Bojíte sa, že prerobíte na kryptomenách? Tohto sa vyvarujte!

Novinky Obchodná stratégia je základ na burze
Obchodná stratégia je základ na burze, zdroj: shutterstock.com/Who is Danny
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Možno sa vám zdá, že v poslednej dobe opakujeme stále to isté, no robíme to pre dobro tisícok nováčikov, ktorí denne navštevujú kryptomagazin. Ak máte po roku lockdownov v tejto šialenej dobe ešte nejaké úspory, je naozaj vhodné, niekam ich investovať. Centrálne banky po celom svete tlačia peniaze ako šialené a vaše úspory sa rýchlo znehodnocujú. Najlepšie to môžete vidieť na cenách nehnuteľností, či akcií. Tam totiž ide väčšina inflačných dolárov, eur, či korún. Ak sa chcete vo svete investovaní niekde dostať, tak treba pochopiť, že obchodná stratégia je základ.

Kryptomeny sú jediné odvetvie finančného trhu, ktoré nie je systémom centrálnych bánk zmanipulované. Dá sa povedať, že Bitcoin sa v roku 2021 vymkol spod kontroly a firmy, banky a hedge-fondy po celom svete doň denne investujú miliardy dolárov, aby ochránili svoje peniaze pred infláciou. Nemyslite si, oni nakupujú aj dnes, keď to padá. Dokonca si na to požičiavajú. Ale robia to potichu.

Čo čakať pri investovaní do Bitcoinu? Obchodná stratégia je základ

Ak chcete ochrániť svoje peniaze pred infláciou a prípadne aj niečo zarobiť investovaním do kryptomien, v prvom rade si treba uvedomiť, že naozaj neexistujú žiadne záruky. Bitcoin je aj po dvanástich rokoch existencie jeden veľký experiment.

Vznikol, ako odpoveď na finančnú krízu roku 2008, no nikto s istotou nevie, či je to správna odpoveď. I keď, priebeh aktuálnej ekonomickej krízy naznačuje, že Bitcoin je skutočne protijed na skorumpovaných bankárov a ich bezcenné papieriky.

Tak, ako tak, istoty v Bitcoine nehľadajte. Tie vám sľúbia iba politici.

Chceš nakúpiť a obchodovať kryptomeny? Burza Binance je aktuálne najlepšie hodnotenou burzou na svete s veľmi lacnými poplatkami za nákup. Vytvor si teraz účet cez náš >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Bitcoin je volatilný a dokáže hlboko padnúť, ale vždy nakoniec dosiahol nové historické maximum

Bitcoin vo svojej histórii prekonal niekoľko pádov, ktoré vyzerali naozaj smrteľne. Naposledy jeden taký prišiel v roku 2018, keď táto kryptomena z historického maxima 20 000 dolárov klesla na 3200 dolárov. Skeptici vtedy veštili jeho zánik, no nakoniec sa stal opak. Ako fénix vstal z popola a pár mesiacov po halvingu sa rozpútalo najväčšie bitcoinové rallye v histórii.

To v reálne znamená, že ak investujete v tej najnevhodnejšej dobe, hodnota vášho portfólia môže padnúť až o 85%, no skôr či neskôr by ste sa mali dostať do zisku. Práve preto nie je vhodné nakúpiť raz, ale robiť to pravidelne, povedzme raz za mesiac. Tým si výslednú nákupnú cenu spriemerujete. Táto obchodná stratégia sa volá dollar cost averaging.

Ak chcete zarobiť na kryptomenách, dollar cost averaging a HODL je najlepší spôsob, ako to dosiahnuť. Podrobne sme túto investičnú stratégiu popísali v našom článku:

Obchodná stratégia – Pripravte si ju a investujte dlhodobo

Najväčšia chyba novopečených kryptoinvestorov je, že chcú mať okamžite obrovské zisky. Do trhu sa vrhajú v čase, keď najrýchlejšie rastie, a namiesto kvalitných kryptomien nakupujú neznáme shitcoiny. Týmto spôsobom sa ale nikam nedostanete.

Ak budete mať šťastie, spravíte na začiatku slušný zisk, ale to šťastie nebudete mať stále. Skôr či neskôr sa trh obráti proti vám a v tom lepšom prípade si vyberiete vklad. V tom horšom sa dostanete do straty, začnete mať strach a pôjdete do ešte riskantnejších obchodov, aby ste boli zase v pluse. To sa vám vypomstí a nakoniec skončite s desatinou vkladu a slzami v očiach.

Cena Bitcoinu od jeho vzniku dodnes - logaritmický graf

Cena Bitcoinu od jeho vzniku dodnes – logaritmický graf

Radšej ani neskúšajte obchodovať, je to návykový hazard a prerobíte!

Celkovo neodporúčame pokúšať sa obchodovať (zn. snažiť sa kúpiť dole a predať hore). Či už na páku, alebo bez nej. Uvedomte si, že burza je hra s nulovou výslednicou. Aby jeden zarobil, druhý musí prerobiť. Vy nemáte žiadne skúsenosti s obchodovaním a proti vám stoja profesionáli, market makeri a fondy s obrovským kapitálom a tímami obchodníkov. Prerobíte, tým si môžete byť istý.

Nehovoriac o tom, že obchodovanie je návykové a je možné, že už potom nebudete vedieť prestať. Možno sa vám to zdá ako absurdné, ale nikdy neviete, ako na to bude reagovať váš mozog. Hazard je droga!

TRPEZLIVOSŤ je pri investovaní do kryptomien absolútne najdôležitejšia. Treba sa pripraviť na to, že možno nejakú dobu budete v strate a že sa k zisku nedostanete okamžite.

Najviac na Bitcoine zarobili HODLeri. Zn. ľudia, ktorí svoje mince držia celé roky a nepredávajú. Nezaujímajú ich lokálne pohyby, ale berú to, ako beh na dlhú trať. Buďte aj vy HODLer, dôverujte myšlienke Bitcoinu, technológii blockchain a máte veľkú šancu, že sa vám investícia krásne zhodnotí.

S HODLovaním súhlasí aj legendárny investor: Ako zarobiť investovaním? Mark Cuban dáva ako príklad BTC hodlerov

Naštudujte si, do čoho vlastne investujete

A tu sa dostávame k ďalšiemu dôležitému bodu. Drvivá väčšina ľudí nakupuje kryptomeny s vidinou rýchleho zisku a vlastne ani netušia, čo to je Bitcoin, ako funguje Ethereum a ako sa líši od Binance Coinu či od XRP. V tom horšom prípade dokonca kryptomeny považujú za podvod a iba sa chcú zviezť na vlne HYPU.

Ak do kryptomien dávate peniaze s takýmto nastavením mysle, určite prerobíte. Mnoho špekulantov sa už takto popálilo a prišli o obrovské peniaze. V tom najhoršom prípade pootvárali pozície na páku a prvý väčší pohyb im zlikvidoval celý účet. Dnes je vďaka futures platformám možné nakupovať na páku aj totálne shitcoiny. Akákoľvek forma pôžičky pri investovaní do kryptomien je cestou do pekla.

Ak chcete naozaj zarobiť investovaním, musíte mať dôveru v to, do čoho dávate peniaze. Ak vám chýba dôvera a vy sa dostanete do straty, tak nakoniec predáte a game over.

Štúdium Bitcoinu môžete začať týmto článkom: Čo je vlastne Bitcoin a ako funguje?

Nekupujte shitcoiny

Mnoho ľudí nakupuje malé kryptomeny v domnení, že tie veľké už nebudú veľmi rásť. V krátkodobom horizonte je to možno pravda, no z dlhodobého hľadiska stúpa hlavne hodnota zabehnutých coinov s dlhou históriou.

My odporúčame pre začiatok investovať naozaj iba do Bitcoinu a ďalšie mince riešiť až po dvoch rokoch, keď už týmto technológiám skutočne porozumiete a získate “cit” na kryptotrh. Odskúšate si, aké to vlastne je mať peniaze v niečom volatilnom a zistíte, čo môžete od kryptomien očakávať.

Nikdy nepredávajteNeo, Morpheus a Bitcoin

Toto možno znie trochu zvláštne, no v ideálnom prípade nikdy nebudete musieť premeniť svoju investíciu späť na fiat menu. Prečo? Pretože Bitcoin sám o sebe je mena a dajú sa zaň nakupovať veci. Mnoho realitiek už dnes prijíma platby v BTC, aj Tesla sa chystá podporovať krypto…

Časy, keď ste si za Bitcoin mohli kúpiť kávu, sú kvôli vysokým poplatkom preč, no pri kúpe nehnuteľnosti je desať eur za transakciu naozaj zanedbateľná čiastka.

Nepodceňujte bezpečnosť

Na záver ešte pár slov k bezpečnosti. Ak to s kryptomenami naozaj myslíte vážne a ste pripravení investovať do Bitcoinu na najbližších 5-50 rokov, investujte pár eur do bezpečnej hardwarovej peňaženky. Či si k=upite Trezor alebo Ledger, ono je to v konečnom dôsledku jedno.

Bezpečne si uschovajte seed, nefoťte ho, pokúste sa udržať si anonymitu a vaša kryptomena bude v bezpečí pred štátom, aj hackermi.