McAffee pomaly odhaľuje identitu Satoshiho Nakamota – Tvrdí, že vie, kto to je!

BITmarkets BITmarkets

John McAfee, excentrický priekopník v oblasti kryptomien a známy provokatér, povedal pre Bloomberg, že hovoril s tvorcom Bitcoinu Satoshi Nakamotom a plánuje odhaliť dlho utajovanú identitu tejto osoby. 

Odhalenie identity Nakamota sa nekoná

Podľa jeho posledného vyjadrenia je ale potrebné správne načasovanie. Potom, čo predtým povedal Bloombergu, že odtajní identitu Nakamota „v priebehu týždňa”, podľa posledného vývoja sa zdá, že od svojho plánu ustúpil. McAfee totiž v utorok na Twitteri informoval, že kontroverzia by mohla ublížiť jeho úsiliu v boji proti jeho vydaniu do USA a dokonca publikoval e-mail od svojho právnika, ktorý ho od toho priamo odrádza.

Satoshi Nakamoto je tím ľudí?

Ale minulý týždeň McAfee zverejnil taktiež na Twitteri ukážku zo svojej údajnej korešpondencie so Satoshim, z ktorej vyplýva, že nejde o jedného človeka, ale o tím ľudí, pravdepodobne z Indie. V texte tiež McAfee tvrdí, že vie, kto Satoshi je.

Je Nakamoto nažive?

Ak je Nakamoto skutočne nažive, mohlo by to veľmi ovplyvniť obchodovanie s Bitcoinmi. Nakamoto – možno spolu s kolegami priekopníkmi kryptomeny – je jeden z najväčších držiteľov Bitcoinu. Môže mať takmer 1 milión, čo je veľká časť celkovej ponuky v obehu (cca 17,6 milióna mincí). Tento podiel by mal v bežných cenách predstavovať približne 5,6 miliardy USD.

Pretože s týmito Bitcoinmi sa počas posledných 10 rokov vôbec nehýbalo, vynorili sa špekulácie, že je Nakamoto už po smrti.

Môžete si prečítať tu: Satoshi Nakamoto – Kto je otec Bitcoinu?

Vplyv Nakamota na cenu Bitcoinu

Nakamoto napísal white paper Bitcoinu v roku 2008 a potom podľa McAfeeho spolupracoval so skupinou ľudí na vývoji kryptomeny. Ak Nakamoto nie je mŕtvy, potom by sa tieto mince mohli dostať na trh. A ich predaj by znamenal tlak na ceny Bitcoinu. Zakaždým, keď sa predalo väčšie množstvo Bitcoinu naraz, napríklad z už zaniknutej burzy Mt. Gox, cena meny prudko klesla.

Hrozba McAfeeho, že odhalí identitu Nakamota, bola sčasti vyvolaná nedávnym súdom pre urážku na cti, vyvolaným Craigom Wrightom. Wright nedávno tvrdil, že on je Satoshi Nakamoto. Wright to nie je, povedal McAfee agentúre Bloomberg.

Písali sme: Craig Wright – skutočný Nakamoto alebo podvodník?

Od McAfeeho tak máme niekoľko indícií. Podľa neho white paper Bitcoinu napísal jeden človek, ktorý sídli v USA. Ten potom spolupracoval s tímom ľudí pod názvom Satoshi Nakamoto na realizácii. Nie je to teda projekt vlády USA, ani FBI alebo CIA (čo tvrdí v ďalšom zo svojich tweetov).

Na odhalenie identity tvorcu Bitcoinu si teda budeme musieť ešte počkať.

Zdroj:
Bloomberg.com
CCN.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravila Denisa.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.