peniaze-dolare meny

Globálna diskusia o budúcnosti peňazí sa nezvratne zmenila v priebehu šiestich mesiacov, odkedy Facebook ohlásil plány, ktoré sa týkajú digitálnej meny. Aj keď budúcnosť Libry nie je až taká svetlá, hlavné centrálne banky zvažujú, či sú potrebné „verejné“ digitálne meny na vyplnenie medzery v potrebách retailových platieb.

Dominancia dolára

Niektorí analytici naznačujú, že pridanie digitálnych mien podporovaných súkromnými a centrálnymi bankami by mohlo byť dlho očakávaným krokom. To by mohlo pomôcť k zosadeniu amerického dolára z jeho desaťročnej dominancie v globálnom obchode a financiách.

Aj keď sú to zaujímavé možnosti, v blízkej budúcnosti sú nepravdepodobné. Vylepšenia v oblasti platobných technológií by mohli znížiť náklady na prechod z hotovosti na digitálne platby, ale existuje len málo dôkazov, že by znížili náklady spojené s pohybom medzi menami. Bezpečie a stabilita dolára ho udržujú po desaťročia dominantným v medzinárodnom menovom systéme.

Dolár má silnú úlohu pri fakturácii obchodu, predstavuje päťnásobok amerického podielu na svetovom obchode a globálnom bankovníctve.

Pokrok v platobných technológiách?

Pokrok v platobných technológiách nerieši základné problémy toho, čo sa považuje za globálnu rezervnú menu. Zoberme si euro, ktoré bolo v posledných 20 rokoch hlavným kandidátom na nahradenie dolára. Jeho vplyv na dominantné postavenie dolára bol v najlepšom prípade skromný, a to z dôvodu finančnej fragmentácie, neprimeraného zdieľania fiškálneho rizika a pomalého pokroku v rámci eurozóny. Neistota o dlhodobej stabilite eurozóny nepomáha. Je ťažké si predstaviť, ako by táto technológia riešila tieto problémy.

Mohlo by vás zaujímať: 4 kľúčové faktory potrebné pre zamestnania budúcnosti – Ktoré odvetvia budú prosperovať?

Štatút dolára posilňujú inštitúcie, právny štát a dôveryhodná ochrana investorov, ktorú USA poskytuje. Samotné zvýšenie ponuky alternatívnej meny nebude stačiť na prekonanie týchto výhod. Čínska snaha o internacionalizáciu jüanu nedosiahla veľký úspech napriek politickému tlaku a podpore likvidity prostredníctvom dvojstranných swapov s viac ako 30 centrálnymi bankami.

Čo bude rozhodujúcim faktorom?

Keď budú zvrchované vlády, investori a obchodníci konfrontovaní s výberom digitálnej meny, pravdepodobne prehodnotia, ktorú menu použiť na cezhraničné transakcie. Ich výber bude založený na mnohých rovnakých faktoroch ako v minulosti (likvidita, stabilita, konvertibilita), ale aj na nových obavách. Napríklad na technologickej nadradenosti vydávajúcej krajiny. Táto menovaná otázka by sa mohla stať rozhodujúcim faktorom vzhľadom na legitímne obavy o súkromie a bezpečnosť v prípade digitalizovaných peňazí.

Mohlo by vás zaujímať: Deutsche Bank: Kryptomeny by sa do dvoch rokov mohli stať bežnou súčasťou nášho života

Digitálne meny vydané veľkými technologickými firmami by nepochybne mali určité výhody v porovnaní s fiatovými menami. Široké ponuky, ako je napríklad čínska služba WeChat Pay, ponúkajú bezproblémovú integráciu viacerých služieb na jednu platformu v kombinácii s nízkonákladovým a ľahko použiteľným platobným systémom.

Potrebujeme lacnejšie a rýchlejšie cezhraničné platby. Vyrovnávanie cezhraničných prevodov finančných prostriedkov je v súčasnosti pomalé, nákladné a zaťažujúce pre tých, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Technológia tu môže priniesť rýchle zisky a zlepšiť finančné začlenenie.

Čo čítať ďalej?

Centrálna banka Spojeného kráľovstva zvažuje prijatie kryptomeny

Zdroj:
ft.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance