie, dominancia dolára predstavovala pred 10 rokmi niečo viac ako 33 %. Najviac v posledných rokoch utrpelo euro, ktorého dominancia klesla za 11 rokov z úrovne 46 % na súčasných 25 %. Naopak, zastúpenie čínskeho juanu narástlo za 13 rokov z hodnoty 0,03 % na súčasné 3 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Dedolarizácia sa nekoná

Americký dolár pravdepodobne nespôsobí kolaps ekonomiky, pretože v súčasnosti neexistuje dôvod myslieť si, že stratí štatút globálnej rezervnej meny. Dôvera v americký dolár totiž dedolarizácii bráni.

Schiff však nedávno v rozhovore pre NTD News vysvetlil, že dolár môže doplatiť na závislosť USA od čínskej produkcie a tento status globálnej rezervnej meny stratí. Čína ale posledné roky zažíva najhoršie ekonomické obdobie. V skutočnosti tak kolabujúca čínska ekonomika zasiahne predovšetkým ázijské krajiny.

Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki varuje: „Americký dolár čoskoro zomrie”

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.