Peter Schiff.
Peter Schiff. Zdroj: youtube.com/c/peterschiff

Keď sa pozrieme spätne na obdobie po „skončení pandémie,“ môžeme povedať, že Federálny rezervný systém zostal príliš dlho pasívny voči rastúcemu indexu spotrebiteľských cien. Dlhé mesiace centrálna banka ignorovala problém inflácie a tvrdila, že ide o prechodný jav. Ako však upozornil ekonóm Peter Schiff, problém tzv. „rozhadzovania peňazí“ nie je ničím novým a pretrváva už desaťročia.

Na čo upozorňuje Schiff?

Podľa ekonóma inflačnú menovú politiku FED-u môžeme sledovať až od roku 1998 do záchrannej akcie pod názvom „Long-Term Capital Management.“

„Už vtedy FED skutočne začal tlačiť peniaze. Ešte viac ich vytlačil na prelome tisícročia. A potom ešte viac po prasknutí bubliny NASDAQ v roku 2000. Tlačiť neprestal ani po prasknutí realitnej bubliny v roku 2008. Takže nejde len o jeden rok nadmerného tlačenia neexistujúcich peňazí. FED bol príliš uvoľnený takmer 25 rokov a zaplavoval ekonomiku lacnými peniazmi,“ upozorňuje Schiff.

Profesor Jeremy Siegel sa nedávno taktiež vyjadril, že keby FED namiesto tvrdenia, že inflácia je prechodná, jednoducho začal zvyšovať úrokové sadzby a ukončil kvantitatívne uvoľňovanie skôr, nemali by sme dnes takýto závažný problém s infláciou.

Prečo však Jerome Powell nekonal skôr? Schiff ponúka odpoveď:

„V roku 2021 proti tomu nechceli bojovať, pretože by to spôsobilo problém pre hospodárstvo. Teraz sa inflácia, s ktorou nechceli bojovať, pretože by to vytvorilo problém, sama stala ešte väčším problémom. Sú nahratí, ak to urobia, a sú nahratí, ak to neurobia. Preto teraz bojujú proti inflácii. Ale aj keby sa rozhodli bojovať s ňou skôr, než sa im vymkla z rúk, tak či tak by spôsobili krízu. Ide o 25 rokov neuváženého tlačenia peňazí a o zlé investície a nesprávne rozdeľovanie zdrojov. Ide o obrovskú úverovú bublinu. V poslednom roku sme do tejto bubliny len pridali ešte viac paliva.“

Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: inflácia v USA narástla. Trhy klesajú!

FED.
FED. Zdroj: shutterstock.com/giggix

Prichádzajú najhoršie časy od roku 1998

Podľa Schiffa rok 2008 nebol skutočným krachom. Bezohľadná menová politika, ktorá bola reakciou na veľkú recesiu, jednoducho všetko zakryla a tú skutočnú krízu oddialila.

„Skutočný krach je ten, ku ktorému práve teraz smerujeme. A k tomuto krachu by sme sa dostali bez ohľadu na chyby, ktoré FED urobil v roku 2021. Chystali sme sa na ňu vďaka všetkým chybám, ktoré urobil – nielen v roku 2008, ale až v roku 1998.“

Aj úspešný miliardár a investor Ray Dalio taktiež súhlasí s tým, že ekonomický stav Spojených štátov vykazuje prvé náznaky recesie.

Prečítaj si tiež: Michael Saylor verí, že digitálne meny centrálnych bánk sú predurčené na zlyhanie. Aké má argumenty?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance