Viete ako vznikol Satoshi? Milý príbeh vzniku najmenšej jednotky Bitcoinu

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O Satoshi Nakamotovi ako o tvorcovi Bitcoinu sa hovorí pomerne často. Minimálne preto, že ľudia chcú zistiť, kto sa pod týmto tajomným pseudonymom skrýva. Ešte častejšie sa hovorí aj o jeho výtvore, ktorý postupne mení svet. Zdá sa však, že o satoshi (SAT) ako o základnej jednotke Bitcoinu sa hovorí naozaj málo. A práve preto si v tomto článku nielen predstavíme pár zaujímavostí o tejto jednotke, ale takisto sa pozrieme aj na jej históriu.

Ako a kedy vznikla jednotka satoshi?

Otázka je to trošku zamotaná, pretože nikto nikdy nepovedal „A bude jeden satoshi!” Dokonca ani Satoshi Nakamoto sám. V pátraní po vzniku najmenšej jednotky Bitcoinu sa dostávame k účtu na BitcoinTalk s názvom Ribuck. Ten mal totiž riešiť delenie Bitcoinu a jednotku satoshi úplne najviac zo všetkých a to hneď v počiatočných dňoch Bitcoinu.

Už dňa 15. novembra 2010 Ribuck navrhol, aby sa 1/100 z Bitcoinu volala satoshi. Na danom fóre sa mu však nedostalo žiadnej odpovede a tak pátranie po názve najmenšej jednotky Bitcoinu pokračuje. O nejaký čas to skúsil znova na inom fóre, kedy sa pýtal na delenie Bitcoinu.

„Aký je plán na delenie Bitcoinu? Budeme používať tisícky ako pri metrickom systéme (milibits, microbits, nanobits)?”

Tak znel vtedy jeden z jeho postov na danom fóre. Opäť išlo o trefnú otázku, avšak odpovede sa opäť nedočkal. Nikto jeho teóriu o potrebe delenia Bitcoinu na iné, menšie jednotky nevyvrátil, ale ani nikto nepodporil.

TIP: Bojíte sa, že prerobíte na kryptomenách? Použite túto obchodnú stratégiu a nemajte prehnané očakávania

Zrodenie jednotky satoshi (SAT)

Odpoveď sa dostavila až 18. februára 2011. Potom, čo Ribuck opätovne nahodil tému delenia Bitcoinu, sa dočkal reakcie. Na novom vlákne na fóre BitcoinTalk (ako reakcia na otázku Ribucka) mu jeden z účtov odpovedal nasledovne:

„1 satoshi = 1 microbitcent (najmenšia decimálna hodnota)
100 miliónov satoshi = 1 bitcoin
Sme dohodnutí?”

Jednoduché, stručné a hlavne trefné. Niekoľko iných účtov nasledovnú analógiu a rozdelenie podporilo a tak sa „zrodil” 1 satoshi (SAT).

Aj napriek tomu, že je zaužívaná už pomerne dlho, doteraz bolo o tejto jednotke počuť veľmi málo. Všetci to brali ako samozrejmosť a venovali mu pomerne málo pozornosti. Až doteraz. Ľudia začínajú danú jednotku používať oveľa viac (minimálne ju spomínať). A to aj v rôznych iných kontextoch.

Schyľuje sa k poslednému boju medzi Bitcoinom a dolárom? Buď zomrie fiat, alebo my!

Jednotka satoshi, ale najmä jej skrátená verzia SAT sa stále častejšie objavuje v rôznych podcastoch, fórach, tweetoch alebo rozhovoroch. Tak je to určite dobre. Jednotka satoshi by mala byť viac používaná najmä teraz, keď pomaly, ale isto začína hroziť ďalší bullrun. Práve pred nástupom nováčikov je dôležité poukázať na potrebu jednotky satoshi.

Záver

Je veľmi potrebné často si pripomínať a predstavovať aj takéto témy. Blockchain, kryptomeny, DLT alebo Lightning Network. To všetko sú tematické okruhy, v ktorých by sme sa mali neustále vzdelávať. Práve preto je potrebné sem-tam prispieť i takýmto článkom, ktorý objasní aj úplne základy.

Jednotka satoshi ako základná jednotka Bitcoinu vám bola predstavené dnes. Máte iné témy, o ktorých by ste radi počuli v nasledujúcich edukačných článkoch? Pokojne sa o ne podeľte, či už dole v komentároch alebo na našom Facebooku.

 

Zdroj:
cointelegraph.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.